خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / اضطراب ریاضی: 7 راه حل ساده

اضطراب ریاضی: 7 راه حل ساده

اضطراب ریاضی

آیا فرزند شما از کلاس ریاضی متنفر است؟ شما مطمئن هستید که او می تواند اطلاعات را درک کند، اما در اثر فشار بالای جلسه ی امتحان قادر به پاسخگویی نیست؟

این حالت به عنوان اضطراب ریاضی شناخته می شود.سیان بی لوک،استاد روانشناسی دانشگاه شیکاگو می گوید: ( به نظر می رسداضطراب ریاضی قدرت مغز انسان را می گیرد در غیر این صورت او قادر است به راحتی از عهده ی امتحان برآید). به عبارت دیگر اضطراب ریاضی به این معنی نیست که کودک در ریاضی ضعیف است.

خوشبختانه به نظر بی لوک ، والدین می توانند به کاهش این اضطراب در کودک کمک کنند:

1)  نگرش خود را تغییر دهید.

اولین و مهمترین مورد این است که شما احساسات منفی نسبت به ریاضی نداشته باشید.بی لوک می گوید« اگر والدین به نحوی اشاره کنند که ریاضی را دوست ندارند،سخت است، به چه کاری می آید؟ و یا عملکرد خوبی در ریاضی نداشته باشند، این موارد اضطراب ریاضی را در کودک تقویت می کند» اگر فکر می کنید ریاضی کسل کننده است از مجموعه فعالیتهای سرگرم کننده برای آموزش ریاضی به او استفاده کنید.

2)  معرفی عضله ی ریاضی

بسیاری از کودکان فکر می کنند عملکرد خوب در ریاضی یک امر ذاتی است.در حالی که می توانید به او کمک کنید تا  یادبگیرد که بوسیله ی تمرین و تکرار است که مهارت های ریاضی تقویت می شوند.مثلاً همانطور که با ورزش عضله های بدن را قوی می کنیم با تمرین و تکرار در بخش های مختلف ریاضی می توان در ریاضی قوی شد.

3)  فراهم کردن زمینه ی آشنایی با ریاضیدانان بزرگ

از بزرگان علم ریاضی از کارها و روش و محیط زندگی آنها برای کودکتان صحبت کنید، اینکار ممکن است در الگو قرار دادن یکی از آنها برای پیشرفت نقش داشته باشد.

4)  کودک خود را تحت فشار قرار ندهید.

مطالعات نشان می دهد که وقتی شما آزمون ریاضی را یک امر بزرگ و پر اهمیت نشان می دهید کودک بیشتر مضطرب می شود و کارایی او پایین می آید.

5)  مراحل انجام کار کودک را ثبت کنید.

بیشتر کودکان دوست ندارند و یا می گویند نیاز ی به نظارت والدین بر روند تمرین و انجام تکلیف ندارند. اما بی لوک اعتقا د دارد که«  با استفاده از راهکارهای ساده از قبیل دست یافتن به یادداشت های کودک حین انجام آزمون می تواند یک راه خوب برای کمک به کودک در درست کردن اشتباهاتش باشد. این روش خوبی است ،زیرا کودکان به دلیل استرسی که در حین آزمون دارند غالباً نمیتوانند مراحلی را که برای حل مسئله طی کرده اند به ذهن بسپارند.

6)  نوشتن احساست

بر اساس نتایج مطالعه ای که در سال 2010 انجام شد،قبل از شروع آزمون نوشتن احساسات درباره امتحان می تواند احساس اضطراب را در کودک کاهش دهد.

7)  آمادگی برای آزمون

قبل از آزمون به کودک خود یادآوری کنید که این فقط یک امتحان است . و نباید آنرا تعیین کننده بقیه دوران تحصیل خود تصور کند.بعلاوه به دلایل اینکه او باید در امتحان موفق شود تأکید کنید، از جمله  این واقعیت که تو خیلی خوب تلاش کردی و در امتحان آزمایشی موفق شدی. صحبت در مورد دلایل موفقیت به جای دلداری در مورد شکست احتمالی بیشتر در او انگیزه ایجاد می کند.

منبع:

http://www.education.com/

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه