خانه / بیماریهای مغزواعصاب / فراموشی و آلزایمر / آیا می توانیم جلوی بروز آلزایمر را بگیریم؟

آیا می توانیم جلوی بروز آلزایمر را بگیریم؟

آلزایمر

هیچ راه شناخته شده قطعی برای جلوگیری از بیماری آلزایمر (AD ) وجود ندارد.

با این حال، موسسه ملی کهنسالی ( NIA ) و موسسه ملی بهداشت (NIH)  آمریکا ، همراه با شرکت های داروسازی ، بنیادها و سازمان های غیر انتفاعی ، همه با هدف کاهش سرعت ، تأخیر، و جلوگیری از آلزایمر تحقیقات وسیعی را انجام داده اند. نتیجه این تحقیقات نشان می دهد که موارد زیر می تواند به آگاهی ما در جلوگیری از آلزایمر کمک کند:

  •     آموزش شناختی (آموزش های ویژه برای استفاده بهتر و بیشتر از عملکرد مغزی)
  •     آنتی اکسیدان ها (به عنوان مثال ویتامین C ، ویتامین E و بتاکاروتن )
  •     اسیدهای چرب حاوی امگا 3
  •     مکمل DHA
  •     هورمون ها، درمان کردن دیابت نوع 2
  •     ورزش منظم و هوازی
  •     درمان های ویژه بیماریهای قلبی و عروقی

یک مطالعه بسیار وسیع برای ساخت یک واکسن برای جلوگیری از آلزایمر در حال انجام است که نتایج آن از طریق سایت کلینیک آلومینا به اطلاع شما رسانده خواهد شد.

برخی از مطالعات قوی و بزرگ انجام شده در زمینه پیشگیری از آلزایمر در ادامه خلاصه شده است:

  • برخی از شواهد  در مطالعات بزرگ نشان می دهد رژیم غذایی مدیترانه ای ممکن است خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را کاهش دهد. این رژیم غذایی شامل مقدار کمی گوشت قرمز و غلات کامل، میوه ها و سبزیجات ،ماهی و میگو ، آجیل ، روغن زیتون، و سایر چربی های سالم است.
  • مطالعات دیگر نشان می دهد آنتی اکسیدان ها روی تغییرات وابسته به سن در مغز  تاثیر می گذارند. به عنوان مثال ، زغال اخته و توت فرنگی  می تواند عملکرد شناختی در موش را بهبود بخشد.
  • مطالعه دیگری کورکومین ، ماده اصلی زردچوبه ، ادویه زرد رنگ مورد استفاده در کاری و یک آنتی اکسیدان قوی  را مورد بررسی قرار  داده و در این مطالعه نشان داده شده که کورکومین می تواند از ساخت پلاک آمیلوئید مضر در مغز جوندگان جلوگیری کند.

 

ورزش ذهنی:

طبق مطالعات متعدد ، یکی از بهترین راههای جلوگیری از آلزایمر ورزش های ذهنی است.

در مطالعات بزرگی که روی سالمندان انجام شده است دیده شده که سالمندانی که فعالیت ذهنی مداوم دارند حدود 47 درصد کمتر از سالمندان خانه نشین و بدون فعالیت ذهنی دچار آلزایمر و فراموشی می شوند.

 

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه