خانه / اختلال کم توجهی/ بیش فعالی / اختلالات مغزی کودکان مبتلا به اوتیسم، ADHD و وسواس اجباری

اختلالات مغزی کودکان مبتلا به اوتیسم، ADHD و وسواس اجباری

اختلالات مغزی کودکان مبتلا به اوتیسم، ADHD و وسواس اجباریReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Jan 8Rating:
اختلالات مغزی کودکان مبتلا به اوتیسم، ADHD و وسواس اجباری

اختلالات مغزی کودکان مبتلا به اوتیسم، ADHD و وسواس اجباری

تیمی از دانشمندان تورنتو شباهت هایی بین اختلالات مغزی در کودکان مبتلا به اوتیسم، بیش فعالی (ADHD) و اختلال وسواس فکری و عملی (OCD) مشاهده کردند.

این تحقیق در مجله امریکایی روانپزشکی منتشر شد و شامل تصویر برداری هایی از ماده سفید رنگ مربوط به 200 کودک مبتلا به اوتیسم، ADHD و OCD و کودکان سالم می شود. ماده سفید رنگ از بسته هایی از فیبرهای عصبی تشکیل شده که سلول های بدن را در مغز به یکدیگر متصل می کند و ارتباط بین بخش های مختلف مغز را امان پذیر می سازد.

دکتر استفانی آمیس در این باره می گوید: ما اختلالاتی را در ماده سفید رنگ در بخش اتصال دو نیمکره در مغز کودکان مبتلا به اوتیسم، ADHD و OCD در مقایسه با کودکان سالم پیدا کردیم. این ماده ماده سفید رنگ خاص جسم پنبه ای callosum می باشد که بزرگترین ماده در مغز است و اولین بخشی است که بزرگ می شود.

به علاوه محققان دریافتند کودکان مبتلا به اوتیسم و ADHD نسبت به کودکان مبتلا به OCD اختلالات مغزی شدیدتری را نشان می دهند و بخش بیشتری از ماده سفید مغز تحت تاثیر قرار می گیرد. این یافته ها منعکس کننده این واقعیت است که معمولا اوتیسم و ADHD در سنین پایین تری نسبت به OCD شروع می شود.

اوتیسم، ADHD و OCD دارای علائم مشترکی هستند و تحت تاثیر ژن های یکسانی می باشند. در عین حال به عنوان اختلالات مجزا مورد بررسی قرار گرفته اند. به طور کل این سه اختلال با هم تقریبا 15 درصد کودکان و جوانان را تحت تاثیر قرار داده اند.

ارتباط بین مغز و رفتار

بسیاری از رفتارها که به اختلال اوتیسم، بیش فعالی و ADHD مربوط می شود، مانند مشکلات توجه و مشکلات اجتماعی، تحت این شرایط بروز می کنند و شدت آنها در بیماران مختلف، متفاوت خواهد بود. محققان دریافتند ساختار ماده سفید رنگ مغز با طیف وسیعی از علائم رفتاری در این تشخیص ها در ارتباط است. بدون در نظر گرفتن نوع اختلال، کودکانی که اختلالات مغزی حادتری داشتند، مشکلات بیشتری در عملکرد روزانه خود تجربه می کردند.

این یافته بر روی درک محققان از طبیعت اختلالات مربوط به مغز تاثیر گذاشت. با ارائه شواهد بیولوژیکی که ساختار مغز را با طیفی از علائم رفتاری مرتبط می سازد، نقش بیولوژی را در چنین شرایطی پررنگ می کند. این یافته ها نشان می دهند که روش های درمانی که طیفی از رفتارها را مورد هدف قرار می دهند، ممکن است برای هر سه اختلال استفاده شوند.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

مریم عبداللهی

  • مریم عبداللهی
  • روانشناس و نوروتراپیست
  • درمانگر تخصصی اختلال بیش فعالی – نقص توجه

 

برای کسب نوبت ویزیت با ایشان در شعبات تهران و یا کرج اینجا کلیک کنید

 

گروه پزشکان جایروس

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - اختلالات مغزی کودکان مبتلا به اوتیسم، ADHD و وسواس اجباری

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه