خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / اختلال اضطراب فراگیر

اختلال اضطراب فراگیر

اضطراب پاسخ بهنجار و انطباقی در برابر تهدید تلقی می شود که ارگانیسم را برای گریز و ستیز آماده می کند. اما برخی افراد تقریبا در مورد هرچیزی مضطرب و نگران به نظر می رسند، این گونه افراد را می توان مبتلا به اختلال اضطراب فراگیر نامید.

آیا شما حس می کنید که اضطرابتان بیش از حد است؟ آیا حس می کنید که این اضطراب عملکردتان را در زندگی مختل کرده است؟

معیارهای تشخیصی اختلال اضطراب فراگیر بر طبق جدیدترین طبقه بندی، در زیر عنوان شده است:

1 ترس مشخص و اضطراب در مورد یک یا چند موقعیت اجتماعی که در آن فرد توسط دیگران می تواند مورد بررسی قرار بگیرد. مثل تعاملات اجتماعی (به عنوان مثال گفتگو یا ملاقات با افراد ناآشنا)، موقعیت های در حال مشاهده مثل خوردن و آشامیدن، و یا اجرای فعالیتی در مقابل دیگران (مثل سخنرانی).

2 فرد نگران است که این فعالیت را انجام دهد و یا می ترسد علایم اضطراب را نشان دهد که موجب این شود که دیگران از او برداشت منفی داشته باشند (به عنوان مثال تحقیرآمیز و شرم امیز عمل کند).

3 موقعیت های اجتماعی تقریبا همیشه ترس یا اضطراب ایجاد می کنند.

4 از موقعیت های اجتماعی اجتناب می شود و یا با ترس این موقعیت ها تحمل می شود.

5 ترس یا اضطراب بیش از حد از تهدید واقعی ناشی از وضعیت اجتماعی .

6 ترس،اضطراب یا اجتناب ماندگار که به طور معمول 6 ماه یا بیشتر طول می کشد.

7 ترس، اضطراب یا اجتناب که باعث ناراحتی بالینی قابل توجه  یا اختلال در زمینه های مهم اجتماعی،شغلی و یا دیگر عملکردها می شود.

8 ترس،اضطراب و اجتناب نباید ناشی از اثرات فیزیولوژیکی یک ماده (مثل مواد مخدر) و یا شرایط پزشکی دیگر باشد.

9 ترس،اضطراب و یا اجتناب نباید با اختلالات دیگر ذهنی بهتر توجیه شود مثل اختلال هراس،اختلال بدشکلی بدن و یا اختلالات طیف اوتیسم.

10 اگر یکی دیگر از شرایط پزشکی وجود داشته باشد (مثل پارکینسون، چاقی)، اضطراب،ترس و یا اجتناب به طور واضحی غیرمرتبط با اینها باشد و یا بیش از حد باشد.

 اضطراب

درمان:

موثرترین درمان در این بیماران ترکیبی از رویکردهای رواندرمانی،دارو درمانی و درمان های حمایتی است. بالینگری که درگیر این درمان می شود احتمالا مجبور می شود وقت زیادی را صرف درمان بیماری کند.

هم اکنون در کلینیک آلومینا تیمی مجرب متشکل از روانپزشکان و روانشناسان بالینی جهت دارو درمانی ، درمان های شناختی-رفتاری،  گروه درمانی   و بیوفیدبک / نوروفیدبک در زمینه اضطراب و اختلالات همراه آن در دسترس است.

در صورت تمایل به شرکت در گروههای درمانی،با کلینیک تماس بگیرید و نوبت ویزیت بگیرید،پس از انجام ویزیت و بررسی اولیه ؛ پزشک شمارا جهت ورود به یکی از گروهها کاندید می نماید.

فاطمه امیری فاطمه امیری – کارشناس ارشد روانشناسی بالینی و نوروتراپیست

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه