خانه / روانپزشکی / اضطراب و استرس / آیا می دانستید پروبیوتیک ها باعث کاهش اضطراب می شوند؟

آیا می دانستید پروبیوتیک ها باعث کاهش اضطراب می شوند؟

آیا می دانستید پروبیوتیک ها باعث کاهش اضطراب می شوند؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Nov 29Rating:
آیا می دانستید پروبیوتیک ها باعث کاهش اضطراب می شوند؟

آیا می دانستید پروبیوتیک ها باعث کاهش اضطراب می شوند؟

پروبیوتیک ها یا باکتری های زنده مفید که به بدن معرفی می شوند، به طور فزاینده ای به عنوان راهی برای بهبود سلامت محبوب شده اند. بررسی های قبلی نشان داده اند که یک رابطه مستقیم بین میکروب های روده و سیستم عصبی مرکزی وجود دارد. در حال حاضر محققان دانشگاه میسوری با استفاده از مدل گورخر ماهی تعیین کردند که پروبیوتیک موجود در مکمل ها و ماست می تواند اضطراب را کنترل کند.

بررسی چگونگی تاثیر باکتری روده بر روی رفتار گورخر ماهی باعث درک بهتر تاثیر پروبیوتیک ها بر روی سیستم عصبی مرکزی در انسان شد. نتایج این تحقیق اخیرا در گزارشات علمی مجله طبیعت منتشر شده است.

آرو اریکسون، مدیر مرکز MU Metagenomics و استادیار پژوهش در گروه دامپزشکی پاتوبیولوژی، در این باره می گوید: ” گورخرماهی گونه هایی برای مطالعات عصبی – رفتاری هستند که استفاده از آنها در مصرف دارو به خوبی تثبیت شده است. بررسی های ما نشان داده اند که پروبیوتیک های ساده که به طور معمول استفاده می کنیم و برای هماهنگی دستگاه گوارش مفید هستند، باعث کاهش سطح استرس و اضطراب نیز می شوند.

در مجموعه ای از بررسی ها محققان رفتار گورخر ماهی را پس از مصرف مقداری لاکتوباسیلوس پلانتاروم، یک باکتری رایج موجود در ماست و مکمل های پروبیوتیک، مورد بررسی قرار دادند. در اولین بررسی دانشمندان باکتری را به برخی مخزن های محل زندگی گورخرماهی افزودند و مخزن های دیگر هیچ باکتری و پروبیوتیکی دریافت نکردند. سپس محققان عوامل استرس زای محیطی را به هر دو مخزن اعمال کردند، از جمله کم کردن آب مخزن و یا ازدحام بیش از اندازه در داخل مخزن.

محققان هر روز یک عامل استرس زای متفاوت به مخزن ها اعمال می کردند، این عوامل الگوهای رایج محیطی بودند، مانند اضطراب از انزوا و تغییر درجه حرارت، بنابراین این آزمایش ها به نحوی با انسان نیز در ارتباط بود.

با تجزیه و تحلیل هر دو گروه ماهی ها تیم تحقیقاتی دریافتند که ماهی های دریافت کننده مکمل های پروبیوتیک استرس کمتری از خود نشان می دادند.

با اندازه گیری ژن های مربوط به اضطراب، آزمایش ها قادر به پیش بینی میزان تاثیر پروبیوتیک ها بود و تاثیر مثبتی بر روی رفتار ماهی ها داشت. به ویژه اینکه باکتری های موجود در روده مسیر مربوط به ژن های استرس را در ماهی ها تغییر دادند و مسیر سیگنال انتقال دهنده های عصبی خاص را افزایش دادند.

برای بررسی بیشتر این نظریه محققان حرکات ماهی ها را در مخازن با استفاده از تصویربرداری های کامپیوتری اندازه گیری کردند. بررسی های قبل مربوط به رفتار ماهی ها نشان داد ماهی هایی که تحت فشار و اضطراب هستند، تمایل دارند زمان بیشتری را در کف مخزن سپری کنند. زمانی که ماهی ها پروبیوتیک دریافت کردند، زمان بیشتری را در سطح مخزن سپری می کنند – تغییر در رفتار آنها نشان می داد که اضطراب کمتری دارند.

با استفاده از این ماهی ها محققان موقعیتی نسبتا ارزان برای آزمایش دیگر انواع باکتری ها و پروبیوتیک ها و مزایای آنها بر روی سیستم های بدن پیدا کردند.

لینک منبع: اینجا کلیک کنید.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

ارائه خدمات دارویی و غیردارویی در مرکز سلامت روان رستا – آلومینا در کرج

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - آیا می دانستید پروبیوتیک ها باعث کاهش اضطراب می شوند؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه