خانه / اختلالات خواب / آپنه خواب / اختلال خواب را چگونه درمان کنیم؟

اختلال خواب را چگونه درمان کنیم؟

اختلال خواب را چگونه درمان کنیم؟

درمان اختلال خواب

اختلال خواب، به شرایطی اطلاق می شود که توانایی خوابیدن نرمال در فرد دچار مشکل می شود. علل ایجاد این اختلال متغیر است و ممکن است متاثر از عادت های مردم قبل از رفتن به تخت خواب و مشکلات پزشکی آن ها باشد.
اگر از خواب بیدار شدید و بعد احساس کردید که به میزان کافی استراحت نکردید و یا کسل هستید، احتمالا از نوعی اختلال خواب رنج می برید و بهتر است حتما به متخصص اختلالات خواب مراجعه کنید.

چرا خوابیدن مهم است؟

اهمیت خواب

کمبود خواب می تواند اثرات جدی و تهدید کننده ای به هم راه آورد.برای مثال مشکلات شخصی، تصادفات، عملکرد ضعیف کاری، آسیب های متعدد، مشکلات حافظه، نوسانات خلقی که به کمبود خواب منجر می شوند علاوه بر این محققان دریافتند که اختلالات خواب می تواند تا حدی به مشکلات قلبی، مشکلات، دیابت و حتی چاقی بیش از حد هم شود.

علایم اختلالات خواب کدامند؟

علائم اختلالات خواب

علایم اختلالات خواب، تا حد زیادی به نوع آن بستگی دارد و می تواند از ملایم تا شدید متغیر باشد. اما از هر نوعی که باشد می تواند شامل یک یا چند مورد زیر باشد:

_ هیپوسومنیا (خواب آلودگی در روز)
_ اینسومنیا (کاهش خواب کافی یا عمیق یا بیدار شدن های متناوب در خواب، خروپف های بلند، آپنه یا قطع جریان تنفس حین خواب، حرکات پاها، تمایل به حرکت پاها در شب، خواب گردی و کابوس)

چرخه ی خواب 

چرخه اختلالات خواب

یک چرخه ی خواب نرمال،۲ بخش اصلی Rem و غیر Rem دارد. Rem مخفف حرکت سریع چشم است.
در خلال مراحل خواب، که هنوز نسبتا هوشیار هستیم، امواج سریع و کوچکی به نام بتا از مغز تولید می شود و همین طور که شروع به آرامش یافتن می کند امواج محدودی به نام امواج آلفا تولید می شود.
مرحله ی Rem با آرامش و ریلکس شدن ماهیچه ها (آرامش عضلانی)، رویا دیدن، حرکات سریع متناوب چشمی همراه است. مرحله ی خواب نان رم به ۴ مرحله تقسیم شده است. خواب غیر Rem  حدود 75% زمان خواب طبیعی را اشغال می کند ۲۵% باقی مانده مربوط به خواب Rem است. اختلالات خواب معمولا این دوره ها را مختل می کنند.

در طول روز به چه میزان خواب نیاز داریم؟

نیاز به خواب

نیاز به خواب در افراد و سنین مختلف، متفاوت است. بعضی از افراد بالغ در طول شبانه روز به 5 و بعضی دیگر به 10 ساعت خواب نیازمند اند. اما تحقیقات انجام شده بیان می دارند که میانگین خواب افراد بالغ بین 7 تا 8 ساعت در شبانه روز است.
هرچه سن کم تر باشد میزان خواب مورد نیاز بیش تر است برای مثال در نوجوانان 9 ساعت خواب نیاز است و هر نوزاد به 19 ساعت خواب شبانه نیاز دارد.

اینسومنیا چیست؟

اینسومنیا

اینسومنیا ناتواتی در شروع و یا قطع خواب است. همه ی افراد در طول زندگی خود ممکن است اختلالات خواب را تجربه کنند اما در صورتی که این اختلالات پیوسته رخ دهد، ممکن است به اینسومنیا منجر شود. بی خوابی شایع ترین اختلال خواب در ایالات متحده محسوب می شود و مطالعات نمایش می دهد که 95 درصد آمریکایی ها در طول زندگی خود یک دوره بی خوابی را تجربه کرده اند.

علت اینسومنیا (بهداشت خواب) 

 

علت اینسومنیا

ضعف بهداشت خواب اشاره به عادت های بدی دارد که توانایی خوابیدن را از فرد سلب می کند. مثل نوشیدن قهوه یا کافئین در شب، سیگار کشیدن، خوردن غذاهای سنگین در شب، خوابیدن با نور نامناسب و چراغ روشن، تلویزیون روشن، رایانه ی روشن، استفاده از تلفن همراه و… نیز می تواند باعث بی خوابی شود.

مشکلات روانی بی خوابی (اینسومنیا)

مشکلات روانی بی خوابی

عدم رعایت بهداشت خواب، تنها عاملی نیست که به بی خوابی منجر می شود، مشکلات روحی روانی مانند استرس،
اضطراب، (مشکلات اقتصادی، از دست دادن شریک زندگی)و… هم می تواند دلیل بی خوابی باشد. قرص ها و داروهایی که برای مقابله با بیماری های روحی روانی تجویز می شود می تواند پیامد های بی خوابی را به همراه آورد.

دلایل بی خوابی -اینسومنیا

دلایل بی خوابی

بی خوابی اغلب با سایر شرایط پزشکی مرتبط است:

_درد مزمن
_ COPD
_ آپنه خواب
_ نارسایی قلبی
_ آرتروز
_ مشکلات تیروئید
_ سکته مغزی
_ آلزایمر
_ پارکینسون
_افسردگی
_مشکلات درون ریز

 علل بی خوابی:

_ حاملگی
_ قاعدگی
_ یائسگی
_سن

سایر علل شایع بی خوابی عبارتند از:

علل بی خوابی

_ بارداری
_ یائسگی
_ سن

بی خوابی ممکن است در مردان و زنان بالای 65 سال، به علت تغییرات هورمونی ایجاد می شود.

آپنه ی خواب چیست؟

آپنه خواب

آپنه ی خواب به قطع جریان تنفس حین خواب گفته می شود که فرد در هنگام خواب دچار مشکل تنفسی می شود. این قطع جریان می تواند از چند ثانیه طول بکشد و گاهی می تواند ادامه داشته باشد و چرخه ی خواب نان رم را تغییر بدهد و حتی باعث شود فرد مبتلا به آپنه از خواب بیدار شود. این بیدار شدن باعث بی خوابی و خواب آلودگی در طول روز می شود.
چه کسی به آپنه مبتلا می شود؟

آپنه خواب

علل رایج آپنه ی خواب: اضافه وزن است کشیدن سیگار، نوشیدن الکل، استفاده از  آرام بخش ها، گرفتگی های بینی، اختلالات قلب، سکته یا تومورهای مغزی نیز فرد را در معرض ابتلا به آپنه قرار می دهند. افراد مبتلا به انسداد راه های هوایی (بزرگ شدن لوزه ها) هم در معرض خطر آپنه ی خواب قرار دارند.

سندروم پای بی قرار چیست؟

سندروم پای بی قرار

یکی دیگر از اختلالات سیستم عصبی (RLS)یا سندروم پای بی قرار است که باعث اختلالات خواب می شود. این اختلال بیش تر در شب ها اتفاق می افتد و باعث بر هم زدن خواب می شود دلایل ابتلا به سندروم پای بی قرار هنوز به طور کلی شناخته شده نمی باشد اما احتمال ژنتیک و ارث رسیدن از والدین برای ابتلای آن وجود دارد و مقادیر کم آهن در نیز ممکن است به سندروم پای بی قرار منجر شود.

علایم سندروم پای بی قرار:

وقتی دراز کشیده اید، احساس ناراحتی در پای خود می کنید، طوری که مجبور می شوید پاهایتان را تکان دهید هم چنین احساسی ممکن است در بازوها، تنه و حتی سر شما هم حس شود. این احساس ، خواب شما را بر هم می زند ،در شب ها شدید تر می شود

درمان سندروم پای بی قرار:

_ تکان دادن پاها
_ درمان شرایط مرتبط با بیماری(نوروپاتی محیطی- دیابت)
_ تغییر در شیوه زندگی (ترک سیگار، کاهش کافئین، الکل، ورزش کنید، مکمل آهن بخورید، داروهایی مثل بنزودیازپین…، توسط پزشک تجویز می شود)

 نارکولپسی چیست؟

نارکولپسی

یک اختلال عصبی است که موجب خواب آلودگی شدید در طی روز می شود و در طی این اختلال بیماران در طی فعالیت های روزانه، ناگهان به خواب می روند (بیداری غیر قابل کنترل است)

علایم نارکولپسی عبارتند از:

_ خواب آلودگی بیش از حد در طول روز
_ از دست رفتن تن ناگهانی عضله (کاتاپلسیک)
_ هذیان
هنگامی که بیدار می شوید برای چند ثانیه، توانایی صحبت و حرکت را ندارید. فلج خواب، چند ثانیه طول می کشد تا چند دقیقه پس از آن، فرد به طور کامل بهبود می یابد.

درمان نارکولپسی:

تغییرات شیوه ی زندگی (رعایت بهداشت خواب، کاهش مصرف کافئین، تنباکو، الکل) آفتاب بگیرید، ورزش کنید و…

راه رفتن در خواب:

راه رفتن در خواب، یک اختلال رفتاری است که در طول خواب عمیق رخ می دهد. شخص در حال حرکت است و رفتارهای پیچیده تر انجام می دهد در حالی که هنوز در خواب است. راه رفتن در خواب در کودکان از بزرگسالان شایع تر است و در افرادی که از خوابیدن محروم شده اند اتفاق می افتد یعنی احتمال بیش تری وجود دارد. افرادی که در خواب راه می روند به سختی از خواب بیدار می شوند و بعد از بیدار شدن چیزی به یاد نمی آورند.

دلایل خواب گردی:

دلایل خواب گردی

_ محرومیت از خواب
_ نداشتن برنامه ای منظم برای خواب
_ فشار
_ مستی
_ استفاده از داروهای خاص، محرک، آنتی هیستامین، آرام بخش

درمان خواب گردی:

_ استفاده از دارو و مراجعه به روانپزشک
_ تکنیک های آرامش Relaxation
_ بیدار کردن سریع بیمار

مشکلات بی خوابی حاصل ازکارهای شیفتی:

این گونه از اختلالات خواب، برای افرادی اتفاق می افتد که کارهای شیفتی دارند و معمولا شیفت شب اند. از ساعت 10 شب تا 6 صبح سرکارند.

تشخیص اختلالات خواب:

تشخیص اختلال خواب

برای تشخیص اختلالات خواب، لازم است حتما به پزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید زیرا وی از شما شرح حال می گیرد، معاینه ی فیزیکی انجام می دهد، تاریخچه ی بیماری های شما را بررسی می کند و ممکن است از شما بخواهد شبی را در کلینیک تست خواب بگذرانید. دستگاه پلی سومنوگرافی در یک شب به شما متصل می شود، حرکات چشم شما، تنفس، فعالیت های مغز و سایر معیار ها توسط پزشک ارزیابی می شود. نتایج ممکن است نشان دهنده ی اختلالاتی نظیر آپنه ی خواب و یا سایر مشکلات مربوط به خواب شود.

درمان اختلالات خواب:

درمان اختلال خواب

درمان اختلالات خواب عموما به عامل ایجاد کننده ی آن ارتباط دارد. نارکولپسی، سندروم پای بی قرار با تغییراتی در شیوه ی زندگی، دارو درمانی قابل درمان اند. بی خوابی هم همین طور، از این قاعده مستثنی نیست. خواب گردی، هم با تغییرات شیوه ی زندگی  رعایت بهداشت خواب درمان می شود. گاهی استفاده از روش هیپنوتیزم هم در درمان خواب گردی موثر است. یک دستگاه تنفسی CPAP ممکن است برای باز نگه داشتن مسیر هوایی در طول شب به مبتلایان آپنه کمک می کند. بیوفیدبک روشی برای کنترل استرس و اضطراب است. برای خوابیدن بهتر ورزش کنید از نوشیدن کافئین، چای، نوشیدنی های سودا، غذاهای چرب در شب بپرهیزید. عصرانه بخورید غذاهای تند نخورید، الکل نخورید.

غذاهای مفید بخورید: 

غذاهای مفید

سی ریال بخورید، چند کراکر کوچک، خوردن مقداری پنیر به عنوان عصرانه می تواند مفید باشد. بسیاری از محققان اعتقاد دارند حداقل 1 ساعت قبل از رفتن تخت خواب نباید چیزی خورد.

قبل خواب، تلویزیون را خاموش کنید، بازی های کامپیوتری نکنید، از اینترنت استفاده نکنید. بعضی از برنامه ها ممکن است هوشیاری ذهنی را افزایش دهد و باعث می شود در تمام طول شب هنگام خواب به آن ها کمک کنید.

محقق و مترجم: میلاد اسد بیگی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، 

تهران -جناح ،نرسیده به فلکه دوم صادقیه ،کوچه پرویز (بین مرکز خرید گلدیس و تهرانی )پلاک 19 ساختمان سهیل (رو به روی پارکینگ طبقاتی صادقیه )واحد 12

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

شماره های تماس

02144259157 

02144287537

02144259407

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره میلاد اسدبیگی

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه