خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

اسکولیوز یا انحراف ستون فقرات

اسکولیوز نوعی انحنای جانبی خط عمود ستون فقرات می باشد. وقتی از پهلو مشاهده می شود، ستون فقرات دارای گردی خفیف در قسمت فوقانی پشت و نوعی انحنا به سمت داخل در قسمت فوقانی پشت یا کمر است. ستون فقرات سالم از قسمت جلو یا عقب بدن صاف به نظر می رسد. اما فرد مبتلا به اسکولیوز از قسمت جلو یا عقب دارای انحنا در ستون فقرات خود می باشد.

چه عاملی باعث بروز اسکولیوز می شود؟

انواع و دلایل مختلفی برای اسکولیوز وجود دارد که عبارتند از:

  • اسکولیوز مادرزادی. ناشی از نوعی اختلال استخوانی در هنگام تولد می باشد.
  • اسکولیوز عصبی – عضلانی. در نتیجه عضلات یا اعصاب غیرطبیعی بروز می کند. این نوع اسکولیوز غالبا در افراد مبتلا به اسپینا بیفیدا یا فلج مغزی و یا کسانی که مبتلا به شرایطی هستند که با فلج همراه است، مشاهده می شود.
  • اسکولیوز دژنراتیو. این بیماری ممکن است در نتیجه یک سانحه (آسیب یا بیماری)، عمل جراحی بزرگ یا پوکی استخوان بروز کند.
  • اسکولیوز ایدیوپاتیک. رایج ترین نوع اسکولیوز می باشد. هیچ علت قابل شناسایی برای آن وجود ندارد. نظریه های زیادی در رابطه با این بیماری ارائه شده اند، با این حال شواهدی وجود دارند که نشان می دهند اسکولیوز ایدیوپاتیک ارثی است.

چه کسی به اسکولیوز ایدیوپاتیک مبتلا می شود؟

حدود 2 تا 3 درصد امریکایی ها در سن 16 سالگی دچار اسکولیوز می شوند. کمتر از 0.1 درصد دچار انحنای ستون فقرات هستند که بیشتر از 40 درجه می باشد که در این شرایط جراحی یکی از گزینه های درمانی در نظر گرفته می شود. به طور کل دختران بیشتر از پسران تحت تاثیر این بیماری هستند. اسکولیوز ایدیوپاتیک یک بیماری مربوط به سنین نوجوانی است که معمولا بین سنین 10 تا 16 سالگی بروز می کند. اسکولیوز ایدیوپاتیک در طول دوره رشد پیشروی می کند، اما معمولا در دوران بزرگسالی پیشروی ندارد.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

اسکولیوز چگونه تشخیص داده می شود؟

اکثر اوقات انجناهای مربوط به اسکولیوز در تست های غربالگری مربوط به مدرسه تشخیص داده می شود. علائم مربوط به اسکولیوز عبارتند از داشتن شانه های نابرابر، تیغه برجسته شانه، کمر ناهموار یا خمیدگی به یک طرف. تشخیص اسکولیوز و تعیین نوع آن توسط معاینات دقیق و اشعه ایکس و ارزیابی نوع و میزان انحراف انجام می شود.

مرکز فوق تخصصی منوآل تراپی، و درمان های غیر جراحی (فیزیوتراپی و توانبخشی) در تهران

برای دیدن اطلاعات تماس این مرکز فوق تخصصی اینجا کلیک کنید

درمان اسکولیوز چگونه است؟

  • بریس. استفاده از بریس برای نوجوانانی که دارای انحراف 25 تا 40 درجه در ستون فقرات خود هستند، یک گزینه درمانی محسوب می شود – به خصوص اگر استخوان ها در حال رشد هستند و حداقل دو سال از رشد آنها باقی مانده است.

هدف استفاده از بریس توقف پیشرفت انحنا می باشد. این روش به طور موقت باعث اصلاح می شود، اما معمولا انحنا پس از برداشتن بریس به حالت اولیه خود باز می گردد.

  • جراحی. کسانی که دارای انحنایی بیشتر از 40 تا 50 درجه هستند، اغلب جراحی می شوند. هدف از جراحی این است تا اطمینان حاصل شود انحنا بدتر نمی شود، اما جراحی به طور کامل انحنا را برطرف نمی کند. در طول این فرایند ایمپلنت فلزی برای اصلاح انحنا استفاده می شود. جراحی اسکولیوز معمولا شامل اتصال مهره ها به هم می شود.

در کودکان کم سن و سال روش دیگری برای درمان استفاده می شود که شامل همجوشی نیست، زیرا هوجوشی استخوان ها رشد بخشی از ستون فقرات را متوقف می کند. در این مورد بریس پس از جراحی همیشه استفاده می شود.

 

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

برای مراجعه به کلینیک تخصصی فیزیوتراپی شایگان مهر اینجا کلیک کنید.

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه