خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / اختلالات اضطرابی

اختلالات اضطرابی

anxiety_225

این طبیعی است که وقتی با یک موقعیت چالش بر انگیز روبه رو می شوید مانند: مصاحبه ی شغلی، امتحان دشوار و… احساس اضطراب کنید.اما اگر این نگرانی ها و ترس ها، در بیشتر مواقع زندگی شما اتفاق بیافتد و روند زندگی شما را مختل کند، ممکن است به این معنی باشد که شما احتمالاً از اختلالات اضطرابی رنج می برید. اختلالات اضطرابی انواع مختلفی داشته و روش های درمانی و راهکارهای موثر متفاوتی نیز برای آن وجود دارد.زمانی که شما متوجه شدید اختلال اضطراب دارید، می توانید برای کاهش علائم آن و به دست گرفتن مجدد کنترل زندگی اقدامات متفاوتی انجام دهید.
آشنایی با اختلالات اضطرابی
اضطراب واکنش طبیعی بدن به خطر،یک زنگ اتوماتیک برای زمانی است که شما با یک موقعیت استرس زا،تهدید یا فشار روبه رو می شوید.اضطراب حالتی است که به وسیله ی وحشت مشخص می شود،و با ترس که پاسخی متناسب به یک تهدید شناخته شده است فرق دارد، اضطراب پاسخ به تهدیدی ناشناخته،مبهم و ناشی از تعارض است.
اضطراب همیشه چیز بدی نیست. در واقع، اضطراب به هوشیار و متمرکز ماندن شما کمک می کند،شما را به کار کردن تحریک می کند و برای حل برخی مشکلات در شما ایجاد انگیزه می کند.اما زمانی که وقوع احساس اضطراب همیشگی،ثابت و آزار دهنده باشد،زمانی که در فعالیت و کارهای شما تداخل ایجاد کند، می تواند روند زندگی شما را از مسیر نرمال خارج کند و این می تواند نشان دهنده ی اختلال اضطرابی باشد.
علائم اختلال اضطرابی
اگر شما برخی از علائم و نشانه های زیر را در خود دیدید،که مدتی است شما را اذیت می کند به طوری که احساس می کنید نمی خواهند شما را رها کنند، ممکن است با ختلال اضرابی روبه رو باشید:
◌ آیا شما به طور مداوم احساس می کنید که عصبی و نگران هستید؟
◌ آیا این اضطراب در کار، مدرسه، مسئولیت های خانه تداخل ایجاد کرده است؟
◌ آیا شما ترسی دارید که نمی دانید دلیلش چیست و نمی توانید هم از آن رها شوید؟
◌  آیا شما در زندگی روزمره از فعالیت ها و یا موقعیت هایی اجتناب می کنید زیرا آنها شما را مضطرب می کنند؟
◌ آیا شما حملات ناگهانی از تپش قلب و وحشت دارید؟
◌ آیا شما دائماً احساس می کنید با خطر مواجه هستید یا قرار است اتفاق بدی بیافتد؟
_  علائم و نشانه های اختلال اضطرابی
□ نشانه های فیزیکی
♦ لرز،انقباض عضلانی
♦ احساس لرزش
♦ درد پشت،سر درد، خستگی
♦ تنش عضلانی
♦ تنگی نفس، واکنش از جا پریدن
♦ تعرق
♦ دستهای سرد
♦ خشکی دهان
♦ تکرار ادرار،اسهال
♦ اشکال در بلع
□  علائم روانشناختی
♦ احساس وحشت
♦ اشکال در تمرکز
♦ گوش به زنگ بودن
♦ بی خوابی
♦ کاهش میل جنسی
♦ احساس توده در گلو
♦ دل به هم خوردگی( پروانه در شکم)
انواع اختلال اضطرابی
♦ اختلال اضطرابی فراگیر(Generalized Anxiety Disorder)
general_anxiety_120  نگرانی مفرط در باره ی موقعیت ها، وقایع و یا تعارضات زندگی روزمره است.ممکن است نشانه های بیماری حالت نوسانی داشته یا با اختلالات طبی دیگر هم پوشانی داشته باشد مانند( افسردگی یا سایر اختلالات اضطرابی).
♦ اختلال استرس پس از سانحه(PTSD)
ptsd_120  برخی از افراد در زندگی خود وقایع ناگواری مثل: تصادف،آتش سوزی،تجاوز،جنگ را تجربه کرده اند که گروهی از انها ممکن است بعد از واقعه احساس ترس و وحشت داشته باشند. در این اختلال اضطراب به وسیله ی  واقعه ای پر استرس و غیر معمول در فرد ایجاد می شود، این وقایع در رویاها و افکار بیداری دوباره تجربه می شوند.در زنان دو برابر بیشتر از مردان رخ می دهد.
♦ هراس اجتماعی(Social Phobia)
social_anxiety_120  ترس غیر منطقی از موقعیت های اجتماعی، مثل: غذا خوردن درجمع،صحبت کردن در جمع، استفاده از توالت عمومی( مثانه ی خجالتی). معمولاً در نوجوانان مشاهده می شود اما ممکن است در کودکان نیز بروز کند.
♦ اختلال وسواس فکری- عملی(OCD)
ocd-120 افکار،عقاید و اعمال غیر ارادی،غیر منطقی و تکرار شونده که فرد برخلاف میل باطنی آنها را تکرار می کند.وسواس و اجبار هر دو با ایگو(ego) ناسازگار هستند و در صورت مقاومت در برابر آنها اضطراب ایجاد می شود.
♦ فوبی اختصاصی(Specific Phobia)
phobia_120 ترس غیر منطقی از یک موضوع است،مثل: اسب، ارتفاع،سوزن. فرد در صورت برخورد با آن موضوع خاص اضطراب زیادی را تجربه می کند به طوری که سعی می کند به هر قیمتی با آن روبه رو نشود.
♦ اختلال هراس(Panic Disorder)
panic_120 حملات خود به خودی هراس و اضطراب پیش بینی نشده در شرایطی که برای بیشتر مردم ترس ناک نیست.این اختلال ممکن است به تنهایی رخ دهد یا با گذر هراسی همراه باشد (ترس از بودن در فضاهای باز،به تنهایی بیرون از خانه یا در میان جمعیت بودن ).
منبع:
http://www.helpguide.org/mental/anxiety_types_symptoms_treatment.htm
http://www.webmd.com/anxiety-panic/guide/mental-health-anxiety-disorders

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه