خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / آیا IQ بر خطر یا شدت اختلال پس از سانحه (PTSD) تأثیر دارد؟

آیا IQ بر خطر یا شدت اختلال پس از سانحه (PTSD) تأثیر دارد؟

استرس پس از سانحه

اکثر مردم در برخی از مراحل زندگی اتفاقات آسیب زایی را تجربه می کنند.ماهیت تجربیات آسیب زا و شدت و تأثیر آنها بر اشخاص مختلف،متفاوت است.

برخی از افرادی که خشونت، سوءاستفاده یا فجایع بزرگتر را تجربه می کنند، با مشکلات روانی و استرس پس از سانحه، که می تواند نتایج ناشی  از آسیب باشد، روبرو می شوند، در حالی که برخی انعطاف پذیر تر هستند و راحت تر به روال عادی زندگی خود بر می گردند و مشکلات روانی کمی را تجربه می کنند.

مسائل سلامت روانی و استرس به عنوان دو  عامل که اگر در شخص وجود داشته باشند، بیشتر مستعد به اختلال پس از سانحه در اثر آسیب می باشند، مطرح شده است. اما عامل دیگری که کمتر به آن توجه شده است ارتباط هوش و اختلال پس از سانحه می باشد. ضریب هوشی می تواند تحت تأثیر نظام روانی و واکنش پذیر آن باشد و در نتیجه می توان فرض کرد که افراد با ضریب هوشی بالا در مقابل آسیب ،بیشتر انعطاف پذیر می باشند.

برای آزمایش این تئوری، با رهبری( نائومی برسلاو) از گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی کالج طب انسانی دانشگاه ایالتی میشیگان،مطالعه ای روی 713 نفر  – 17 ساله انجام شد.

شرکت کنندگان برای تعیین نوع  و سابقه ی آسیب مورد بررسی قرار گرفتند. و در دو گروه آسیب تهاجمی (آسیب جنسی،تجاوز به عنف، آسیب تهدید زندگی) و یک گروه آسیب عمومی(تصادف، بیماری،فاجعه) که در سن 6 سالگی  آسیب به آنها وارد شده بود،طبقه بندی شدند. برسلاو از این اطلاعات برای اینکه بفهمد این عوامل چگونه بر اختلال پس از سانحه در سن 17 سالگی تأثیر گذاشته است، استفاده کرد.

یافته های او شگفت انگیز بود، احتمال ابتلا به استرس پس از سانحه در ا فرادی که آسیب تهاجمی را تجربه کرده بودند، نسبت به گروه آسیب عمومی بیشتر نبود. با این حال، برسلاو، بین ضریب هوشی و اختلال پس از سانحه ارتباطی پیدا کرد.در هر دو گروه از آسیب براساس نمرات ضریب هوشی که در سن 6 سالگی اندازه گیری شده بود، بین نمرات ضریب هوشی وخطر ابتلا به اختلال پس از سانحه حدود 50% ارتباط مشاهده شد.

این نتیجه می تواند تفسیر های مختلفی را به همراه داشته باشد.اول: افراد با ضریب هوشی پایین ممکن است کمتر قادر به تنظیم واکنش های هیجانی باشند و در نتیجه بیشتر در معرض (PTSD) می باشند.دوم: ممکن است فهم مصادیق آسیب و بگار گیری آنها در رویداد های آسیب زا برای افراد با ضریب هوشی بالا راحت تر است.این می تواند ارائه ی پاسخ های نامناسب و آسیب پذیری آنها در برابر فشارهای روانی منفی مانند PTSD  کاهش دهد.

منبع:

www.goodterapy.org

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه