خانه / تغذیه / ارتباط بین چاقی با رشد و نمو و سلامت ذهنی و جسمی کودکان

ارتباط بین چاقی با رشد و نمو و سلامت ذهنی و جسمی کودکان

Obesity-in-Young-Kids-e1349933197983

در دو دهه ی گذشته شاهد افزایش قابل توجه شیوع چاقی در دوران کودکی بوده ایم. در مورد چاقی دوران کودکی ومشکلات بهداشتی که ممکن است در بزرگسالی منجر شود تحقیقات زیادی انجام شده است، حال آنکه در مورد ارتباط مشکلات بهداشتی و چاقی در خود دوران کودکی کمتر تحقیق و پژوهش انجام یافته است.
یک بررسی جدید نشان می دهد که خطر چاقی در نوجوانان خیلی بیشتر از آن چیزی است که تا کنون تصور می شده است.
در این بررسی، وضعیت وزن کودکان با استفاده از قد و وزنی که توسط والدین گزارش شده بود، محاسبه گردید و سپس ارتباط بین وضعیت وزن و 21 شاخص سلامت عمومی،اختلالات سلامتی خاص و عملکرد روانی43297 کودک 10 تا 17 ساله مورد بررسی قرار گرفت.
یافته های این پژوهش حاکی از این بود که  بر اساس صدک BMI برای سن و جنس، 15% کودکان اضافه وزن داشته و 16% مبتلا به چاقی بوده اند.
محققان همچنین دریافتند که احتمال 3 یا تعداد بیشتری از مشکلات پزشکی، روحی و تکاملی در کودکان چاقی نسبت به کودکانی که مشکل اضافه وزنی ندارند حدوداً دو برابر بیشتر است.
در کل، کودکان چاق نسبت به کودکان غیر چاق، احتمال سلامت ضعیف تر،ناتوانی، مشکلات رفتاری و عاطفی، از دست دادن روزهای مدرسه وسایر مشکلات درسی، اختلال بیش فعالی-کمبود توجه،اختلالات رفتاری،افسردگی، ناتوانی در یادگیری، تاً خیر در تکامل،مشکلات استخوان،ماهیچه و مفصل،آسم، آلرژی، سردرد و عفونت گوش بیشتری داشته اند.
پژوهشگران اعتقاد دارند، تغییر مشکلات بهداشتی مزمن در دوران کودکی احتمال دارد با تغییر محیط اجتماعی و فیزیکی کودک، مرتبط باشد.آنها پیشنهاد کردند که تلاش پیشگیری از چاقی باید تأثیر محیط و اجتماع را هدف قرار دهد.
این یافته ها هشداری به والدین، معلمان و پزشکان خواهد بود تا به مشکلات بهداشتی مرتبط با چاقی کودکان بیشتر توجه کنند.
منبع:                                             http://www.ncbi.nlm.nih.gov

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه