خانه / دانستنی ها / ارتباط بین میگرن و الکل

ارتباط بین میگرن و الکل

میگرن و الکل

طبیعی است که با نوشیدن مقدار زیادی الکل دچار سردرد شوید، اما اگر مستعد به ابتلا به میگرن هستید، حتی مقدار کمی الکل ممکن است باعث بروز حملات میگرنی شود.

در این ویدئو با برخی عوامل تشدید کننده سردردهای میگرنی بیشتر آشنا خواهید شد!

در این ویدئو با برخی عوامل تشدید کننده سردردهای میگرنی بیشتر آشنا خواهید شد!

ارتباط بین الکل و میگرن چیست؟

علت بروز میگرن دقیقا مشخص نیست. در حال حاضر حدس متخصصین این است که سردردهای میگرنی ناشی از نوعی فعالیت مغزی هستند. این فعالیت بر روی مواد شیمیایی و عروق خونی مغز و همچنین سیگنال های عصبی خارج شده از آن تاثیر می گذارد.

عوامل زیادی باعث شروع میگرن می شوند، از جمله استرس های ناشی از کار، تغییر آب و هوا و غذاهایی مانند پنیر چند ساله. برای حدود یک سوم از افرادی که به میگرن مبتلا هستند، نوشیدنی های الکلی نیز منجر به حملات میگرنی می شود.

نقش دقیق الکل بر روی میگرن کاملا شناخته شده نیست. عوامل زیادی در این میان نقش دارند. به عنوان مثال محصولات جانبی الکل مانند congener (ماده ای که برای افزودن طعم و رنگ استفاده می شود) منجر به بروز سردرد می شوند. الکل های دارای رنگ تیره، مانند شراب قرمز، براندی و ویسکی بیشتر حاوی این ترکیبات هستند.

الکل نه تنها حاوی یک ماده شیمیایی به نام هیستامین است، بلکه سیستم ایمنی را تحریک می کند تا هیستامین بیشتری تولید کند. این امر منجر به بروز التهاب در بدن می شود.

ماده ای به نام اتانول نیز مهم ترین ترکیب الکل است. زمانی که اتانول وارد بدن می شود، عروق خونی مغز را گشاد می کند. اتانول یک دیورتیک طبیعی است و باعث تولید بیشتر ادرار می شود. همراه با ادرار، نمک، ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن نیز دفع می شوند. تمام این عوامل احتمال بروز میگرن را افزایش می دهند.

ممکن است تصور کنید شراب قرمز بیشتر از هر عامل دگیری باعث بروز این مشکل می شود، اما دیگر نوشیدنی ها، از جمله مشروب های گازدار، آبجو و مشروبات الکلی نیز باعث بروز این مشکل می شوند.

علائم سردردهای ناشی از الکل چگونه است؟

الکل ممکن است منجر به بروز دو نوع میگرن شود.

ممکن است 30 دقیقه تا نیم ساعت پس از نوشیدن الکل دچار سردرد شوید. لازم نیست مقدار زیادی الکل بنوشید تا به این سردردها دچار شوید، برخی افراد تنها با نوشیدن کمی الکل هم دچار سردرد می شوند.

گاهی نیز ممکن است پس از بازکشت سطح الکل خون به حالت طبیعی دچار سردرد شوید، این حالت تاخیر در سردرد ناشی از الکل نامیده می شود. این نوع سردرد ممکن است تا روز بعد از نوشیدن الکل بروز نکند و برای هرکسی ممکن است رخ دهد، اما معمولا افراد مبتلا به میگرن بیش از دیگران در معرض ابتلا به این سردرد هستند.

دیگر عواملی که باعث تحریک سردردهای میگرنی می شوند!

تیرامین یا فنیل التیلامین

عوامل تشدید کننده میگرن در افراد مختلف یکسان نیستند، اما به هرحال رایج ترین غذاهایی که باعث بروز حملات میگرنی می شوند، غذاهای حاوی تیرامین یا فنیل التیلامین هستند، این دو ماده آمینو اسیدهایی هستند که در شکلات، برخی انواع پنیرها، سویا، آجیل، مرکبات و سرکه یافت می شوند.

کافئین

افرادی که به کافئین حساس هستند، پس از نوشیدن چای، قهوه یا چای سبز، نوشابه یا دیگر نوشیدنی های حاوی کافئین دچار سردرد می شوند. اما کافئین می تواند از میگرن پیشگیری کند، به همین دلیل بسیاری از داروهای مربوط به میگرن حاوی کافئین هستند. در این حالت کافئین باید به اندازه کافی مصرف شود. بهتر است واکنش بدن خود را نسبت به کافئین امتحان کنید.

آسپارتام

بسیاری از پزشکان معتقد هستند که آسپارتام، نوعی شیرین کننده مصنوعی، می تواند باعث شروع حملات میگرنی شود. در زمان مصرف نوشابه های رژیمی، ماست، آب نبات های بدون قند، دسرهای رژیمی و دیگر غذاها و نوشیدنی های حاوی شیرین کننده های مصنوعی، دقت داشته باشید که آیا به سردرد دچار می شوید یا خیر.

افزودنی های رایج

بسیاری از افزودنی ها نیز احتمال بروز سردردهای میگرنی را افزایش می دهند. برچسب ها را با دقت بررسی کنید و از خوردن غذاهای حاوی پروتئین سبزیجات هیدرولیز شده (HVP)، پروتئین گیاهی هیدرولیز شده (HPP)، سدیم کازئین و عصاره کامبو، گلوتامات مونوسدیم (MSG) عصاره مخمر و مخمر هیدرولیز شده اجتناب کنید.

سولفیت

سولفیت یکی دیگر از نگهدارنده هاست که اغلب در میوه های خشک (از جمله آلو، انجیر و زردآلو)، مشروب و بسیاری از غذاهای فرآوردی شده یافت می شود. اگر به سولفیت حساس هستید، بهتر است برچسب غذایی را با دقت بررسی کنید.

تانن ها (tannin)

چای، سیب، گلابی قرمز، آب سیب و شراب قرمز حاوی تانن هستند. تانن ها ترکیبات گیاهی هستند که در غذاهایی موجود هستند که حس خشکی به دهان می دهند. به نظر می رسد تانن ها یک عامل قوی باری حملات میگرنی در برخی افراد باشند.

نیتریت ها

هات داگ، غذاهای گوشتی و پپرونی حاوی نیتریت هستند، نیتریت یکی دیگر از مهم ترین عوامل بروز سردرد میگرنی است. نیتریت ها به عنوان یک ماده افزودنی و نگهدارنده در سوسیس، گوشت گاو و بوقلمون و سایر غذاهای دودی، کنسرو شده و ترشی وجود دارند.

غذاهای مانده

تیرامین به مرور زمان افزایش پیدا می کند، به ویژه اگر غذا به شکل نادرست نگهداری شود. بنابراین افراد مبتلا به میگرن بهتر است از خوردن غذاهای مانده اجتناب کنند. هنگامی که در مهمانی ها یا در اداره غذا می خورید، این نکته را مد نظر داشته باشید، زیرا در این دو مکان غذا برای مدت طولانی و بیرون از یخچال نگهداری می شود. اگر قرار است غذا را بیرون از یخچال نگه دارید، البته برای مدت محدود، بهتر است از ظرف های مخصوص استفاده کنید که هیچ هوایی وارد آن نمی شود.

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

گروه پزشکان جایروس را به خاطر بسپارید!

ما بهترین ها را در ایران به شما معرفی می کنیم. سایت جایروس اولین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی مغز و اعصاب و روان در کشور فعالیت علمی و تحقیقاتی می کند. گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی به شما کمک می کنند. همین حالا می توانید از طریق صفحه تماس با ما  از متخصص مورد نظر خود نوبت بگیرید. اما چرا برای درمان گروه پزشکان جایروس را انتخاب می کنید؟ زیرا:

  • پزشکان ما با شما صادق هستند و رویه کار در این مجموعه به این صورت است که اقدامات اضافی تشخیصی و درمانی انجام نمی شوند و در نتیجه هزینه های دریافتی در این مرکز از مراکز مشابه بسیار ارزان تر است.
  • متخصصین ما دارای تسلط و تجربه کافی در امر طبابت می باشند و همگی دارای رزومه موفقی هستند. اغلب همکاران این مجموعه علاوه بر تحصیلات تخصصی در یک رشته خاص، در یک رشته فوق تخصصی نیز آموزش دیده و مهارت دارند.
  • خدماتی که توسط گروه پزشکان جایروس به شما ارائه می شود جامع و کامل است و معمولا شمارا از نیاز به مراجعه به مراکز متعدد و متفرقه بی نیاز می کند.
  • آخرین مرکزی که برای به دست آوردن سلامت مراجعه خواهید کرد، دپارتمان های گروه پزشکان جایروس خواهد بود؛ مطمئن باشید سلامت خود را به دست خواهید آورد.
  • در امر اطلاع رسانی تمام تلاش خود را می کنیم تا اطلاعاتی کامل و دقیق به شما ارائه دهیم.

در ادامه بهتر است بدانید گروه پزشکان جایروس برای اطلاع رسانی تنها به این سایت بسنده نکرده است. مجموعه سایت های ما در تمام زمینه ها فعال هستند و به سوالات پزشکی شما پاسخ می دهند.

مجموعه سایت های ما (علاوه بر سایت جایروس) عبارتند از:

www.sabzosalem.com (مرجع بزرگ و رایگان اطلاعات پزشکی کشور مجهز به سیستم های ویزیت مجازی، تست های سلامت، داروشناسی، دانشنامه بیماری ها و هزاران صفحه اطلاعات پزشکی رایگان)

www.zibaan.ir (مرجع اطلاعات زیبایی و پوست کشور با معرفی برترین مراکز پوست و لیزر در کشور)

اجازه بدهید بهترین ها برایتان اتفاق بیفتد. تصمیم با خود شماست.

تیم تحقیقاتی در تهیه و نگارش این مقاله

تیم تحقیقاتی در تهیه و نگارش این مقاله

منبع شماره 1   منبع شماره 2
طبیعی است که با نوشیدن مقدار زیادی الکل دچار سردرد شوید، اما اگر مستعد به ابتلا به میگرن هستید، حتی مقدار کمی الکل ممکن است باعث بروز حملات میگرنی شود. ارتباط بین الکل و میگرن چیست؟ علت بروز میگرن دقیقا مشخص نیست. در حال حاضر حدس متخصصین این است که سردردهای میگرنی ناشی از نوعی فعالیت مغزی هستند. این فعالیت بر روی مواد شیمیایی و عروق خونی مغز و همچنین سیگنال های عصبی خارج شده از…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده 5 ستاره بدهید!

User Rating: 4.9 ( 1 votes)
مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه