خانه / زندگی سالم / خواب / اختلال حرکت های دوره ای پاها و دست ها در خلال خواب یا PLMD

اختلال حرکت های دوره ای پاها و دست ها در خلال خواب یا PLMD

 

PLMD

PLMD چیست؟

یک اختلال حرکتی ریتمیک دوره ای که در خلال خواب ایجاد میشود که به طور معمول شامل جنبش پاها میشود ، البته در اندام های فوقانی هم ممکن است رخ دهد و در هر نقطه از اندام ها از چند دقیقه تا چند ساعت ممکن است اتفاق بیفتد ، این جنبش ها بسیار متفاوت از اسپاسم های طبیعی می باشد که میوکلونوس گفته میشود (که ممکن است خود ما نیز گاهی این تجربه را در زمانی که به خواب می رویم داشته داشته باشیم).

علت این اختلال حرکتی دوره ای چیست؟

علت این اختلال هنوز ناشناخته است . با این حال تحقیقات نشان داده است که در افراد با انواع مشکلات پزشکی از جمله : پارکینسون و حملات خواب ، سندرم پاهای بی قرار ممکن است این اختلال حرکات دوره ای مکرر در خواب را داشته باشند.

حتی گاهی ممکن است با داروهایی مانند : داروهای ضد افسردگی ایجاد می شود.

این اختلال چه نشانه هایی دارد؟

حرکت  پاها مخصوصا در قسمت انگشت شست پا ، خم کردن مچ پا ، زانو و لگن ، حرکت بازوها که منجر به بیداری های جزئی و کوتاه مدت میشود.

PLMD

این اختلال چگونه تشخیص داده میشود؟

اغلب توسط همسر فرد  و خواب آلودگی های روزانه فرد و بیدار شدن های مکرر در خلال خواب علائم را متوجه میشوند ولی در بیشتر موارد فرد متوجه حرکات نمی شود و با شکایات خواب آلودگی روزانه به پزشک مراجعه می کند و پزشک با استفاده از تست پلی سومنوگرافی این اختلال را کشف می کند.

اختلال PLMD چگونه درمان میشود؟

به طور کلی درمان قطعی برای این اختلال وجود ندارد و تمامی درمان ها در جهت کاهش علائم استفاده میشود.

به طور کلی بسیاری از داروها برای درمان این اختلال مناسب هستند که عبارتند از : بعضی از داروهایی که برای بیماری پارکینسون استفاده میشود،داروهای ضد تشنج و بعضی انواع بنزودیازپین ها.

فردی که به این اختلال دچار است از چه چیزهایی باید اجتناب کند؟

باید ازمصرف فرآورده های کافئین دار مانند : شکلات،چای و نوشیدنی های الکلی اجتناب کند زیرا این مواد اغلب علائم را تشدید می کند ، گاهی هم بعضی از داروهای ضد افسردگی می تواند چنین علائمی را تشدید کند.

منبع :

WEBMD

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه