خانه / زندگی سالم / خواب / اختلالات خواب در زنان

اختلالات خواب در زنان

اختلالات خواب در زنانReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Jan 31Rating:

خواب

درست مثل عادات غذا خوردن سالم ، عادات خواب سالم بخش مهمی از سلامت ماست.

خواب ناکافی می تواند به عملکرد ضعیف ، تحریک پذیری، خواب آلودگی فزاینده در طول روز و حتی بیماری های دیگر منجر شود.خواب ناکافی باعث می شود میزان خطای انسانی افزایش یابد،بهره وری کاری کاهش یابد و میزان سلامت روانی افراد نیز به طور مشهودی کمتر شود.

اکثر بزرگسالان سالم نیاز به حدود 8 ساعت خواب در یک شبانه روز دارند.چیزی که اکثر مردم به آن دقت نمی کنند این است که ما نمیتوانیم نیاز به خوابمان را دستکاری کنیم! نیاز به خواب در هر فردی عمدتا توسط ژنتیک آن فرد مشخص می شود و در طول حیات فرد (جز در دوران نوزادی و دوران کهولت سن) ثابت است.

خواب زنان در مقابل خواب مردان:

خواب در زنان با خواب در مردان به چند دلیل متفاوت است. اکثر زنانی که باردار شده اند خوب می دانند که خواب آلودگی در سه ماهه اول بارداری شایع است ، در حالی که بی خوابی در سه ماهه دوم و سوم بارداری شایع تر است.  نگرانی و هیجان و تغییرات هورمونی در زنان می تواند باعث اختلال خواب شود. هچنین گرفتگی عضلانی در دوران بارداری شایع است و می تواند سبب اختلال خواب و بیداری ناگهانی در طول شب شود.

گریه کودک خصوصا در 3 ماهه اول زندگی سبب اختلال شدید خواب در مادر می شود و بهتر است مادر حتما استراتژی هایی برای بهبود خواب در دوران پس از بارداری داشته باشد. بهترین روش ها برای حل این مشکل:

  • هر وقت توانستید بخوابید،بخوابید! به عبارتی از هر فرصتی برای خواب استفاده کنید.
  • سعی کنید شب را با همسرتان تقسیم کنید و نیمی از شب شما مسئوایت نوزاد را داشته باشید و در نیم دیگر مسئولیت را به ایشان بسپارید.

یائسگی و خواب:

مشکلات خواب در دوران یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی،تغییر وزن و گرگرفتگی شبانه تشدید می شود و گاهی بصورت موقت در این دوره برای درمان اختلالات خواب نیاز به درمان دارویی وجود دارد.

 

در کلیه مشکلات خواب،قدم اول درمان رعایت اصول بهداشت خواب است .

اصول بهداشت خواب را از اینجا مطالعه نمایید.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - اختلالات خواب در زنان

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه