خانه / اختلالات جنسی / اختلالات جنسی در خانم ها

اختلالات جنسی در خانم ها

اختلالات جنسی در خانم هاReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Feb 24Rating:

اختلالات جنسی در خانم ها1

مشکل جنسی یا اختلال جنسی به مشکلاتی اشاره دارد که در یک چرخه پاسخ جنسی رخ می دهد و مانع زوج در انجام فعالیت جنسی و ارضاء جنسی می شود. چرخه پاسخ جنسی دارای چهار مرحله است: برانگیختگی، پایا، ارگاسم و فرونشینی.

گرچه محققان معتقدند که اختلالات در عملکرد جنسی یک مشکل رایج می باشد ( حدود 43 درصد از خانم ها و 31 درصد از آقایان دچار این مشکل هستند.)، اما موضوعی است که بسیاری مردم از بحث در مورد آن تردید دارند. خوشبختانه بیشتر مشکلات مربوط به عملکرد جنسی قابل درمان هستند، بنابراین بهتر است مشکلات خود را با پارتنر و یا پزشک خود در میان بگذارید.

چه عاملی باعث بروز اختلالات جنسی می شود؟

اختلالات جنسی ممکن است نتیجه یک مشکل جسمی یا روحی باشد.

علل جسمی: بسیاری از عوامل جسمی یا پزشکی ممکن است باعث بروز اختلالات جنسی شوند. این شرایط عبارتند  از دیابت، بیماری قلبی، بیماری های عصبی، عدم تعادل هورمونی، یائسگی و بیماری های مزمن مانند بیماری کلیه یا نارسایی کبد و اعتیاد به الکل یا مواد مخدر. علاوه بر این ها عوارض جانبی برخی داروها، مانند داروهای ضد افسردگی می توانند بر روی میل و عملکرد جنسی تاثیر بگذارند.

علل روانی: این عوامل عبارتند از استرس ناشی از کار، اضطراب، نگرانی در مورد عملکرد جنسی، مشکلات زناشویی و خانوادگی، افسردگی، احساس گناه و اثرات آسیب جنسی گذشته.

چه کسی تحت تاثیر اختلالات جنسی قرار می گیرد؟

هم خانم ها و هم آقایان تحت تاثیر این اختلالات قرار می گیرند. اختلالات جنسی در هر سنی از دوران بزرگسالی ممکن است رخ دهد. در بین افرادی که بیشتر از دیگران دچار این اختلالات می شوند برزگسالان در سنین بالاتر می باشند که این مشکل به خاطر ضعف درشرایط جسمی به وجود می آید.

اختلالات جنسی چه تاثیراتی بر روی خانم ها دارد؟

اختلالات جنسی در خانم ها0

رایج ترین مشکلات ناشی از اختلالات جنسی در خانم ها عبارتند از:

 • کم شدن میل جنسی؛ که عبارت است از کم شدن یا عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی می باشد. عوامل زیادی باعث کم شدن این تمایلات می شوند که عبارتند از: تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی، برخی روش های درمانی ( مانند شیمی درمانی و درمان سرطان)، افسردگی، بارداری و خستگی مفرط. خستگی از فعالیت های روزمره، مانند شغل و مراقبت از کودکان، نیز ممکن است باعث عدم تمایل به برقراری رابطه جنسی شود.
 • ناتوانی در برنگیختگی و تحریک شدن: برای خانم ها عدم توانایی به برانگیختگی جنسی در طول انجام فعالیت جنسی اغلب شامل انقباض غیر ارادی عضلات واژن می شود. این ناتوانی به علاوه ممکن است با اضطراب یا تحریک ناکافی در ارتباط باشد. به علاوه محققان در حال بررسی چگونگی تاثیر مشکلات جریان خون بر روی واژن و کلیتوریس و متعاقبا بروز اختلالات جنسی، هستند.
 • عدم ارگاسم (ناتوانی در ارگاسم): این مشکل عبارت است از ناتوانی برای رسیدن به اوج جنسی می باشد. این امر به خاطر مهار میل جنسی زن، نداشتن تجربه، نداشتن دانش کافی و عوامل روحی مانند گناه، اضطراب و مشکلات و سوء استفاده جنسی در گذشته رخ می دهد. عوامل موثر دیگری در بروز ناتوانی ارگاسم دخالت دارند که عبارتند از تحریک ناکافی، برخی داروها و بیماری های مزمن.
 • مقاربت دردناک: درد در هنگام مقاربت به خاطر برخی مشکلات مانند اندومترویز، توده لگنی، کیست تخمدان، التهاب واژن، روانکاوی ضعیف، حضور بافت اسکار ناشی از جراحی و یا بیماری های انتقای جنسی رخ می دهد. شرایطی به نام واژینیسموس نیز دردناک است ( واژینیسموس اسپاسم غیرارادی ماهیچه های ورودی واژن است.) واژینیسموس در زنان در زنان که ترس از دخول دردناک دارند رخ می دهد.

برای تشخیص این مشکلات، پزشک با معاینات جسمی و ارزیابی علائم آغاز می کند. پزشک یک معاینه لگنی برای بررسی سلامت اندام های تناسلی و همچنین معایناتی برای بررسی تغییرات در سلول های گردن رحم (برای بررسی سرطان یا وضعیت پیش سرطانی) انجام می دهد. به منظور رد کردن هر گونه مشکل پزشکی که ممکن است باعث بروز اختلال در عملکرد جنسی شود، آزمایشاتی انجام داده خواهد شد.

ارزیابی دیدگاه بیمار نسبت به رابطه جنسی و دیگر عوامل، مانند ترس و اضطراب و غیره، به پزشک کمک خواهد کرد تا علت اصلی مشکل را تشخیص داده و روش درمانی مناسب پیشناد کند.

آیا اختلالات جنسی در خانم ها قابل درمان است؟

موفقیت درمان اختلالات جنسی در خانم ها به علت بروز مشکل بستگی دارد. معمولا این اختلالات جنسی قابل درمان هستند. اختلالات خفیف که مربوط به اضطراب و ترس هستند، اغلب از طریق مشاوره، آموزش و بهبود روابط زن و شوهر با موفقیت درمان می شوند.

هورمون ها نقش مهمی در تنظمی عملکرد جنسی خانم ها دارند. کاهش هورمون استروژن در خانم ها به خاطر بالا رفتن سن و یائسگی رخ می دهد، برخی خانم ها دچار مشکلات در عملکرد جنسی می شوند، از جمله انقباض ضعیف عضلات واژن و کاهش حس دستگاه تناسلی. محققان معتقدند که کاهش هورمون مردانه تستوسترون نیز در خانم ها باعث بروز برخی مشکلات جنسی می شود. به هرحال تحقیقات در این زمینه همچنان ادامه دارد.

نگارنده: سمیه محمدی

 

دکتر ندا فرزانه

 

دکتر ندا فرزانه، روانپزشک و رواندرمانگر

 

 

 

تیم فوق تخصصی مغز و اعصاب و روان آلومینا

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

8 نظر

 1. سلام. من از افسردگی رنج میبرم و در حال حاضر از قرص های ضد افسردگی استفاده می کنم. به مدت یک سال است که ازدواج کردم اما متاسفانه از ارتباط با همسرم هیچ لذتی نمیبرم. می خواستم بدونم تا زمانی که دوره درمان من تمام نشده این مشکل پا برجاست؟ و یا می توانم با درمان های دیگه این مشکل رو حل کنم.

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   با سلام. بله این مشکل ممکن است تا تمام نشدن دوره درمان، وجود داشته باشد اما رواندرمانی می تواند به شما در بهتر شدن حالتان کمک کند. آقای دکتر سینا قاسمی به شما در این زمینه کمک می کنند. سپاس

 2. سلام من هیچ گونه بیماری ندارم ولی در روابط جنسی به ارگاسم نمیرسم با همسرمم هیچ مشکلی ندارم و شهوت کمی دارم راه حلی میتونین به من پیشنهاد کنین با تشکر

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   برای خانم دکتر پور شمس در شعبه رسالت و یا آزادی می توانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 3. سلام و خسته نباشيد. من با شوهرم زنگي خيلي خوبي داريم ولي من كمي سرد مزاج هستم و شوهرم گرم مزاج است. ايا راه حلي وجود داره كه تمايل من به رابطه جنسي بيشتر بشه؟ با تشكر

  • مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

   سلام
   بله درمان های دارویی و همچنین غیردارویی در این خصوص برای جناب دکتر قاسمی سکس تراپیست و روانپزشک میتوانید نوبت ویزیت تهیه فرمائید.

 4. سلام مشکل واژینسموس دارم مدت یک سال است که ازدواج کردم ولی متاسفانه هنوز دخول صورت نگرفته لطف کنید دکتر سکس تراپیست در شیراز معرفی کنید

  • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

   با شعبه شیراز تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند. سپاس/

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه