خانه / اختلالات مغزواعصاب / آیا می توان آسیب های نخاعی را درمان کرد؟

آیا می توان آسیب های نخاعی را درمان کرد؟

آیا می توان آسیب های نخاعی را درمان کرد؟Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Oct 25Rating:

%d8%af%d8%b1%d9%85%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d8%b3%db%8c%d8%a8-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d9%86%d8%ae%d8%a7%d8%b9%db%8c

آسیب رسیدن به نخاع ممکن است باعث فلج شدن یا دیگر ناتوانی های دائمی شود، زیرا فیبرهای عصبی قطع شده مجددا رشد نمی کنند. در حال حاضر دانشمندان در مرکز بیماری های عصبی در آلمان در آزادسازی یک ترمز مولکولی برای پیشگیری از بازسازی اتصالات عصبی موفق بوده اند. درمان موش ها با استفاده از پرگابالین – دارویی که بر مکانیسم مهار رشد عمل می کند – باعث بازسازی اتصالات عصبی آسیب دیده شد.

سلول های عصبی انسان در شبکه ای که به تمام بخش های بدن گسترده می شود، به یکدیگر متصل هستند. به این طریق سیگنال های کنترل از سر به انگشتان پا انتقال پیدا می کنند، در حالیکه حسگرهای ورودی در خلاف جهت جریان دارند. در این مسیر سیگنال های الکتریکی از عصبی به عصب دیگر انتقال پیدا می کنند. آسیب رسیدن به این سیم کشی عواقب شدیدی را دی پی خواهد داشت – به ویژه اگر این آسیب مغز یا نخاع را تحت تاثیر قرار دهد. علت این امر این است که سلول های سیستم عصبی مرکزی با رشته های بلندی به نام آکسون به یکدیگر متصل هستند که اگر این رشته ها آسیب ببینند، رشد مجدد آنها امکان پذیر نخواهد بود.

بیدار کردن دوباره توانایی های از دست رفته

راه های عصبی آسیب دیده تنها زمانی بازسازی می شوند که ارتباط جدید بین سلول های آسیب دیده به وجود آید. در واقع این اتفاق در مراحل اولیه رشد و نمو جنین رخ می دهد و این توانایی در بزرگسالان وجود ندارد. سوالی که محققان پرسیدند این بود که آیا این توانایی مجددا فعال می شود؟ از این فرضیه محققان دریافتند که نورون ها به طور فعال برنامه رشد خود را با رسیدن به دیگر سلول ها تنظیم می کنند، در حقیقت باید مکانیزمی وجود داشته باشد که نورون ها به یکدیگر متصل می شوند، این فعالیت آغاز شود.

جستجو از طریق ژنوم

در موش ها و کشت سلولی، دانشمندان تحقیق گسترده ای را بر روی ژن های تنظیم کننده رشد نورون ها آغاز کردند. این کار مانند جستجوی سوزن در انبار کاه می باشد. بسته مرحله رشد تکامل هر سلول عصبی، صدها ژن فعال در هر آنها وجود دارد.

طی تحقیقات انجام شده در این زمینه محققان ژن Cacna2d2 را شناسایی کردند که در شکل گیری و عملکرد سیناپس یا به عبارتی پل زدن بین شکاف های سلولی، نقش مهمی دارد. با انجام آزمایشات بیشتر محققان فعالیت ژن را اصلاح کردند، به عنوان مثال آن را غیر فعال کردند. به این طریق می توانستند ثابت کنند که Cacna2d2 در حقیقت بر روی رشد آکسون و بازسازی فیبرهای عصبی نقش دارد.

پرگابالین عامل رشد عصبی

Cacna2d2 پروتئینی را کد گذاری کرد که بخشی از یک مجموعه مولکولی بزرگتر است. پروتئین کانال های یون را به غشای سلولی می چسباند که جریان ذرات کلسیم را به داخل سلول تنظیم می کند. سطح کلسیم بر روی فرایندهایی مانند آزادسازی انتقال دهنده های عصبی تاثیر می گذارد. بنابراین این کانال های یونی برای ارتباط بین نورون ها ضروری می باشند.

در تحقیقات بیشتر محققان از پرگابالین (PGB) استفاده کردند. پرگابالین دارویی است که مدت ها برای اتصال مولکول ها به کانال های کلسیم استفاده می شود. طی چند هفته حققان PGB را به موش های مبتلا به آسیب های نخاعی تزریق کردند و پس از مدتی مشخص شد که این روش درمانی باعث رشد اتصالات جدید عصبی شده است.

این تحقیقات نشان داد که شکل گیری سیناپس مانند یک سوئیچ قدرتمند عمل می کند که مانع رشد آکسون می شود. یک داروی مناسب می تواند این تاثیر را دستکاری کند. PGB در حال حاضر برای درمان ضایعات نخاعی استفاده شده است، البته به عنوان یک ضد درد نیز استفاده می شود. PGB، اگر به موقع و زود مصرف شود، ممکن است دارای اثر احیا بخش در بیماران باشد. در طولانی مدت این واقعیت می تواند رویکردهای درمانی جدیدی ارائه دهد.

مکانیزم جدید

تحقیقات بیشتر نشان دادند که برخی داروهای سرطان نیز می توانند به رشد مجدد اتصالات عصبی آسیب برسانند. مهم ترین عوامل در این فرایند میکروتوبول ها هستند. میکروتوبول ها اجتماع پروتئین هایی هستند که بدنه سلول را به ثبات می رسانند. با رشد میکروتوبول ها، آکسون ها نیز رشد می کنند. ما نمی دانیم که این مکانیسم ها مستقل از هم هستند یا ارتباطی بین آنها وجود دارد، این مسئله نیاز به بررسی های بیشتر دارد.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2016/10/161007084632.htm

نگارنده: سمیه محمدی

دکتر فرشته نادری

 • دکتر فرشته نادری
 • متخصص مغزو اعصاب و ستون فقرات

 

جهت کسب نوبت ویزیت با ایشان تنها در شعبه کرج مرکز سلامت روان رستا – آلومینا اینجا کلیک کلیک کنید

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●

2 نظر

 1. سلام . ۲۳ سالمه دختر هستم . خییییلی حالم بده . میشه افسردگی و عصبانیت ب گوارش ادم ربط داشته باشه ؟ احساس میکنم وقتایی ک معدم پره حالم بدتره . خیلی عصبانیم گریه ام میاد . دوس دارم همه چیز بهم بریزم . هرساعت تو فکر خودکشیم . فلوکستین سه روز خوردم خیییلی بدتر شدم . فعلا هزینم ندارم برم روانپزشک . تب دارم از حرص و عصبانیت دوس دارم بمیرم چی بخورم چیکار کنم کمکم کنید

  • دکتر ندا فرزانه روانپزشک و رواندرمانگر

   با سلام و احترام
   بله .توصیه میکنم که به مقالاتی که در سایت با عناوین ” همه چیز در مورد اختلالات روان-تنی” و “درمورد دردهای جسمی با منشا روانشناختی بیشتر بدانیم” مراجعه نمایید.درصورت وجود افکار خودکشی توصیه میکنم که در اولین فرصت و اورژانسی به روانپزشک مراجعه نمایید.

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه