خانه / بیماریهای مغزواعصاب / بررسی علل و درمان اختلال بلع در بزرگسالان

بررسی علل و درمان اختلال بلع در بزرگسالان

مشکل در قورت دادن

اختلال  بلع

 •   اختلال بلع در بزرگسالان

               اختلال بلع به هرگونه مشکل خوردن مواد غذایی و آشامیدن مایعات گفته می شود و در واقع اختلال بلع، مشکل در انتقال مواد غذایی جامد یا مایع از دهان تا معده است.
برخی از بیماران از اختلال بلع خود آگاهی ندارند و برخی دیگر هم آگاهی محدودی دارند.
وقتی اختلال بلع (دیسفاژی) به موقع تشخیص داده نشود و بدون درمان بماند، احتمال خطر ابتلا به آسپیراسیون و پنومونی (عفونت سیستم تنفسی) ناشی از آن بالا می رود.
برخی از بیماران مبتلا به آسپراسیون خاموش هستند و علائم آسپیراسیون مثل سرفه یا گلوپاک کردن‌ را‌‌‌ نشان‌ می‌دهد.
در صورتی که اختلال بلع یا دیسفاژی تشخیص داده نشود می تواند منجر به کاهش وزن بدن، از دست دادن آب بدن و ضعف عمومی شود و به طور کلی کیفیت زندگی خود را کاهش می دهد.

 •  برخی از علائم رایج دیسفاژی (اختلال بلع) عبارتند از:
 1. حرکات اغراق آمیز دهان در طول بلع یا جویدن
 2. وجود مشکلاتی در شروع بلع
 3. سرفه یا حالت خفگی هنگام و بعد از خوردن مایعات (آسپیراسیون)
 4. نیاز به دو-سه مرتبه بلع برای هر لقمه (بلع مکرر)
 5. باقی ماندن غذا روی زبان پس از بلع
 6. نگهداری و ماندن غذا در کنار دهان (تشکیل کیسه)
 7. آبریزش از دهان خصوصاً بلافاصله پس از خوردن
 8. ترشحات بیش از حد بزاق
 9. صوت غرغره مانند
 10. افزایش دمای بدن به علت ناشناخته پس از بلع
 11. ناراحتی تنفسی مزمن
 12. بیرون دادن غذا
 13. امتناع از غذا خوردن
 14. افزایش مدت زمان صرف غذا
 15. بلع دردناک
 16. علائمی از تهوع، سرفه، آسپیره، خفگی
 17. اشکال در سرفه ارادی
 18. گرفتگی صدا به دنبال غذا خوردن
 19. برگشت غذا از بینی است.

  اختلال بلع در سالخوردگان و افراد مبتلا به سکته بیشتر است.

دیسفاژی یا اختلال بلع، یک شکایت رایج در میان سالخوردگان است.

شیوع این مشکل در افراد مبتلا به سکته بیشتر است. در صورت بروز مشکل اختلال بلع یا دیسفاژی، افراد باید به متخصص آسیب شناسی گفتار و زبان مراجعه کنند.

در صورت وجود اختلال بلع برای درمان آن باید اقدام شود و باید توجه داشت که دیسفاژی یا اختلال بلع یکی از علائم بیماری ام اس (MS) هم می‌باشد. به طوری که حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد افراد مبتلا به ام اس ، اختلال بلع دارند . این اختلال ممکن است در اوایل خفیف باشد و توجه بیمار یا افراد خانواده را به خود جلب نکند . لذا لازم است همه افراد در مورد آن آگاهی لازم را داشته باشند.

درمان اختلالات بلع در کلینیک آلومینا توسط گفتار درمانگر و متخصص مغز و اعصاب انجام می شود.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

81 نظر

 1. سلام . من حدود دوماهاست که مشکل بلع دارم غذای جامد که میخورم برمیگرده توی دهانم البته چون احساس ناراحتی میکنم .با اروق برمیگردانم به دهان ودوباره میجوم .این روند تاحدود 1 ساعت بعد از غذا ادامه می یابد .ولی درد یاناراحتی دیکری احساس نمی کنم . گاهی ترش میکنم ولی سوزش سردل تنگی نفس یا چیز دیگری نیست فقط بی اشتها شده ام که این بیسابقه است حتی دردوران شیمی درمانی و پرتودرمانی وحتی فوت عزیزان به ان مبتلا نشده بودم وخیلی با اشتها بودم الان حتی صبح ها احساس سیری میکنم در حالیکه شبها 2 یا 3 قاشق برنج می خورم سال 84 سرطان سینه گرفتم شینی درمانی وپرتودرمانی کردم تاموکسیفن خوردم به مدت 5 سال الان بعد تز غذا سیتالوپرام میخورم 20 مدت یکماه . بعد ازسرطانم اعصابم کمی ضعیف شد 2عدد لورازپام 1 میخورم غیر این هیمشکل جسمانی ندارم تحت نظر دکتر اونکولوژیست هستم . سالی یکبار البته به تقاضای خودم چون دکترمعتقد بودند وضع جسمانیم طوری است که میشود 2 سال یکبار مرجعه کنم . وسواسی نیستم ولی باتوجه به پرتودرمانی که داشتم واهمیت بلع وسابقه بیماری سرطان میترسم سرطان مری گرفته باشم . 50 سال سن دارم . لطفا راهنمای ام کنید به دکتر خودم باید مرجعه یا دکتردیگری . ممنون ازراهنمایی شما.باامید سلامتی.

  • دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

   با سلام و احترام
   ضمن آرزوی بهبود وضعیت جسمی و شرایط شما، با توجه به شرح حالی که بیان کردید،اگر که علایم گوارشی که ذکر کردین،مرتبط با مسایل جسمی و شیمی درمانی قبلی نیست و توسط اونکولوژیست محترم تیز تایید شده است،توصیه میکنم که به کلینیک آزادی برای بررسی از لحاظ مسایل روان -تنی روزهای شنبه مراجعه کنید.

 2. با سلام من پسری 32 اهل تبریز مجرد هستم که حدود 5 ساله مشکل بلع دارم و انواع اقسام آزمایشات روم انجام داده شده ولی 2 سال قبل مشکل بلعم مبتلا به بیماری لیکن پلان مخاطی و پوستی شدم در حال حاضر هم حملات پانیک بهم اضافه شده و قرص اعصاب میخورم ولی لازمه که عرض کم وقتی صب از خواب بیدار میشم یکم بلعم راحتره ولی به مرور زمان و خستگی کلا بلعم به جامدات صفر پیشه لطفا کمکم کنین با تشکر

 3. سلام مدت دوساله مشکل بلع دارم اندوسکپی وبلع باریوم و سیتی اسکن گرفتم گفتن مری هیچ مشکلی نداره گفتن اعصابته یه هفته دارو سترالین و نورتریپتیلین 10مصرف می کنم اخه مدتی با صاحب کارم درگیری داشتم و ذو اعصابم بود بعد شگست عشقیم خوردم بعد اون اینطور شدم دوساله فقط مشکل بلع جامدات دارم یه مدتیم که شغلمو عوض کردم اعصابم راحت شد خوب شدم ولی بعد مدتی دوباره بدتر شدم .لطغا راهنماییم کنید

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   سلام.یک هفته جهت مصرف داروی اعصاب و نتیجه گیری در مورد درمان زمانی بسیار ناکافیست.لازم است درمان دارویی خود را حداقل یکی دوماه ادامه داده و بعد مجدد ویزیت شوید،شاید لازم باشد در کنار درمان دارویی برای شما رواندرمانی نیز انجام شود. دکتر ابریشمی.

 4. با سلام و عرض ادب,
  برای مشکل پردیابت روزی 2 تا قرص متفورمین EX می خورم که توسط پزشک تجویز شده. خیلی اوقات برای قورت دادنش استرس می گیرم، بعضی اوقات احساس می کنم گیر کرده تو گلوم حتی یه ساعت بعد از قورت دادنش, گاهی گلوم پر از خلط می شه بعد از بلعیدنش! برای قورت دادن هیچ غذای بخصوصی مشکلی ندارم، فقط این قرص!لطفاً راهنماییم کنید.

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   سلام . با توجه به اینکه برای بلع مواد دیگه مشکلی وجود نداره احتمال اینکه این مساله منشا روانشناختی داشته باشه ، هست . بهتره برای مشورت در این مورد به روانپزشک مراجعه کنید . دکتر بنی هاشمی.

 5. سلام
  24 ساله هستم
  به مدت 3 سال هست که مشکل خوردن و اشامیدن دارم که اولین بار به خاطر فشار زیاد امتحاناتم اینطور شدم و بعد از اون گاهی اوقات بهتر میشدم و گاهی اوقات بدتر، وسواس ندارم ولی و هر چه تلاش میکنم اصلا نمیتونم به راحتی
  غذا و اب بخورم ،به شدت اروم غذا میخورم و غذا خیلی کم قورت میدم البته قبلا فقط مشکل خوردن داشتم و مشکلی بابت نوشیدن نداشتم ولی الان بیشتر مشکلم اشامیدن و غذاهای ابدار است و مشکل غذا خوردنم (غذای جامد) کمتر است نسبت به غذای مایع.
  لطفا بگید چه بیماری دارم؟ و پیش چه نوع متخصصی (هایی) باید مراجعه کنم؟

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   با سلام. در مرحله اول نزد آقای دکتر محمدرضا قاسم زاده یا آقای دکتر سینا قاسمی نوبت ویزیت تهیه فرمایید تا شما را برای مراحل بعدی درمان راهنمایی کنند. سپاس.

 6. سلام بابام سه ماهه سکته مغزی کرده که سوند غذایی معده واسش گداشتن الان بعد سه ماه تقریبا میتونه غذای جامد بخوره ولی مایعات نمتونه قورت بده شهرستان ما دکتر گوارش نداره چیکار کنم میشه راهنمایی کنید

 7. با سلام و عرض ادب ، همسر بنده با سن 40 سال حدودا 15 سال پيش مورد جراحي لثه نزد داندانپزشک در شهرستان چابهار قرار گرفت و متاسفانه دکتر محترم مواد بي حسي رو بدون تزريغ و بصورت مايع داخل دهان ايشان تخليه نمودند که مقدار زيادي از مواد بي حسي به حلق همسرم رسيده و باعث بي حسي و احتمالا فلج اعصاب حنجره شد و بعداز اين موضوع اختلال بلع ايشان شروع شد و در ابتدا با استفاده از مايعات امکان بلع ميسر بود و ما احتمال ميداديم موضوع بخودي خود حل خواهد شد ولي متاسفانه همچنان اين مشکل وجود داشت تا اينکه از سه سال گذشته وضعيت بلع بسيار سخت تر شده و ايشان فقط مايعات آن هم بصورت خيلي سخت و مقدار خيلي کم مي توانند بخورند ،بعنوان مثال خوردن يک ليوان آب حدود سه ساعت طول مي کشد تا نوشيده شود و جامدات که به هيچ عنوان قابل بلع نمي باشد ، قابل به ذکر است افت فشار خون ، طپش قلب ، نا اميدي و افسردگي از آثار اين بيماري است که مدت طولاني است گريبان گير همسرم شده و تمامي آزمايشات از قبيل mri و آندوسکوپي و آزمايشات کامل خون ، نوار قلب و نمونه برداري از معده در آزمايش آندوسکوپي و همچنين آزمايش تيروئيد ( تو ضيح اينکه يک برجستگي با اندازه يک گردوي کشيده زير گلو بيشتر وسط متمايل به سمت دست راست وجود دارد ) انجام شده است و تمامي متخصصان محترم مبني بر سلامت و عدم عيب و اشکال متفق القول هستند و از تعيين نوع بيماري ايشان عاجز مانده ايم تا بتوانيم بيماري را معالجه کنيم به هر حال سايت شما رو ديدم گفتم مشکل ايشان رو مطرح کنم شايد مورد مشابه اي براي ديگر هموطنان وجود داشته و معالجه شده و شما نيز بعنوان دکتر متخصص بتوانيد بنده رو راهنمايي کنيد ضمنا تمامي عکسهاي آزمايشات وجود دارد ولي امکان ارسال نبود ولي اگر ايميل بدهيد براي شما ارسال خواهم کرد. در ضمن تمام راه کارهاي طب سنتي و طب نوين رو همه رو امتحان کرديم ولي نتيجه اي نگرفتيم در ضمن در حال حاضر براي جلو گيري از طپش قلب قرص آلپرازولا 0.5 مصرف مي کنند و حدودا اين قرص رو 8 ماهي هست که مصرف مي کند و اطباء فرمودند مصرف اين قرص تبعات خوبي ندارد و بايد ترک شود ولي چاره اي جز مصرف اين قرص را ندارد ممنون از حوصله و وقتي که گذاشتيد اجر کم عندالله

 8. با عرض سلام و خسته نباشید.دختری 23 ساله هستم تقریبا حدود یک هفته پیش موقع غذا خوردن احساس کردم غذا گیر کرد توی مری م.از اون روز در ظرف غذامو بستم و فقط مایعات میخوردمو نون و پنیر اون هم لقمه های خیلی کوچیک تا اینکه به دکتر عمومی مراجعه کردم گفتن از اعصابه و برای اطمینان به دکتر غدد مراجعه کردم که ایشون هم تشخیص دادن که ازاعصابه و برای اطمینان من سونوگرافی و ازمایش تیروءید دادن که خداروشکر هردو سالم بود و نرمال، بعداز اون به روانپزشک مراجعه کردم و وقتی ترس از غذا خوردنم رو براشو توضیح دادم گفتن که این مشکل اسمش فوبیای بلع هستشو بخاطر مشکلاتی که داشتم الان خودشو به این شکل نشون داده و برام سیپرالکس یا همون سیتالوپرام 10 و زانکس 0/5 تجویز کردن .گفتم از الان تا اخر دی استفاده کنم و بعد بهشون مراجعه کنم دوباره تا قطع کنن.خواهش میکنم کمک کنین بهم من خیلی میترسم با اینکه الان دوروزه خیلی توی غذا خوردن خوب شدم و میخورم ولی همش حس میکنم غذارو باید با اراده خودم پایین بدم وگرنه خفه میشم .ایا همچین چیزی اصلا ممکنه؟یا فقط حس منه

 9. سلام.برادرم 42ساله و ناراحتی اعصاب داره و داروی اعصاب مصرف میکنه و مدتیه مشکل بلع غذا داره البته بی اشتها هم هست .وقتی گرسنه میشه مشکلی در بلع نداره ولی چون همیشه بی اشتهاست و بخاطر ضعف بدنی روزی یک بار با اجبار غذا میخوره در این صورت غذا در گلوش گیر میکنه لطفا راهنمایی بفرمایید ک چکار کنیم؟؟؟؟

  • با سلام و احترام، بهتر است حتما با یک پزشک مشورت کنید تا بررسی دقیق انجام شود. از طریق صفحه تماس با ما، با یکی از مراکز تماس بگیرید تا همکاران گرامی با توجه به مشکل برادرتان پزشک مناسب را بهتون معرفی کنند.

 10. سلام من هم از ۵ سال پیش این مشکلو دارم الان الحمدلله خیلی بهترم. حتی آب دهانمم نمیتونستم قورت بدم هم ترس داشتم هم اصلا نمیتونستم غذا که هیچی. رفتم دکتر کلینیدیوم سی داد گفت مربوط به اعصاب دستگاه کوارشه بهتر شدم. ریشه ی این موضوع ترسه و راهش افزایش آرامش و شجاعت و انجام ورزشهای هوازی مثل شنا و پیاده روی. و حتما دوش گرفتن بعد از غروب. البته من هنوز قورت دادنم تقریبا ارادیه یعنی فکر می‌کنم بعد قورت میدم زیادم فکر کنم بدتر میشه. قرص که مصیبت دارم. هر وقت استرس میگیرم بدتر میشم ولی بعد ورزش و دوش گرفتن و آرامش خیلی خوبم خدا رو شکر. این که چیزی نیست من ی مشکل دیگه دارم این پیشش هیچه. خدا رو شکر شما اونو ندارید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه