خانه / تربیت فرزندان / ارتباط بهتر والدین با نوجوانان

ارتباط بهتر والدین با نوجوانان

ارتباط بهتر والدین با نوجوانانReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Nov 23Rating:
ارتباط بهتر والدین با نوجوانان

ارتباط بهتر والدین با نوجوانان

گرچه فرزندان شما در دوره نوجوانی تمایل به مستقل شدن دارند، اما همچنان نیازمند راهنمایی های شما هستند. مکالمات در طی سال ها کمی تغییر کرده اند یا به شدت میزان آنها کاهش یافته است، اما اجازه ندهید این تغییرات شما را گول بزنند. دوره نوجوانی یک زمان بسیار مهم و بحرانی است که لازم است فرزندتان اولین تاثیرات را از شما بگیرد. به فرزند خود نشان دهید که همیشه از لحاظ جسمی و عاطفی در زندگی وی حضور دارید.

زمانی که برای انجام یک مکالمه با فرزند خود آماده هستید، بهتر است این سه عامل مهم را در ذهن داشته باشید.

  1. مکالمه را با آگاهی نسبت به خود آغاز کنید.

این نکته مهم را به یاد داشته باشید که دیدگاه و نظر شما نسبت به خودتان به شدت بر روی نظر فرزند نوجوانتان نسبت به شما نیز تاثیر می گذارد. به علاوه کیفیت روابط شما و مکالماتتان نیز تحت تاثیر دیدگاهتان نسبت به خودتان است. اجازه بدهید اینگونه توضیح دهیم که افراد زندگی شما به طور آگاهانه یا ناآگاهانه آینه ای از اعتقادات شما هستند.

اگر از طرف فرزند نوجوانتان طرد می شوید، به این مسئله فکر کنید که کجا و به چه شکل خود را طرد کرده اید. جالب است که فرزندتان همان اعتقادی را به شما منعکس می کند که مدت ها نسبت به خود به آن فکر می کردید.

به یاد داشته باشید کودکانمان به ما درس هایی می دهند و مسائلی را برایمان آشکار می کنند که اغلب نمی خواهیم به آنها توجه کنیم. اما اگر به این مسائل توجه بیشتری داشته باشیم، نه تنها به فرزندمان بلکه با خودمان نیز ارتباط بهتری خواهیم داشت.

بنابراین قبل از اینکه مکالمه ای را شروع کنید ابتدا از خود این سوال را بپرسید: در حال حاضر چه اعتقادی نسبت به خودم دارم؟ یا نسبت به کودک خود چه دیدگاهی دارم؟ آیا این دیدگاه درست است؟

  1. کنجکاو باشید.

زمانی که مکالمه را با نوجوان شروع کرده اید، نسبت به او کنجکاو باشید. به یاد داشته باشید که این زمان فرصت خوبیست که در مورد فرزند خود بیشتر بدانید بدون اینکه سعی کنید وی را قضاوت کنید یا مورد نصیحت قرار دهید. او را تشویق کنید تا احساسات خود را در مورد موقعیت ها و رویدادهای مختلف بیان کند.

نوجوانان بسیار دوست دارند در مورد خود صحبت کنند و بسیار مهم است این کار را انجام دهند. سوالاتی از این قبیل بپرسید که نظر تو در مورد این موضوع چیست؟ یا نسبت به این مطلب چه احساسی داری؟ این زمان بهترین فرصت است که او را بهتر بشناسید و دغدغه های او را کشف کنید. با این کار علاوه بر اینکه به بالا رفتن اعتماد به نفس فرزند خود کمک کرده اید بلکه به حرف های او نیز گوش داده اید.

  1. نوجوان را تحسین کنید.

نوجوانان به شدت به دنبال تحسین و تمجید هستند. یکی از تمایلات آنها دیده شدن، شنیده شدن و تحسین و تشویق می باشد. زمانی که نوجوان در خانه به این تمایلات خود نرسد، در مکان ها و موقعیت هایی اشتباه به دنبال آنها خواهد بود. بنابراین این مسئله بسیار مهم است.

به این منظور بهتر است به شکل فعال بر روی تمام کارهایی که توسط وی انجام داده می شود، توجه داشته باشید و نه اینکه فقط تمرکز خود را بر روی مشکلات معطوف کنید. تکرار بسیار مهم است. به عبارت دیگر نوجوان را مورد تحسین قرار دهید بدون اینکه در مقابل انتظاری داشته باشید. با تحسین و تشویق منظم نوجوان تمایل وی به صحبت کردن با شما بیشتر خواهد شد.

اجازه بدهید تفاوت بین تعریف کردن و تحسین کردن را تعریف کنیم. تعریف کردن خیلی بیرونی است، به عنوان مثال دختر یا پسر شما لباسی پوشیده که مورد پسند شماست و از اینکه لباس چقدر به او می آید تعریف می کنید. تحسین به معناری قدردانی از توانایی های فرزندتان است. به عنوان مثال تلاش وی برای رسیدن به هدف، شجاعت او و یا انتخاب عاقلانه ای که انجام داده است.

به هرحال تعریف و تحسین هر دو بسیار مهم هستند و به فرزند شما اجازه می دهد تا ارزش ها و زیبایی های خود را بشناسد.

در خاتمه اینکه برقراری ارتباط با نوجوانان کار بسیار سختی است. در این مسیر نیاز به صبر و تمرین زیاد دارید. ارزش های خود به عنوان والدین را فراموش نکنید، نوجوان خود را تشویق کنید تا افکار و احساسات خود را برایتان بیان کند و شخصیت وی را محترم بشمارید. اگر این گام ها را به دقت و به طور منظم دنبال کنید نوجوان احساس امنیت خواهد داشت.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی 

 

 

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه