خانه / زندگی سالم / ارتباط بین آلودگی هوا و خشونت

ارتباط بین آلودگی هوا و خشونت

سرب و خشونت

شاید این سوال را هر روز از خود بپرسید که چرا مردم در تهران و شهرهای بزرگ اینقدر عصبی اند؟ چرا تا تصادفی به وقوع می پیوندد با یک وسیله سنگین به هم حمله می کنند.

شاید فرضیه زیر توجیهی برای این اتفاق باشد.

در سال 1990 در آمریکا جرم و جنایت به اوج خودش رسید،اما در انتهای همین دهه و با ورود به سال 2000 میزان جرم و جنایت بیش از 40 درصد کاهش یافت و این موضوع دقیقا همزمان با کاهش میزان سرب در آلاینده های هوا رخ داد. و باعث شد این فرضیه مطرح گردد که آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟

نمونه ای از مطالعات انجام شده در دنیا:

  • یک مطالعه دیگر که در کشورهای مختلف انجام شده،دیده شده که بین تماس با سرب و افزایش خشونت در کشورها و شهرهای مختلف رابطه وجود دارد و علائم خشونت به دنبال در معرض سرب قرار گرفتن ممکن است تا حتی 20 سال بعد خودش را نشان دهد.
  • یک مطالعه در ایالت سینسیناتی آمریکا در می یابد که جوانان تحت پیگرد قانونی به دلیل بزهکاری چهار برابر بیشتر نسبت به کل جمعیت احتمال دارد  که سطح بالایی از سرب در استخوان خود داشته باشند.
  •  در مطالعات متعدد  نشان داده شده که: مسمومیت با سرب در دوران کودکی ، حتی در سطوح بسیار کم ، باعث اختلال در رشد قشر کمربندی قدامی و قشر پره فرونتال مغز می شود که در تنظیم رفتار و خلق و خوی نقش دارد و این اثر در پسران قوی تر از دختران است . مسمومیت با سرب با ابتلا به اختلال کمبود توجه ، تکانشگری ، پرخاشگری و اختلالات فکری و روانی همراه است.

********************************************************************************

در مجموع بنظر می رسد قرار گرفتن در معرض سرب (اگزوز ماشین ها و کارخانجات صنعتی) میتواند باعث مشکلات توجه و گرایش های ضد اجتماعی و کاهش هوش شود. اما اینکه چه میزانی از این فلز برای این تغییرات لازم است هنوز کاملا مشخص نشده است.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

  • دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
  •  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه