خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / اختلال پانیک و اگورافوبیا را بشناسید!

اختلال پانیک و اگورافوبیا را بشناسید!

اختلال پانیک و اگورافوبیا را بشناسید!Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Aug 2Rating:

اختلال پانیک

اختلال پانیک و اگورافوبیا

تقریبا همه افراد در زمان هایی احساس اضطراب می کنند اما یک حمله پانیک سطح بالایی از اضطراب است. به طوریکه شما احساس می کنید دچار حمله قلبی شده اید، یا احساس دیوانگی و عدم کنترل دارید. در طول یک حمله پانیک ممکن است علائم فیزیکی زیر را نیز داشته باشید: نفس مفس زدن، وز وز گوش، احساس نزدیک بودن یک حادثه بد، لرزش بدن، احساس خفگی، درد سینه، تعریق شدید و تپش قلب. هنگامی که شخصی حملات پانیک غیرمنتظره و عودکننده دارد یا از حملات بیشتر یا در رابطه با حملات بیشتر نگران است و در نتیجه در رفتار خود تغییراتی ایجاد می کند، گفته می شود که این فرد اختلال پانیک دارد.

بسیاری از بیماران مبتلا به اختلال پانیک، اگورافوبیا را نیز تجربه می کنند. اگورافوبیا ترس از مکان ها و شرایطی است که ممکن است در انها حملات پانیک رخ دهد یا اینکه فرار از مکان ها مشکل است. برای مثال افراد دچار اگورافوبیا از تنها بیرون رفتن اجتناب می کنند. به سوپرمارکت ها نمی روندف با هواپیما و قطار مسافرت نمی کنند. از پل ها عبور نمی کنند و سوار اسانسور نمی شوند، از ارتفاعات می ترسند، از تونل ها می ترسند، از زمین های وسیع عبور نمی کنند. بسیاری از بیمارن پانیک را حتی در خواب هم تجربه می کنند. زیرا کاهش شدید میزان ضربان قلب منجر به افزایش جبرانی در ضربان قلب شده و افراد را از خواب می پراند.

بعضی از بیماران دارای اگورافوبیا، اضطراب را در نور خورشید و بعضی در تاریکی تجربه می کنند. گرما نیز یک عامل اساسی در اختلال پنیک است. به طوریکه افزایش شگفت اوری در میزان اختلال پنیک و اگورافوبیا در طول تابستان دیده می شود زیرا گرما، ضربان قلب، سرگیجه و کم شدن آب را افزایش می دهد و همچنین فرصت های بیشتری نیز برای بیرون رفتن وجود دارد و در این شرایط فرد می ترسد که حمله پنیک داشته باشد.

دلایل اختلال پانیک و اگورافوبیا چیست؟

بر طبق بعضی نظریات، بسیاری از شرایطی که می تواند باعث آغاز حملات پانیک شود از ابتدای تکامل انسان واقعا خطرناک بوده اند. برای مثال، گیر افتادن در یک تونل می تواند باعث خفگی یا شوک شود؛ ارتفاعات نیز خطرناک هستند؛ در زمین های باز و وسیع، انسان در برابر درندگان آسیب پذیرتر است؛ حضور در مکان های عمومی، اجداد ما را با دشمنان روبرو می کرده است. بنابراین خیلی از ترس هایی که باعث اختلال پانیک و اگورافوبیا می شوند یاد اور این ترس های غریزی اولیه و انطباقی هستند.. هرچند این شرایط خطرناک نیستند.

تحقیقات نشان می دهند که اختلال پانیک و اگورافوبیا دارای برخی منشاهای ژنتیکی هستند اما کاملا ارثی نیستند. هر ساله 30 الی 40 درصد کل افراد  دچار حمله پانیک می شومد. اگرچه بیشتر این افراد هراسشان را به عنوان نشانه ای از یک خطر فاجعه امیز نمی دانند. و بنابراین دچار اختلال پانیک و یا اگورا فوبیا نمی شوند.

معمولا  در ابتدای یک حمله پانیک توسط شرایط پر استرس فعال می شود مثل ترک خانه، مشکلات ارتباطی، عمل جراحی، مسئولیت های جدید و بیماری های جسمی. احساسات برانگیختگی فیزیکی مثل تنگی نفس، تعریق شدید، سرگیجه، تپش قلب و غیره ممکن است اشتباها به عنوان  علائم خطر فاجعه امیز تفسیر شود. برای مثال شخصی که بر افزایش ضربان قلب قلبش متمرکز می شود ممکن است اینطور نتیجه گیری کند که دچار یک حمله قلبی خواهد شد، در نتیجه این شخص دچار گوش به زنگی ( که ان نوعی تمرکز بیش از حد بر حس های فیزیکی است) می شود که منجر به افزایش برانگیختگی (نگرانی و احساسات فیزیکی) خواهد شد. این برانگیختگی  به عنوان ماشه چکانی برای تفسیرهای فاجعه امیز بعدی است که ما انها را “هشدارهای کاذب” می نامیم. زیرا آنها علامت می دهند که خطر در راه است در حالی که واقعا چنین نیست. یک حمله پانیک تمام عیار می توند از چنین برانگیختگی و یک درک نادرست ایجاد شود. در نتیجه در شخص یک “اضطراب انتظار” ایجاد می کند( ترسی که به دنبال آن حملات هراس اتفاق می افتد) و باعث اجتناب از موقعیت هایی می شود که اضطراب اور هستند. به خصوص اگر فرار از این موقعیت ها به سخای صورت گیرد و باعث دستپاچگی فرد شود. یا کمک رسانی به راحتی صورت نگیرد. در حقیقت، زمانی که اجتناب و فرار به عنوان مکانیسم های مقابله ای عمده در دستکاری اضطراب مورد استفاده قرار می گیرند، اگورافوبیا در شخص ایجاد می شود.

یک فردی با اگورافوبیا از موقعیت های ترسیده شده اجتناب نمی کند در صورتیکه با فرد مطمئن همراه باشد- یعنی اینکه شخصی، فرد را در موقعیت ها و مواردی که اضطراب خیلی شدید است و فرد نیاز دارد که از این موقعیت فرار کند همراهی می کند. به واسطه اعتماد به شخص مطمئن اجتناب و دیگر رفتارهای ایمنی جویانه ممکن است که فرد تا ماهها دچار حمله پنیک نشود، و اغلب در ترس از جمله بعدی زندگی کند. دنیای انها به خاطر ترس و اجتناب های فردی کوچک و کوچکتر می شود. بخشی از ان بخاطر فشارهای زندگی و بخش دیگر بخاطر احساس کنترل و اینکه مطمئن نیستند چطور مشکلاتشان را حل کنند ایجاد می شود. بسیاری از افراد با اختلال پانیک و اگورافوبیا نیز افسردگی را بروز می دهند. بعضی از این افراد انقدر مضطرب و افسرده می شوند که به خوددرمانی با الکل می پردازند.

مفاهیم نادرست شایع درباره اختلال پانیک و اگورافوبیا

اغلب مردم بطور نادرست اعتقاد دارند که اختلال پانیک نتیجه مشکلات عمیق روانشناسی است. البته هر کس خواه با پانیک یا بدون ان ممکن است مشکلات عمیق تری داشته باشد. اما اختلال پانیک و اگورافوبیا لازم نیست به مشکلات عمیق روانشناسی نسبت داده شوند. ممکن است افسرده، وابسته یا خود انتقاد شوید، زیرا شما اختلال پانیک دارید- اما پانیک خودش می تواند به طور موثری بدون توجه به تجربیات دوران کودکی و درمان های طولانی مدت درمان شود. افراد مبتلا به اختلال پانیک و اگورافوبیا اغلب در مورد اضطراب  عقاید غیرواقع بینانه دارند، از قبیل اینکه “همه انواع اضطراب بد است” و ” من باید فورا حالت اضطراب را از خودم دور کنم”. بعضی از این افراد به اشتباه اضطرابشان را علامتی از نوعی شرایط طبی خطرناک تعبیر می کنند. اعتقاد دیگر ان است که چون انها حملات پانیک و اگورافوبیا را برای سالیان متمادی دارند- زیرا درمان قدیمی ان برای حل این مشکلات موثر و کمک کننده نبوده است- انها هرگز خوب نمی شوند. درمان شناختی رفتاری با یا بدون دارو اغلب تاثیر کاملی بر اختلال پانیک و اگورافوبیا دارد.

مراحل درمان

در درمان شناختی رفتاری اختلال پانیک و اگورافوبیا چندین هدف سازمان داده شده است اول اینکه، به شما کمک می کند که ماهیت اضطراب، پانیک و اگورافوبیا را بفهمید؛ دوم دامنه موقعیت هایی را که شما از ان اجتناب می کنید یا می ترسید را مشخص کنید؛ سوم علائم خاص شما شدت و کثرت وقوع انها و موقعیت هایی که باعث پانیک می شود را مورد ارزیابی قرار دهید و چهارم مشخص کردن اینکه چه مشکلاتی همراه با پانیک وجود دارد. برای مثال افسردگی، اضطراب های دیگر، سوء مصرف مواد، پرخوری، تنهایی یا مشکلات ارتباطی.

درمان شامل تعدادی از درمان های زیر است: آرمیدگی، اموزش تنفسی، مواجهه تدریجی با موقعیت هایی که پانیک را ایجاد می کنند، شناسایی تعبیرات از علائم فیزیکی استرس، آموزش کلی درمان شناختی رفتاری( یعنی اموزش اینکه چطور افکارتان منجر به به ترس می شود و یادگیری اینکه چطور این تعابیر را بررسی کرد که احساس بهتری پیدا کنیم) و اموزش توانایی شناخت و کاهش نشانه های پانیک وقتی که رخ می دهند.

تیم تحقیقاتی نگارنده مقاله

تیم تحقیقاتی نگارنده مقاله

حمید ضرابی

روانشناسی بالینی

متخصص در حیطه های وسواس، افسردگی، اختلالات اضطرابی و شکست های عاطفی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

اختلال پانیک و اگورافوبیا تقریبا همه افراد در زمان هایی احساس اضطراب می کنند اما یک حمله پانیک سطح بالایی از اضطراب است. به طوریکه شما احساس می کنید دچار حمله قلبی شده اید، یا احساس دیوانگی و عدم کنترل دارید. در طول یک حمله پانیک ممکن است علائم فیزیکی زیر را نیز داشته باشید: نفس مفس زدن، وز وز گوش، احساس نزدیک بودن یک حادثه بد، لرزش بدن، احساس خفگی، درد سینه، تعریق شدید و تپش قلب. هنگامی که شخصی حملات پانیک غیرمنتظره و عودکننده دارد یا از حملات بیشتر یا در رابطه…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان امده 5 ستاره بدهید.

User Rating: 4.11 ( 7 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه