خانه / آموزش روابط / ازدواج موفق / ارتباط بین سلامت جسمی و ازدواج

ارتباط بین سلامت جسمی و ازدواج

ارتباط بین سلامت جسمی و ازدواجReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jan 1Rating:
ارتباط بین سلامت جسمی و ازدواج

ارتباط بین سلامت جسمی و ازدواج

ازدواج یکی از مهم ترین عواملی است که به سلامت جسمی در سنین بالا کمک می کند – زیرا ساعت بیولوژیکی در زوجین سرعت کمتری دارد.

طی یک بررسی محققان دریافتند تلومرها که از کروموزوم های بدن و DNA محافظت می کنند، در بین افراد مزدوج بزرگ تر هستند – به ویژه کسانی که از لحاظ مالی نیز در رفاه هستند.

این ویژگی آسیب های وارد شده به سلول ها را کاهش می دهد، به این معنا که ازدواج میزان ابتلا به سرطان و بیماری های قلبی را در افراد کاهش می دهد.

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، 300 بزرگسال بین 65 تا 74 سال را مورد بررسی قرار دادند. محققان دریافتند که افراد مجرد، بیوه یا سالمندان تنها دارای تلومرهای کوتاه تری هستند، در حالیکه زوج ها و همچنین سالمندان با درآمد بالاتر دارای تلومرهای بلندتری هستند. تلومرهای کوتاه با بروز سرطان، به ویژه در بین سفید پوستان و آسیایی ها، مرتبط می باشد.

ازدواج باعث سلامت جسمی، جراحت ها و بیماری های کمتر، کاهش ناتوانی و امید به زندگی بیشتر می شود. تحقیقاتی در این زمینه انجام شد که 300 بزرگسال بین سنین 65 تا 74 سال مورد بررسی قرار گرفتند. از این افراد نمونه خون به همراه جزئیاتی در مورد وضعیت تاهل آنها، میزان درآمد، سبک زندگی و سلامت جسمی و روحی آنها گرفته شد.

نتیجه بررسی ها نشان داد که ازدواج تنها عامل پیش بینی کننده طول تلومرهاست، در حالیکه دیگر عوامل نقش کمتری در این مورد دارند. سالمندان دارای درآمد بالا تلومرهای بزرگ تری دارند.

ارتباط بین درآمد و تلومر برای بیماری های جسمی، وضعیت روحی و تجربه های محلی مورد بررسی قرار نگرفته است.

به علاوه این تحقیق نشان داد که افراد مجرد، بیوه ها یا مجردهای دارای سن بالا دارای تلومرهای کوتاه تری هستند. محققان هشدار دادند که افراد مجرد در سن بالا و کسانی که دارای درآمد کمتری هستند، ممکن است با سرعت بیشتری دچار پیری سلولی شوند.

تلومرهای کوتاه با وقوع برخی سرطان ها، از جمله سرطان مثانه، ریه و معده، و به ویژه در بین مردم قفقاز و آسیایی در ارتباط می باشد.

به علاوه تحقیقات نشان داده اند که مرگ و میر در بین افراد بالای 60 سال براثر بیماری قلبی 3 برابر مرگ و براثر بیماری های عفونی 8 برابر می باشد.

این واقعیت که طول تلومرها به وسیله ازدواج و درآمد بالا قابل پیش بینی است، نشان می دهد که اضطراب تا حد زیادی بر زندگی مردم تاثیر دارد.

دوست داشتن یک شخص، یا دوست داشته شدن، مورد احترام قرار گرفتن و مراقبت شدن توسط دیگران در طول زمان می تواند به بروز حس خود در افراد کمک کند. بنابراین لازم است که مجددا به مزایای مثبت ازدواج کردن تاکید کنیم.

ازدواج با خود نوعی احساس امنیت و تعهد دارد که برای زن و شوهر محیطی بدون استرس و آرام فراهم می کند.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

ارائه خدمات زوج درمانی در مرکز سلامت روان رستا-آلومینا درکرج

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - ارتباط بین سلامت جسمی و ازدواج

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه