خانه / تغذیه / آیا مصرف 8 لیوان آب در روز کافیست ؟

آیا مصرف 8 لیوان آب در روز کافیست ؟

آیا مصرف 8 لیوان آب در روز کافیست ؟Reviewed by مرکز تحقیقات اختلالات مغزواعصاب و ستون فقرات on Mar 4Rating:

احتیاجات آب زمانی که 8 فنجان آب کافی نیست .

مصرف روزانه آب

مصرف روزانه آب

بدن انسان همیشه ذخایر کافی برای مقدار آب جایگزین در 24 را ندارد .و لذا مقدار آب دفع شده در طی 24 ساعت باید سریعا جایگزین شود .در شرایط سلامت بدنی یک فرد مقادیر توصیه شده معقول بستگی به کالری توصیه شده دارد .

این مقدار آب توصیه شده برای بزرگسالان 35میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن است و برای نوزادان 150میلی لیتر به ازای هر کیلوگرم وزن بدن می باشد .

در بیشتر موارد مقادیر مجاز مناسب برای آب از کل منابع شامل آب مواد غذایی در بزرگسالان مرد و زن بسته به اندازه بدن به ترتیب تقریبا 15 لیوان و 11 لیوان می باشد .

مواد غذایی جامد 19% کل مایعات دریافتی روزانه را تامین می کنند این مقدار برابر 750 میلی لیتر معادل 3 لیوان آب در روز می باشد . و از آنجایی که میزان آب حاصل از متابولیسم بدن معادل یک لیوان است در این صورت مردان باید در روز حدود 11 لیوان آب  و زنان در حدود 7 لیوان آب مصرف کنند .

نوزادان به دلایلی به آب بیشتری نیاز دارند 1. بالا بودن سطح بدن به ازای کیلوگرم وزن 2. ظرفیت محدود کلیه 3. درصد بالای آب بدنی .

احتیاجات آب بدن زنان شیرده نیز بالاست . روزانه 600  تا 700 میلی لیتر یک زن شیرده علاوه بر مقدار توصیه شده روزانه باید مصرف کنند در کل یک زن شیرده باید 8 تا 9 لیوان آب مصرف کند. این در صورتی است که یک زن غیر شیرده روزانه در حدود 7 لیوان آب مصرف کند کفایت می کند .

نیاز به آب

نیاز به آب

احساس تشنگی در نوزادان ورزشکارانی که حرفه ای هستند بیماران بد حال و سالمندان که احساس تشنگی آنها کاهش یافته است برای تامین آب مورد نیاز بدن کافی نمی باشد خصوصا سالمندان که به دلایلی مثل تب عفونت اسهال استفراغ  و کاهش توانایی مراقبت از خود بیشتر در معرض کمبود آب بدن قرار می گیرند و تعادل مایعات و الکترولیت ها در بدنشان مختل می شود .

زندگی در شرایط آب و هوایی به شدت گرم یا تعریق زیاد باعث می شود که احساس تشنگی نتواند گویای احتیاجات واقعی بدن باشد .

یک توصیه ساده و حیاتی  :برای کسی که دچار گرمازدگی و بی حالی و تعریق ناشی از کم آبی شده است یک لیوان آب بسیار خنک تهیه کنید مقدار کمی نمک در آن حل کنید و سریعا به او بنوشانید…

 نکته مهم : عادت کنید که در طول 24 ساعت هر تعداد لیوان آبی که مصرف می کنید را یادداشت کنید مثلا اگر شنبه 4 لیوان آب مصرف کرده اید در گوشه ای از برگه یاد آوری خود این میزان مصرف را به عنوان نقطه ضعف خود در نظر بگیرید و سعی ذر افزایش تعداد لیوان های مصرفی آب در 24 ساعت بعد داشته باشید به یکباره نیازی نیست 10 لیوان آب در روز بنوشید بدن خود را به مرور به مصرف آب بیشتر عادت دهید مثلا اگر شنبه 4 لیوان آب مصرف کردید با خود بگویید که 24 ساعت بعدی را حتما یک یا دو لیوان بیشتر مصرف می کنم ….. یاداشت کردن یاد آمد 24 ساعت در بسیاری از موارد باعث تغییر شیوه زندگی و تغییر رفتار های نادرست غذایی به رفتارهای ایده آل برای سلامت بدن تبدیل شده اند .

به عنوان مثال به این تصویر توجه داشته باشید …

میزلن آب مصرفی

میزان آب مصرفی

 

متخصص تغذیه    زهرا ویسی، مشاور تغذیه و رژیم درمانی

 

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - آیا مصرف 8 لیوان آب در روز کافیست ؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه