خانه / زندگی سالم / خواب / از عارضه های بی خوابی که فکرشم نخواهید کرد!

از عارضه های بی خوابی که فکرشم نخواهید کرد!

همه چیز در مورد خودکشی نوجوانان

تحقیقات نشان داده است که مشکلات خواب در افراد با اختلال افسردگی و سایر مشکلات روانی شایع است .

در مطالعه ای که اخیرا انجام شده است به جزئیات بیشتری در مورد ارتباط بی خوابی و افکار خود کشی در پرداخته است.

محققان دانشگاه رجنت گرجستان بی خوابی افراد با سابقه ابتلا به افسردگی و خودکشی  را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده اند.

این مطالعه بر روی 50 نفر بیمار در سنین 20 تا 84 سال که 72 % از شرکت کنندگان زن بودند انجام شد که همه آنها حداقل یکبار سابقه خود کشی داشته اند ، در این مطالعه ، محققان سطح افسردگی و بی خوابی ، احساس ناامیدی و همچنین شدت کابوس ها و نگرش ها و باورهایشان در مورد خواب را اندازه گیری کردند.

همان طور که انتظار می رفت تجزیه تحلیل نتایج نشان داد که بین شدن بی خوابی و افکار خود کشی ارتباط وجود دارد ، وقتی که نگرش منفی در مورد خواب دارند و دچار کابوس های شبانه هستند می توانند به طور غیر مستقیم منجر به افکار خود کشی شود .

در میان افراد افسرده ، بی خوابی منجر به احساس ناامیدی میشود که میتواند با افکار خود کشی نیز همراه باشد زمانی که چنین علائمی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند بی خوابی را به طور غیر مستقیم در ایجاد افکار خود کشی دخیل دانستند.

این اطلاعات مهم در مورد خواب ممکن است یک پیش بینی مشخصی از خطر خود کشی در میان افراد مبتلا به افسردگی که دچار مشکلات بی خوابی هستند به دست آورد.

محققان این پژوهش گزارش دادند که مشکلات خواب می تواند پیش بینی قوی از رفتار خودکشی در بین نوجوانان در اویل نوجوانی باشد، علاوه بر خطرات برای جوانان به نظر می رسد که افراد مسن با اختلال خواب نیز مانند جوانان در معرض بیشتری برای خود کشی قرار دارند.

درک این که چگونه بی خوابی و مشکلات خواب به ناامیدی و افکار خودکشی منجر میشود  بهتر می تواند به شناسایی افرادی که در معرض خطر هستند پرداخت و  کمک کرد.

درمان اختلالات مربوط به حیطه روان به صورت دارویی و غیر دارویی تحت نظر متخصصان مرکز آلومینا

منبع :

Psychologytoday

اگه دوست دارین کوچولوهای نازتون خواب راحتی داشته باشن می تونین برای رفتار درمانی خواب و روش غیر دارویی ، آنها را پیش من بیارین

مریم عبداللهی ، روانشناس و نروتراپیست

 

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه