خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / با کودک مضطرب خود چگونه رفتار کنیم

با کودک مضطرب خود چگونه رفتار کنیم

گاها افراد بر این باورند که کودکی دوران بی خیالی و بی مسئولیتی است و حتی بعضی اوقات ما بزرگترها وقتی درگیر مشکلات روزمره می شویم دلمان میخواهد به دوران کودکیمان برگردیم ، چون فکر میکنیم در اون مقطع مسئولیتی متوجه ما نبوده ویا احساست منفی را تجربه نمیکردیم .جالبه بدانید  که اضطراب شایع ترین اختلال روانپزشکی در کودکان است وحتی  بیشترین ارجاع های درمانی به روانشناس با همین عنوان صورت میگیرد . واژه های زیادی برای توصیف اضطراب وجود داره از قبیل نگرانی ،ترس ،کم رویی، عصبی بودن ، خجالت و یا استرس که به کار بردن این واژه های متعدد برای توصیف اضطراب نشانگر این واقعیت است که اضطراب تا چه میزان رایج  و جدی است.

اختلال های اضطرابی

اختلال های اضطرابی قابل تشخیص ده درصد ازکودکان را شامل میشود، به عبارتی  از هر ده کودک یک کودک علائمی از اضطراب رو در دوران کودکی خودش تجربه میکند ،که این امر می تواند باعث بروز مشکلاتی در زندگی کودک بشود. این در حالی است که خیلی از والدین ، کودکان  مضطرب خودشان را ،برای بهره مندی از خدمات درمانی به مراکز مشاوه نمی آورند  تا جایی که دیگر کارد به استخوان رسیده وعلائم تا حدی شدید شود که از کنترلشان خارج شود.

خیلی از مواقع بچه ها از همان دوران کودکی و حتی قبل از آن یک سری از علائم اضطراب را نشان  میدهند .حتی  برسی پیشینه این کودکان باز گوی این مطلب است ،که آنها از ابتدا واکنشهای  شدیدی نسبت به همسالانشان  در  هنگام جدایی از والدین و یا جدا کردن تخت خواب خودشان  از پدر و مادر نشان  دادند و  تمایلات  شدیدتری به چسبنده گی به مادر یا پدر را داشته اند. نشانه های اضطراب در کودک از همان سنین کودکی آشکار میشود ، این در حالی است که والدین هر بار از طریق یک سری رفتارها که نتیجه موقت داشته اند اون اضطراب رو به طریقی مدیریت میکردند و بعد رفته رفته در سالهای بعد با انواع  اختلالهای  اضطرابی مثل اضطراب جدایی  به مراکز مشاوره مراجعه میکنند .

نشانه های اضطراب

بعضی از نشانه های فیزکی و روانی اضطراب می تونه خودشو به شکل احساس خستگی ،عصبی بو دن ،ترس و نگرانی وبی قراری شدید ، اشفتگی و عرق در چهره، اختلال در دستگاه گوارش مثل حالت تهوع و بی اشتهایی ،وجود رفتارهایی همراه با خشم ،مشکل در تمرکز و حافظه ،سردرد و تکرر ادرار نشان  بدهد که  البته علائم و بروز آن از کودک به کودک دیگر متفاوت است.

پیامدها اضطراب 

یکی از پیامد های اضطراب ، گوشه گیری و چسبندگی به والدین است .این بچه ها معمولا خجالتی وحساسند وکمتر  پیش قدم برای دوست یابی در جمع میشوند و آن ها در  واقع نگران قضاوت دیگران در مورد رفتارهایشان هستند و برای این نگرانی مدام کسب اطمینان میکند. حتی گاها برداشت های غلطی که  راجب همسالانشون دارن باعث میشه که دوستییشان شکل نگیرد .همینطور از پیامدهای  دیگر اضطراب این است که این پچه ها به دلیل کمال گرایی بالایی که دارند موفقیتهای  تحصیلی کمتری رو تجربه میکنند و از اعتماد به نفس کافی برای انجام تکالیفشون به تنهایی بر خوردار نیستند .

درمان اضطراب

وقتی کودک ما مضطرب هست به اضطراب آن توجه کنیم .  ببینیم کودک از چه چیزی ناراحت ویا ترسیده است . به طور مثال، ترس از نبود مادر ، نگرانی در مورد امتحان یا نداشتن رابطه نزدیک با اطرافیان. اگر عادت دارید بالای سر کودک می ایستید و با او صحبت می کنید، بهتر است زانو بزنید تا هم قد یکدیگر شوید و سپس در مورد مشکلاتش از او سوال بپرسید.به یاد داشته باشیم گاهی اوقات فرزند ما در مود چیزی نگران است  و خشم خود را سر مسایل دیگر خالی می کند ما علت اصلی نگرانی را شناسایی کنیم و به آن به پردازیم .

یکی دیگر از روش های مقابله با اضطراب کودکان، حرف زدن در مورد نگرانی ها است. به طور مثال، اگر فرزند شما نخستین روز مدرسه اش است و اضطراب و ترس زیادی دارد، با او در مورد محیط مدرسه صحبت کنید. در مورد اتفاق هایی که ممکن است برای او پیش بیاید حرف بزنید و روش کنار آمدن را نیز به او آموزش دهید. همچنین، به او بگویید در مدرسه دوستان جدید بسیاری پیدا خواهد کرد و لحظه های شادی خواهد داشت واز خاطرات قشنگ مدرسه خودتان  با آب و تاب برای کودک تعریف کنید.

هنگام کمک به کودکان برای نداشتن استرس، نباید او را مجبور کنید که هنگام صحبت با شما نباید نگران چیزی باشد. این نوع مکالمه می تواند احوال او را بدتر از پیش کند. بهتر است از روش «شنیدن فعال» استفاده کنید: هنگامی که کودک با شما صحبت می کند مستقیما به او نگاه کنید، حرف های او را بشنوید  و سپس به روش خودتان، حرف هایش را برای او تکرار کنید. به طور مثال من تصور میکنم امتحان فردات نگرانت کرده .

حتما در نظر داشته باشید که شما باید مشکل فرزند خود را درک کنید و هرگز نباید او را تحقیر کنید. در ضمن، باعث افزایش احساس ترس او هم نشوید. به طور مثال، اگه کودک شما ترس از دزده شدن دارن با خبر های بد اجتماعی از ربوده شدن کودکان یا فیلم هایی با این موضوع به ترس آن دامن نزنین  در تایید احساس بد او  نباشید .

والدین نباید از موقعیت هایی که موجب هراس و اضطراب کودکان می شود، دوری کنند. به طور مثال، کودکی ممکن است از گربه بترسند . مادر و پدر این کودک نباید او را فورا از محل دور کنند، بلکه باید دست فرزند خود را بگیرند و با هم نزدیک گربه  شوند وبعد از نکات مثبت  گربه بگویند مثالا چه گربه کوچولوی خوش اخلاقی است  . وقتی کودک در کنار شما باشد و مطمئن شود از او محافظت می کنید با اضطراب کمتری به گربه نزدیک می شود و شاید پس از چند دقیقه همه نگرانی او از بین برود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که هدف شما کم کردن اضطراب و نگرانی در فرزندتان است و نباید ترس های او را از پایه و اساس سرکوب کنید.تربیت کودک از کودکی تا نوجوانی و بعد از آن راهی طولانی و گه گاه دشوار است.در این مسیر ممکن است مشکلاتی پدید آمده و در سلامت خوانواده تداخل ایجاد کند .چنانچه دشواری ها علیرغم تلاش های شما برای حل و فصل آنها هم چنان ادامه داشت  از نا امید شدن و منفعل شدن، احساس گناه ،افسردگی و یا خشم اجتناب کنید . با یک روانشناس و یک درمانگر متخصص تماس گرفته و کمک حرفه ای دریافت نمایید.

 

 

شیرین عبداللهی روانشناس بالینی کودک و نوجوان متخصص در درمان اختلالات رفتاری و هیجانی

مرکز فوق تخصصی روانشناسی و روانپزشکی کودک و خانواده بوجیکا

برای اخذ نوبت ویزیت من یا آشنایی بیشتر با من اینجا کلیک کنید.

 

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

گاها افراد بر این باورند که کودکی دوران بی خیالی و بی مسئولیتی است و حتی بعضی اوقات ما بزرگترها وقتی درگیر مشکلات روزمره می شویم دلمان میخواهد به دوران کودکیمان برگردیم ، چون فکر میکنیم در اون مقطع مسئولیتی متوجه ما نبوده ویا احساست منفی را تجربه نمیکردیم .جالبه بدانید  که اضطراب شایع ترین اختلال روانپزشکی در کودکان است وحتی  بیشترین ارجاع های درمانی به روانشناس با همین عنوان صورت میگیرد . واژه های زیادی برای توصیف اضطراب وجود داره از قبیل نگرانی ،ترس ،کم رویی، عصبی بودن ، خجالت و یا استرس که به کار بردن این واژه…

مشاهده بازنگری

خلاصه: اگر از مطلب راضی هستین 5 ستاره بدهید

User Rating: 3.45 ( 7 votes)

درباره شیرین عبداللهی (روانشناس)

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه