خانه / آموزش / نوجوانان بخوانند:علت نوسان خلقم چیست ؟

نوجوانان بخوانند:علت نوسان خلقم چیست ؟

نوجوانان بخوانند:علت نوسان خلقم چیست ؟Reviewed by شیرین عبداللهی on Dec 5Rating: 5.0نوجوانان بخوانند : علت نواسان خلقم چیست ؟اضطراب یک هیجانی است که به ما کمک میکند در مقابل موقعیتهای خطرناک  از خود محافظت کنیم. اگر ما  هیج اضطرابی نداشته باشیم، دچار آسیب می شویم. برای مثال: اگر شما احساس کنید در خانه بوی سوخته  می آید ،احساس ترس و اضطراب می کنید و فکر می کنید در خطر هستم... بعد  بدن شما با افزایش تپش قلب و افزایش فعالیت ماهیچه ها واکنش نشان میدهد  و شما با بیشترین سرعتی که در خود سراغ دارید از خانه خارج می شوید. این فرایند، پاسخ جنگ و گریز نامیده میشود. همه حیوانات و همه افرادی که می شناسید در بعضی موقعیت ها، این پاسخ را نشان میدهند

اضطراب نام دیگر نگرانی ،ترس، خجالت و وحشت زدگی است. اضطراب یک هیجان طبیعی است که  بقای ما کمک می کند و ما بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم.

اضطراب یک هیجانی است که به ما کمک میکند در مقابل موقعیتهای خطرناک  از خود محافظت کنیم. اگر ما  هیج اضطرابی نداشته باشیم، دچار آسیب می شویم.
برای مثال: اگر شما احساس کنید در خانه بوی سوخته  می آید ،احساس ترس و اضطراب می کنید و فکر می کنید در خطر هستم… بعد  بدن شما با افزایش تپش قلب و افزایش فعالیت ماهیچه ها واکنش نشان میدهد  و شما با بیشترین سرعتی که در خود سراغ دارید از خانه خارج می شوید.
این فرایند، پاسخ جنگ و گریز نامیده میشود. همه حیوانات و همه افرادی که می شناسید در بعضی موقعیت ها، این پاسخ را نشان میدهند.
پاسخ جنگ و گریز در بعضی موقعیتها بسیار مفید است، اما گاهی این پاسخ بدون اینکه چیز ترسناکی وجود داشته باشد، رخ میدهد. شما ممکن است صدایی را از بیرون بشنوید و فکر کنید دزد آمده، در حالی که آن، صدای در بوده که توسط گربه باز شده. در این شرایط بدن و فکر شما به گونه ای واکنش نشان میدهند که گویی خطری وجود دارد درحالی که واقعاً چنین واکنشی ضرورت نداشته.

سه حوزه درگیر در اضطراب

اگر شما یکبار دیگر با دقت به مثال استشمام بوی سوخته در خانه نگاهی بیاندازید، می بینید که در اضطراب سه قسمت درگیر می شوند: بدن شما، فکرهای شما و واکنش های شما

بدن شما 

 هنگامی که مضطرب می شوید: تپش قلب شما سریع تر می شود ماهیچه های شما و منقبض می شوند؛ تنفس شما سریع تر میشود و ممکن است دردهایی در معده خود احساسی کنید. این تغییرات، بدن شما را برای واکنش نشان دادن آماده می کند.

فکرهای شما

ذهن شما روی خطر تمرکز میکند. ممکن است متوجه شوید در حال فکر کردن بسه وقوع رخدادهای بد هستید. هنگامی که این اتفاق رخ میدهد ،تمرکز کردن روی موضوعات دیگر سخت میشود. بر این اساسی، اضطراب ممکن است گاهی به شکل فکرهای نگران کنندهای باشد که نمی توان ان هارانادیده گرفت.

واکنشهای شما

:اضطراب باعث میشود شما از بعضی موقعیتها فرار کنید ویا با بعضی دیگر بجنگید. ممکن است تمایل داشته باشید از چیزی که شما را مضطرب کرده دور بماند، که در این صورت گاهی فرصت پرداختن به بعضی از کارها را از دست می دهید.

افسردگی چیست؟

اگرچه همه افراد در بعضی موقعیتها احساس غمگینی می کنند، اما افسردگی عبارت است از احساس غمگینی شدیدی که خلاص شدن از آن به راحتی امکان پذیر نیست. خلق شما تغییر می کند، به این صورت که احساس غمگینی می کنید، دمدمی مزاج و تحریک پذیر (حساس) می شوید و ممکن است نتوانید خود را با برنامه های روزمره زندگی سازگار کنید. ممکن است احساس شادی یا لذت در موقعیت هایی که قبلا برای شما نشاط آور بوده سخت شود. بعضی از افراد فقط احساس کرختی و پوچی می کنند. افراد مختلف، افسردگی را به شکل های مختلفی تجربه می کنند.
در برخی از افراد، افسردگی به صورت واکنشی در مقابل اتفاقات ناخوشایند یا مجموعه ای از مسائل استرس زا، آغاز میشود. معمولاً هنگامی که مشکلات بروز می کنند، فرصت خوبی برای ظهور افسردگی است. برای برخی دیگر از افراد، افسردگی ناشی از دشواری در سازگاری با استرس ها و همچنین ناشی از دیدگاهی است که آنها نسبت به خودشان دارند. به عنوان مثال، ممکن است این افراد روی اشتباهات و ضعف های خود تمرکز کنند و برای خود ارزش کمی قائل باشند.
در برخی از افراد، اینطور به نظر می رسد که افسردگی از آسمان بر سر آنها نازل شده چون هیچ دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد. در این افراد احساس غمگینی، ناامیدی و درماندگی شدیدی وجود دارد که تغییر این حالتها برای آنها بسیار دشوار است. ممکن است در بین دوره های افسردگی دوره های بهبودی نیز برای مدتی وجود داشته باشد، اما اغلب پس از این دوره ها، افسردگی با شدت بیشتری بازمی گردد.

سه حوزه درگیر در افسردگی

مانند اضطراب، افسردگی هم تاثیر زیادی بر بدن شما، فکرهای شما و واکنش های شما می گذارد .

بدن شما

هنگامی که افسرده می شوید: ممکن است احساس کنید انرژی ندارید یا خیلی خیلی کند شده اید به عبارت دیگر ممکن است گاهی احساس کنید مانند بادکنکی هستید که باد ان کاملا خالی شده  است. مشکلات خواب در افسردگی رایج است به طوری که خوابیدن و بیدار شدن از خواب بیشتر از میزان معمول طول میکشد. همچنین ممکن است احساس درد، تیرکشیدن بخش هایی از بدن، سردرد یا تهوع داشته باشید.

فکرهای شما

هنگامی که حوصله ندارید یا غمگین هستید، تفکرتان در مور د هم چیز منفی است. در این حالت ممکن است فکر کنید شکست خورده ا ید، قادر به سازگاری نیستید و یا احساس کنید همیشه اوضا به همین شکل باقی میماند.در این حالت به خاطر اوردن اتفاق های بد راحت تر از به خاطر اوردن اتفاق های خوب است
مسایل مربوط به روابط بین فردی خانواده و مدرسه غیرقابل تحمل می شوند و کنار آمدن با آنها غیرممکن به نظر میرسد و ممکن است احساس کنید زندگی از کنترل شما خارج شده است. همچنین امکان دارد که تمرکز کردن یا فکر کردن برای تان دشوار باشد .

کارهای شما 

اضطراب موجب میشود که از موقعیتی فرار کنیم یا آسیب ببینیم، درحالی که افسردگی
اغلب انجام کارها را سخت جلوه میدهد و باعث میشود شما کارهایی را که از انجام آن ها لذت می برید، قف کنید. درنتیجه پشتکارتان را از دست می دهید و عملکرد تان در مدرسه و کارهای دیگر افت میکند.ممکن است  شما متوجه شوید که از دوستان یا اعضای خانواده خویش دوری می کنید، چندان از خانه بیرون
نمی روید و ترجیح می دهید که تنها باشید. در واقع زمانی یه این موضوع پی می برید که مشاهده می کنید .
مادر بزرگ تان بیشتر از شما از خانه بیرون میرود.

میزان شیوع اضطراب و افسردگی چقدر است؟

همه افراد گاهی دچار اضطراب و افسردگی میشوند. تنها تفاوت بین این اخساس ها و حالت های جدی تر  اضطراب و افسردگی، میزان هیجانی است که تجربه میشود. ممکن است پی ببرید نسبت به افراد د یگر آسان تر، به دفعات بیشتر و به طور شدیدتری دچار تنش و افسردگی میشوید. اگرچه هیجان های اصلی مشابه دیگران است.

اگر شما بیشتر از همسالان خود مضطرب میشوید یا خلق خوی تان زیاد تغییر میکند،به این علت نیست که دیوانه یا دمدمی مزاج هستید. علت تغییر سریع حالتهای هیجانی در بعضی افراد، این است که آنها هنگام مواجه شدن با موقعیتهای گوناگون، بیشتر از دیگران هیجان زده میشوند. همه ما می توانیم با آموختن شیوه های کنترل خلق، به خودمان کمک کنیم، البته یادگیری این مهارت برای افرادی که اضطراب ویا افسردگی دارند اهمیت بیشتری دارد زیرا تغیر خلق و خو میتواند روند انجام کارهای روزمره آن ها را تحت تاثیر قرار دهد .

 

 

شیرین عبداللهی روانشناس بالینی کودک و نوجوان متخصص در درمان اختلالات رفتاری و هیجانی

مرکز فوق تخصصی روانشناسی و روانپزشکی کودک و خانواده بوجیکا

برای اخذ نوبت ویزیت من یا آشنایی بیشتر با من اینجا کلیک کنید.

 

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

اضطراب نام دیگر نگرانی ،ترس، خجالت و وحشت زدگی است. اضطراب یک هیجان طبیعی است که  بقای ما کمک می کند و ما بدون آن نمی توانیم زندگی کنیم. اضطراب یک هیجانی است که به ما کمک میکند در مقابل موقعیتهای خطرناک  از خود محافظت کنیم. اگر ما  هیج اضطرابی نداشته باشیم، دچار آسیب می شویم. برای مثال: اگر شما احساس کنید در خانه بوی سوخته  می آید ،احساس ترس و اضطراب می کنید و فکر می کنید در خطر هستم... بعد  بدن شما با افزایش تپش قلب و افزایش فعالیت ماهیچه ها واکنش نشان میدهد  و شما با بیشترین…

مشاهده بازنگری

خلاصه: اگر از مطلب راضی هستید 5 ستاره دهید

User Rating: 4.47 ( 6 votes)

درباره شیرین عبداللهی (روانشناس)

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه