خانه / روانشناسی / اختلال دوقطبی در نوجوانان

اختلال دوقطبی در نوجوانان

 دوقطبی

دوره های مانیا (شیدایی)

خلق بالا ، گشاده یا تحریک پذیر شاه علامت دوره ی مانیا است. خلق بالا خلقی است سرخوشانه است که اگر کسی با بیمار حشر و نشر نداشته باشد ممکن است پی به ماهیت نامعمول خلق او نبرد، اما افرادی که بیمار را از نزدیک می شناسند، می فهمند که خلقش غیر طبیعی است. شکل دیگر آن است که خلق بیمار، تحریک پذیر باشد. این حالت به خصوص زمانی پیدا می شود که نقشه های به راستی جاه طلبانه و بلند پروازانه بیمار با مانع روبه رو شده باشد. اغلب خلق غالب بیمار در اوایل سیر بیماری، سرخوشانه است و هر چه جلوتر می رویم رو به تحریک پذیری می گذارد. اغلب در نوشیدن الکل افراط می کنند که شاید برای خود درمانی باشد.  مهار گسیختگی این بیماران در تلفن زدن های مکرر ایشان به ویژه تلفن به راههای دور در ساعات اولیه صبح نمایان است. قمارگری (قماربازی بیمارگون)، تمایل به لخت شدن در انظار، استفاده از لباسها و جواهراتی پرزرق و برق در ترکیباتی غیرمعمول و بی توجهی به جزئیات (مثلا فراموش می کنند گوشی تلفن را سر جایش بگذارند) از دیگر علائم این اختلال است. اغلب بیمار احساس می کند که اعمالش علی رغم آنکه تکانشی است، درست و هدفدار است. ذهن بیمار اغلب به افکار گزند، مذهبی، سیاسی، مالی و یا جنسی مشغول است، به حدی که گاه این افکار ممکن است به شکل نظامهای هذیانی پیچیده ای درآید.

علائم مانیا در نوجوانان ممکن است روانپریشی، سوءمصرف الکل یا سایر مواد، اقدام به خودکشی، مشکلات تحصیلی، غرق شدن در افکار فلسفی، علائم اختلال وسواسی- جبری، شکایات متعدد جسمی، تحریک پذیری واضحی که منجر به نزاع گردد و سایر رفتارهای ضد اجتماعی باشد. بسیاری از این علائم در نوجوانان طبیعی نیز ممکن است دیده شود.

123

طیبه گیلانی

کارشناس ارشد روانشناسی (مدیرارشد دپارتمان تحقیقات روان درمانی)

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

2 نظر

  1. سلام،من به نظر خودم افسردگی شدید دارم. حتی تست این سایت هم ۵۶ شدم. بسیار دررون گرا هستم.از اجتماع دوری میکنم. دوستانم تصور یک آدم بسیار شوخ طبع و شاد رو از من دارن. چون همیشه با اونا شوخی میکنم و شاد هستم.اما از ته دل شاد نیستم.و ترجیح میدم تنها باشم. اخیرا بسیار زیاد غرق افکار فلسفی شدم. انگار دارم به پوچی میرسم. دیگه معنایی نداره واسم زندگی. به مصرف سیگار و الکل روی آوردم. هیچوقت فکر نمیکردم سمت این چیزا برم. از سیگار متنفر بودم. ۴ سال است تنها زندگی میکنم. تفکرات خودکشی را همیشه داشتم ولی شاید ترس و اعتقادات مذهبی مانع میشد. اما الان دیگه واسم مهم نیست. پیش روانشناس هم رفتم ولی هیچ تاثیری نداشته. لطفا کمکم کنید. حس میکنم دیگه اینا آخرین کارایی که میکنم.

    • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

      سلام
      در مرحله کنونی بنظر میرسد درمان دارویی برای شما مفید باشد ولی بهرحال نمیتوان با قطعیت اظهار نظر نمود.بهتر است جهت بررسی و درمان در اسرع وقت به یک روانپزشک مراجعه نمایید.در کلینیک آلومینا آقای دکتر قاسمی یا خانم دکتر محمدی میتوانند به شما کمک کنند.سپاس

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه