خانه / زندگی سالم / خواب / اثرات مخرب کار در شیفت شب و مسافرتها ی بین قاره ای در خواب

اثرات مخرب کار در شیفت شب و مسافرتها ی بین قاره ای در خواب

شیفت شب و تغییرات خواب در سفر ،در ریتم ژنتیکی اختلال ایجاد می کنند

شیفت کاری در شب

محققان در انگلیس از دانشگاه سوری مطالعه ای در زمینه تغییرات زمان خواب به علت شیفت کاری و سفرهای بین قاره ای انجام داده اند و دریافتند که این تغییرات در چرخه خواب روزانه می تواند در ریتم های ژنتیکی خلل ایجاد کند، این مطالعه در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم به چاپ رسیده است.

این مطالعه نشان داده است که برخی از ژن ها چرخه خواب وبیداری وساعات خواب بدن و تنظیم شان را بر عهده دارند.

پروفسور درک ،استاد خواب و فیزیولوژی مرکز تحقیقات خواب دانشگاه سوری و نویسنده ارشد این تحقیق می گوید:

این پژوهش ممکن است در درک پیامدهای منفی مرتبط  شیفت کاری و تغییرات خواب در مسافرت های بین قاره ای  به ما کمک میکند تا تاثیر آن را بر روی ژن های مرتبط بررسی کنیم.

بی خوابی

او اضافه کرد که خیلی از عوامل از جمله پیری می تواند بر ریتم خواب تاثیر داشته باشد.

شیفت کاری شب می تواند با طیف وسیعی از مشکلات بهداشتی و بیماری های طبقه بندی شده در ارتباط باشد به عنوان مثال درمطالعه ای که در سال 2013 در کانادا انجام شد نتایج نشان داد که شیفت کار شب در دراز مدت می تواند خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش دهد.

در مطالعات دیگر نیز نشان داده شده است که کارگران شیفت شب بیشتر احتمال دارد به دیابت ،حملات قلبی و سکته مغزی دچار شوند.

برای این مطالعه از 22 نفر دعوت شد تا در یک محیط کنترل شده و بدون نور طبیعی قرار گیرند، ازنمونه های شرکت کننده ،محققان به تجزیه و تحلیل ریتم های ژن آنها در تغییرات الگوی خواب وبیداری پرداختند.

نتایج کاهش 6 برابری ریتمیک ژن ها در مقابل تغییرات الگوی خواب و بیداری نشان داد.

بنابراین نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد که اختلال در چرخه خواب و بیداری ما  عمیقا با ریتم  ژن ها و فرآیند بیولوژیکی بدن ما تداخل ایجاد می کند.

منبع :

medicalnewstoday

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه