خانه / زندگی سالم / ارتباط بین آلودگی هوا و خشونت

ارتباط بین آلودگی هوا و خشونت

ارتباط بین آلودگی هوا و خشونتReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Feb 7Rating:

سرب و خشونت

شاید این سوال را هر روز از خود بپرسید که چرا مردم در تهران و شهرهای بزرگ اینقدر عصبی اند؟ چرا تا تصادفی به وقوع می پیوندد با یک وسیله سنگین به هم حمله می کنند.

شاید فرضیه زیر توجیهی برای این اتفاق باشد.

در سال 1990 در آمریکا جرم و جنایت به اوج خودش رسید،اما در انتهای همین دهه و با ورود به سال 2000 میزان جرم و جنایت بیش از 40 درصد کاهش یافت و این موضوع دقیقا همزمان با کاهش میزان سرب در آلاینده های هوا رخ داد. و باعث شد این فرضیه مطرح گردد که آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟

نمونه ای از مطالعات انجام شده در دنیا:

  • یک مطالعه دیگر که در کشورهای مختلف انجام شده،دیده شده که بین تماس با سرب و افزایش خشونت در کشورها و شهرهای مختلف رابطه وجود دارد و علائم خشونت به دنبال در معرض سرب قرار گرفتن ممکن است تا حتی 20 سال بعد خودش را نشان دهد.
  • یک مطالعه در ایالت سینسیناتی آمریکا در می یابد که جوانان تحت پیگرد قانونی به دلیل بزهکاری چهار برابر بیشتر نسبت به کل جمعیت احتمال دارد  که سطح بالایی از سرب در استخوان خود داشته باشند.
  •  در مطالعات متعدد  نشان داده شده که: مسمومیت با سرب در دوران کودکی ، حتی در سطوح بسیار کم ، باعث اختلال در رشد قشر کمربندی قدامی و قشر پره فرونتال مغز می شود که در تنظیم رفتار و خلق و خوی نقش دارد و این اثر در پسران قوی تر از دختران است . مسمومیت با سرب با ابتلا به اختلال کمبود توجه ، تکانشگری ، پرخاشگری و اختلالات فکری و روانی همراه است.

********************************************************************************

در مجموع بنظر می رسد قرار گرفتن در معرض سرب (اگزوز ماشین ها و کارخانجات صنعتی) میتواند باعث مشکلات توجه و گرایش های ضد اجتماعی و کاهش هوش شود. اما اینکه چه میزانی از این فلز برای این تغییرات لازم است هنوز کاملا مشخص نشده است.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

  • دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
  •  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - ارتباط بین آلودگی هوا و خشونت

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه