خانه / اختلالات روانپزشکی / آیا می دانید شخصیت افراد نقش مهمی در وزن بدنشان دارد؟

آیا می دانید شخصیت افراد نقش مهمی در وزن بدنشان دارد؟

 

در یک مطالعه با بررسی 50 ساله توسط  انجمن روانشناسی آمریکا که به تازه گی منتشر شده است نشان داده که افرادی که از لحاظ روانی دچار مشکلاتی هستند و کمتر وظیفه شناس هستند بیشتر در چرخه کسب یا از دست دادن وزن قرار دارند.

تحقیقات نشان داده است که افراد تکانشگر ( کسی که دچار رفتار های تکانشی است ) پیش بینی میشود دچار افزایش وزن شوند، باتوجه به مطالعه انجام شده افراد تکانشگر نزدیک به 10 %  افزایش وزن خواهند داشت.

نویسندگان این مطالعه گفته اند : افرادی که دچار چنین صفاتی هستند دچار مشکلاتی در نظم بوده و بیشتر دچار وسوسه و ناامیدی میشوند ، آنها برای داشتن وزن مناسب به طور معمول لازم است که یک رژیم غذایی مناسب داشته باشند، البته داشتن چنین رژیمی برای این افراد بسیار مشکل می باشد زیرا نیازمند مستمر فعالیت های فیزیکی ،تعهد و خویشتن داری هستند.

برای اولین بار بررسی بر روی شخصیت ها با ویژه گی های متفاوت در بالتیمور انجام شد ،این مطالعه به صورت طولی بر روی افرادی با تحصیلات عالی بودند انجام شد ، افراد شرکت کننده 50 % زن ، 71 % سفید ، 22 % سیاه و سفید ، 7 % قومیت های دیگر بودند که در طول زمان وزن این افراد اندازه گیری شد.

رابطه شخصیت با چاقی

محققان دریافتند افرادی که بیشتر پرخاشگر و از خطرات لذت می بردند تمایل بیشتری به افزایش وزن داشتند .

در تحقیقات قبلی نشان داده شده بود که افراد شراب خوار نیز مستعد افزایش وزن در طول زمان هستند.

از جمله یافته های دیگر این مطالعه  نشان داد که شرکت کنندگانی که دارای وظیفه شناسی و وجدان بیشتری بودند  تمایل به لاغری و کاهش وزن داشتند.

انها اضافه کردند ” این تحقیق در مورد صفات شخصیت و افزایش وزن پیچیده بوده و احتمالا مکانیسم های فیزیولوژیکی را هم در بر دارد و امیدواریم که با وضوح بیشتر ارتباط بین شخصیت و چاقی، درمان مناسب تری ارائه شود، به عنوان مثال شیوه زندگی و ورزش کردن برای افرادی که در یک محیط گروهی حضور پیدا می کنند و برون گرا هستند نسبت به افراد درون گرا موثر تر خواهد بود”.

منبع:

sciencedaily

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه