خانه / خدمات تخصصی / آیا می توانیم به تفسیر رویاها اعتماد کنیم؟!

آیا می توانیم به تفسیر رویاها اعتماد کنیم؟!

بررسی روانشناختی رویاها

چرا رویا می بینیم؟ وقتی رویا می بینیم چه اتفاقی می افتد؟ آیا می توانیم به تفسیر رویاها اعتماد کنیم؟

چرا گاهی اوقات وقتی خوابیم وارد یک دنیای فانتزی می شویم؟ چرا رویدادهای خیالی می بینیم و رفتارهای خیالی انجام می دهیم و معنی آن ها چیست؟ آیا آن ها واقعا مسیری به ناهوشیار ما هستند؟ آیا ما واقعا می توانیم رویاهای خود را تفسیر کنیم؟ آیا آن ها چیز مهمی به ما خواهند گفت؟

رویاها می توانند ترسناک یا دلگرم کننده باشند. رویاها “فانتزی” هستند و ممکن است چیزهای غیر منطقی و غیر ممکن در آن ها رخ دهد. به عنوان مثال در رویا شما می توانید پرواز کنید، افراد مرده به زندگی برمی گردند، و یا اجسام بی جان سخن می گویند.

خواب REM: اکثر ما هرشب به طور میانگین بین 1 تا 2 ساعت رویا می بینیم و رویاهای متنوعی داریم. بیشتر رویاها کاملا فراموش می شوند و به همین خاطر بعضی افراد ادعا می کنند که هرگز رویا نمی بینند. محققان متوجه شدند که اگر افراد مستقیما پس از خواب با حرکات سریع چشم (خواب REM) بیدار شوند، می توانند رویاهای خود را نسبتا دقیق به خاطر آورند. فردی که از خواب REM بیدار می شود، تقریبا همیشه رویایی را گزارش می دهد، و رویاها را اغلب با جزئیات بیان می کند. این گزارش ها نشان می دهند که افراد همیشه در طول خواب هوشیار هستند، حتی اگر هرگز این تجربه را به خاطر نیاورند. مطالعات امواج مغزی نشان می دهند که ما در خواب بسیار فعال هستیم. مردها در این زمان ممکن است نعوظ را تجربه کنند و همچنین جریان خون به واژن زن ها در این زمان بیشتر می باشد.

انواع رویاها: گفته شده که کلمه ی “رویا” از کلمات “لذت” و “موسیقی” مشتق شده است. بسیاری از مردم از انواع مختلف رویاها؛ رویاهای بسیار روشن و یا رویاهای مبهم، کابوس ها و یا رویاهای دوست داشتنی، صحبت می کنند. کودکان از سنین 3 الی 8 سالگی اغلب گزارش کابوس می دهند.

بسیاری از رویاها تکرار شونده هستند، و برخی افراد معتقدند که رویاهایشان مبنی بر پیش گویی است. اما نکته اینجاست که قطعا رویاهای متداول فرهنگی فراوانی برای همه ی افراد در همه ی زمان ها وجود دارد.
رویای پرواز شایع است: برخی افراد گزارش می دهند که مثل یک پرنده در خواب پرواز می کنند، و برخی دیگر رویاهای سقوط را گزارش می دهند که در آن ها از یک ساختمان بلند به پایین پرت می شوند یا داخل یک گودال بزرگ می افتند. یا فقط خود را در حال سقوط می بینند.

در بسیاری رویاها افراد خود را برهنه می بینند و از این رو در مقابل دیگران خجالت زده می شوند.

رویای تعقیب و گریز نیز شایع است: اغلب دیگران شما را تعقیب می کنند، یا شاید شما در حال تعقیب دیگران باشید.

دانش آموزان و دانشجویان معمولا رویای مربوط به امتحان می بینند، در این رویاها آن ها روی صندلی امتحان نشسته اند و پاسخ سوالات را به خاطر نمی آورند، یا پاسخ نادرست می دهند، یا در خواب می بینند که فلج هستند و نمی توانند بنویسند.

رویای از دست دادن دندان نیز بسیار شایع است.

تفسیرها: تفسیرهای گوناگونی از این رویاها وجود دارد.

آیا رویای دندان نشانه ی این است که ما خیلی نگران جذابیت های جسمانی هستیم؟ یا شاید این رویا نشان دهنده ی از دست دادن قدرت و پیری است، یا نگرانی در مورد اینکه شما هرگز شنیده یا دیده نمی شوید. شاید دندان هایتان نشانه دهنده ی سلاح گفتاری شما هستند و از بین می روند چون در حال دروغ گفتن به دیگران هستید.

اما رویای برهنگی چگونه تفسیر می شود؟ آیا تمام آن در مورد آسیب پذیری و خجالت است؟ شما در حال پنهان کردن برخی اطلاعات، مخفی کردن یک رابطه، و یا انجام کاری هستید که می دانید نباید انجام دهید و از انجام آن احساس گناه می کنید. آیا می تواند به این معنی نیز باشد که شما احساس می کنید برای انجام برخی وظایف یا کارهای بزرگ آماده نیستید؟ یک ویژگی عجیب این خواب این است که شما باور دارید که برهنه هستید اما دیگران متوجه نیستند. و این موضوع می تواند نشان دهد که شما نگران هستید اما در واقع می دانید که این نگرانی بی اساس است.

نگرش های فرویدی: فروید باعث توسعه ی یک نوع درمان به نام روانکاوی (روان تحلیلی) شد. هدف روانکاوی این است مراجع به انگیزه ها و تمایلات ناخودآگاه خود راه پیدا کند. تفسیر رویا روش مورد علاقه ی فروید برای درک ناهوشیار بود، بنابراین افراد را تشویق می کرد تا بدون محدودیت در مورد رویاهای خود صحبت کنند. این ارزیابی از معنای رویاها مشخصه ی روانکاوی است.

در دیدگاه فروید رویاها نگرانی های گذشته و حال فرد هستند و از مناطق ناشناخته ای به وجود می آیند. هسته ی اصلی هر رویایی تلاش برای تحقق آرزوهاست. در واقع با بیان این مطلب فروید این بینش را در مورد ناخودآگاه به ما می دهد که آرزوهای ما به برخی مسائل ممنوعه اشاره دارند. و در این حالت مکانیسم های دفاعی فراخوانی شده و آرزوها مستقیما بیان نمی شوند اما به صورت نمادین (در رویاها) به سطح می آیند.

محتوای ظاهری که توسط رویا پرداز دیده می شود معنای پنهان یا مهمی را که پشت آن محتوا پنهان شده و می تواند دلیل اضطراب و ناراحتی روانشناختی را مشخص کند می پوشاند. رویاها خود نمایندگان مستقیمی از ناخودآگاه ما نیستند اما لازم است تا این رویاها آنالیز شوند و مشخص شود که نماد یا استعاره ای برای کدام احساست واقعی ما هستند. برخی از نمادها به دلیل شباهت های فیزیکی یا عملکردی به طور گسترده رواج دارند، اما یک رمزنگاری ساده که برای عموم کاربرد داشته باشد وجود ندارد. در واقع تفسیر رویا در هر فردی متفاوت است، و حتی اگر دو نفر یک رویای مشابه ببینند، تفسیر رویا در هر کدام از آن ها متفاوت خواهد بود.

زیگموند فروید اساسا پیشنهاد می کند که رویاها از تعارضات درونی ما، بین تمایلات ناهوشیار و ممنوعیت عمل به این تمایلات که از جامعه یاد گرفته ایم، ناشی می شوند. تفسیر رویا روش مورد علاقه ی فروید برای درک این تعارضات بود و به همین خاطر مردم را تشویق می کرد تا بدون محدودیت درمورد رویاهای خود صحبت کنند.

در خواب فرآیندهای مختلفی رخ می دهد مثل “چگالش”، در جایی که تم ها به تصاویر واحد از قبیل یک در باز یا یک گودال عمیق تقلیل می یابند. تحلیل گران به خصوص به “جابه جایی” علاقه مند هستند، در جایی که افراد، اشیا و فعالیت های خاص باهم جابه جا می شوند. فرآیند “تبدیل” یکی دیگر از فرآیندهاست و زمانی رخ می دهد که فرد خود را بزرگ تر یا کوچک تر، پیرتر یا جوان تر، قدرتمند تر یا کم توان تر می بیند.

نظریه ی فروید منجر به پیش بینی های متنوعی در مورد رویاها شد. یکی از این پیش بینی ها این بود که، مردان باید بیشتر از زنان رویاهای مربوط به اضطراب اختگی، و زنان بیشتر رویاهای حسادت به آلت تناسلی مردانه داشته باشند.

منتقدان خاطر نشان کردند که اگر رویاها مربوط به تحقق آرزوها هستند، پس چرا بسیاری از آنها منفی اند؟!

تئوری فروید برپایه ی تعداد کمی رویا (کمتر از 10 درصد) که توسط مراجعین به یاد آورده شده و نوشته شده اند، قرار گرفته است. همچنین یک مشکل جدی در مورد اعتبار تفسیر رویاها وجود دارد، و آن این است که درمانگرهای مختلف تفسیرهای گوناگونی ارائه داده اند. بعلاوه یونگ اشاره می کند که رویاها صرف نظر از اینکه چقدر عمیقا سرکوب گر یا به طور شگفت انگیزی آزادی خواه هستند، به نظر می رسد که براساس زمان و فرهنگ افراد، محتوای مشابهی دارند.

مطالعات جسمانی: محققان تعریفی برای رویا پیشنهاد کرده اند که تعارضات یا تمایلات ناهوشیار را دربر نمی گیرد. به گفته ی محققان در خواب REM، یک مدار از نورون های ترشح کننده استیل کولین در مغز فعال می شود، حرکات سریع چشم تحریک، قشر مغز فعال و فلج عضلانی رخ می دهد، که باعث می شود ما تصاویری ببینیم.

حرکت چشم هر فرد در حین رویا دیدن به خوبی با محتوای رویای او مطابقت دارد. تصاویری که در رویا دیده می شود اغلب شامل خاطراتی که اخیرا رخ داده یا آنچه که فرد اخیرا به آن فکر کرده، می باشد. احتمالا مدارهای مسئول بیشتر توسط وقایع اخیر مورد استفاده، تحریک می شوند. بیمارانی که در انتظار یک عمل جراحی بزرگ بودند، دو یا سه شب قبل از عمل ترس های خود را در رویاهایشان آشکار می کردند. ترس های آن ها به ندرت مستقیما به جراحی یا اتاق عمل اشاره داشت. و اغلب به صورت غیر مستقیم و نمادین بود. رویاها اغلب آنچه در حال حاضر در زندگی فرد بسیار مهم است را بیان می کنند، و هیچ مفهومی از تحقق آرزوهای عمیق در آن ها نیست.

لینک منبع

محقق و مترجم: ندا مهفر

کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب جایروس با مدیریت دکتر مصطفی امیری(متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب از اسپانیا)

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

بررسی روانشناختی رویاها چرا رویا می بینیم؟ وقتی رویا می بینیم چه اتفاقی می افتد؟ آیا می توانیم به تفسیر رویاها اعتماد کنیم؟ چرا گاهی اوقات وقتی خوابیم وارد یک دنیای فانتزی می شویم؟ چرا رویدادهای خیالی می بینیم و رفتارهای خیالی انجام می دهیم و معنی آن ها چیست؟ آیا آن ها واقعا مسیری به ناهوشیار ما هستند؟ آیا ما واقعا می توانیم رویاهای خود را تفسیر کنیم؟ آیا آن ها چیز مهمی به ما خواهند گفت؟ رویاها می توانند ترسناک یا دلگرم کننده باشند. رویاها "فانتزی" هستند و ممکن است چیزهای غیر منطقی و غیر ممکن در آن…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.25 ( 1 votes)
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه