خانه / تربیت فرزندان / اشتباهاتی که والدین ممکن است مرتکب شوند

اشتباهاتی که والدین ممکن است مرتکب شوند

خودکنترلی

ما می دانیم که نمی شود یک کتاب راهنما دست هر والدی بدهیم و بگوییم بروید این را کاربردی کار کنید. اما  آموزش یک سری نکته ها به والدین به ویژه آندسته که تصمیم به والد شدن دارند می تواند راهگشا و کمک کننده باشد.

پدر و مادر عزیز اگر رفتاری از کودک خود می بینید که شما را نگران و ناراحت می کند، قبل از اینکه خودتان را مواخذه کنید ، بهتر است بدانید که هر والدی اشتباه می کند، گاهی حتی یک اشتباه را بارها تکرار می کنند.اینجا به اشتباهاتی که والدین ممکن است مرتکب شوند اشاره می شود:

نامگذاری کودک بر اساس سنت. خوب فکر کنید، حتماً در خانه خود شما و یا اطرافیان کسی بوده است که اسم نوزاد خود را بر اساس خواست  بزرگان فامیل، زنده نگه داشتن اسم کسی که فوت شده است انتخاب می کنند. در نامگذاری کودک خود سعی کنید انتخاب با خود شما باشد و اسم هایی را انتخاب کنید کودک در مراحل بعدی زندگی دوست داشته باشد و بابت آن اسم خاص مورد تمسخر کودکان دیگر واقع نشود.

وادار کردن کودکان به برنامه ای که شما دوست دارید. آیا خود شما دوست دارید شما را وادار به انجام کاری کنند.؟ در حقیقت والدین با برنامه ریزی هایشان تنها کاری که خوب انجام می دهند متنفر کردن کودکان از مفاد برنامه است. مثلاً بیشتر والدین کودکان را قبل از خواب به حمام می برند. سوال: چرا قبل از خواب کودک کاری را در برنامه می آورید که کودک از انجام آن متنفر است؟ شاید جواب این باشد که مادر، خواهر، همسایه گفته است که کودک حمام کند زود به خواب می رود.فراموش نکنید خواب کودک اگر با یک چیز خوشایند همراه باشد هم خوب می خوابد و هم در اوقات بیدار به لحاظ خلقی و ذهنی عملکرد بهتری خواهد داشت.

منتظر اتفاقی خاص بودن. وقتی نوزاد شما شش ماهه شده است، انتظار می رود بچه شروع به خزیدن کند، درست است؟ در حالی که به نوزاد نگاه می کنید و می بینید نمی خزد؟ باید منتظر بمانید و فرصت بدهید تا ببیندید چه می شود؟ نه اگر در مورد رشد نوزاد خود نگران هستید، به توضیحات کتابها و سایت ها مراجعه کنید و سعی کنید اطلاعات کافی در این مورد کسب کنید، اگر این مطالب شما را قانع نکرد با پزشک کودک خود در این مورد صحبت کنید و اقدامات لازم را انجام دهید.

 مقایسه کردن کودک خود با دیگران. احتمالاً شما نیز والدی هستید که کودک خود را با کودکان دیگر مقایسه کرده اید، به خصوص اگر بچه ای هم سن و سال او در اطرافیان و فامیل داشته باشید. مواردی از جمله خواب کودک، راه رفتن، غذا خوردن، ادب و هوش و … . اما مراقب باشید، سعی نکنید کودکتان را وادار به رقابت با سایر کودکان کنید. به جای اینکار بهتر است بر روی فرزند خودتان به تنهایی و بر اساس ویژگی های رشدی و عاطفی خودش تمرکز کنید.

 آرام نگه داشتن محیط اطراف کودک. نوزاد شما خواب است و شما دائماً به همه می گویید ششش، بچه خوابه. اما کمی سر و صدا برای نوزاد خوب است، او کم کم می آموزد که سر و صدا می تواند جزئی از  فرایند خواب باشد. از صداهای ناگهانی و بلند بپرهیزید اما سر و صدای ملایم  را در اطراف داشته باشید.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه