خانه / اختلالات روانپزشکی / آیا من فردی مضطرب هستم ؟

آیا من فردی مضطرب هستم ؟

آیا من فردی مضطرب هستم ؟Reviewed by شیرین عبداللهی on Dec 4Rating: 5.0آیا من فردی مضطرب هستم ؟اضطراب عبارت است از ترس از یک عامل ناشناخته و نامعلوم که موجب پریشانی فکر و گاه سبب بروز علائم احساس خطر، از جمله تپش قلب و رنگ پریدگی میگردد. بنابراین در فرآیند اضطراب، برخلاف ترس طبیعی و واقعی یک عامل حقیقی ترس آور یا خطرناک و یا آسیب رسان وجود ندارد بلکه فقط بطور خودکار و ناخودآگاه ذهن آدمی دچار احساس خطر می شود. در حقیقت هرگاه ذهن ما در اثر تنشهای روانی و استرسی های عصبی و حوادث ناخوشایند و ناگواری که در زندگی مکررا برایمان رخ میدهد از روال عادی خارج شود و حساسیت بیش از حد به رخدادهای آتی و احتمالی پیدا نماید، دچار اضطراب می شویم.

اضطراب عبارت است از ترس از یک عامل ناشناخته و نامعلوم که موجب پریشانی فکر و گاه سبب بروز علائم احساس خطر، از جمله تپش قلب و رنگ پریدگی میگردد. بنابراین در فرآیند اضطراب، برخلاف ترس طبیعی و واقعی یک عامل حقیقی ترس آور یا خطرناک و یا آسیب رسان وجود ندارد بلکه فقط بطور خودکار و ناخودآگاه ذهن آدمی دچار احساس خطر می شود. در حقیقت هرگاه ذهن ما در اثر تنشهای روانی و استرسی های عصبی و حوادث ناخوشایند و ناگواری که در زندگی مکررا برایمان رخ میدهد از روال عادی خارج شود و حساسیت بیش از حد به رخدادهای آتی و احتمالی پیدا نماید، دچار اضطراب می شویم.

landscape 1457980616 anxiety depression stress - آیا من فردی مضطرب هستم ؟

علل پیدایش اضطراب

عوامل وراثتی، تجربه های تلخ سالهای گذشته، محیط ناآرام و عصبی

اثرات مخرب اضطراب و نگرانی بر …
تفکر

نگرانی و اضطراب موجب اختلال در تمرکز حواس میگردد، قدرت تصمیم گیری و اراده را از انسان سلب می کند و انسان را بدبین میسازد.

رفتار

نگرانی و اضطراب موجب می شود که انسان دیگر فرد  مثمرثمر و سودمندی نباشد. یا بیش از حد به برخی چیزها میپردازد (حالت وسواس)و یا بیش از اندازه به امور مهم بی توجه می شود. (حالت بی تفاوتی).

عملکرد اجتماعی و شغلی فرد مختل میگردد.بیش از حد به دیگران وابسته میگردد، یا بیش از حد به دیگران ا و تکیه می کند، و یا اعتماد به نفس خود را از دست داده و خود را ناتوانحس میکند. در انجام امور و کارها نمی تواند با اطمینان و قاطعیت عمل کند.
د چار کاهش اعتماد به نفسی و احساسی خود کوچک بینی می شود. و دیگر تواناییهای خود را در انجام امور متفاوت باور ندارد.

احساسات

فرد احساس گیجی، سنگینی و سردرگمی میکند. احساس ترسی فراگیر وجود او را میگیرد. (ترس نسبت به خطرها، دردها و امراض جسمانی مختلف، ترس از هم پاشیدن زندگی، ترس از دست دادن کسی یا کسان مورد علاقه).
احساس میکند که توان کنترل خود را ندارد سریعا و شدیدا عصبانی میشود .

احساس تسلیم و ناتوانی میکند و قدرت مقابله با مشکلات یا بیماری ها رو در خود نمی بیند.

گاهی احساس مرگ قریب الوقوع ویا درد لاعلاج(به علتی نامعلوم)در و جود او رخنه میکند .

جسم

_قادر به ارامش و خواب راحت نیست .

_احساس خستگی ،کوفتگی ، ضعف جسمانی دارد.
_ عصبی و برانگیخته است و خیلی سریع و بی دلیل عصبانی می شود.
_سردرد، درد قفسه سینه، درد پا یا دست، درد شکم و سوء هاضمه، کم اشتهایی و یا پراشتهایی به سراغ او می آیند.

baby 21098 1920 - آیا من فردی مضطرب هستم ؟

علائم فرد مضطرب

کم خوابی و ناتوانی در به خواب رفتن به ویژه به هنگام شب، دیدن کابوسهای وحشتناک، بی قراری و تحریک پذیری عصبی (زود عصبانی شدن)، حساسی شدن نسبت به حوادث هر چند کوچک (موضوعات و مطالب و سخنان جزئی)، حساسی شدن نسبت به صداهای ناگهانی و یا نورهای عادی و حتی جزئی، حساسی شدن به هر گونه علامت یا درد در نقطهای از بدن، دشواری و ناتوانی در تمرکز حواس، پریدن از خواب در نیمه شب، احساسی وحشت مفرط و ترس از مرگ قریب الوقوع، عدم اعتماد به نفس، رنگ پریذ گی، تپش قلب، احساس تنگی نفس، احساس درد در سمت چپ قفسه سینه، احساس خفگی و احساس عجز و ناتوانی که کاملاً واهی است.

ولی گاه از این علایم می تواند به قدری شدید باشد که فرد را کاملاً از خود بی خود آن و ارتباطهای اجتماعی وی را مختل ساخته و کار را به فوریتهای پزشکی و یا بخش روانی نیز بکشاند.

 

 

Untitled 247x300 - آیا من فردی مضطرب هستم ؟

شیرین عبداللهی روانشناس بالینی کودک و نوجوان متخصص در درمان اختلالات رفتاری و هیجانی

مرکز فوق تخصصی روانشناسی و روانپزشکی کودک و خانواده بوجیکا

برای اخذ نوبت ویزیت من یا آشنایی بیشتر با من اینجا کلیک کنید.

 

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - آیا من فردی مضطرب هستم ؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

اضطراب عبارت است از ترس از یک عامل ناشناخته و نامعلوم که موجب پریشانی فکر و گاه سبب بروز علائم احساس خطر، از جمله تپش قلب و رنگ پریدگی میگردد. بنابراین در فرآیند اضطراب، برخلاف ترس طبیعی و واقعی یک عامل حقیقی ترس آور یا خطرناک و یا آسیب رسان وجود ندارد بلکه فقط بطور خودکار و ناخودآگاه ذهن آدمی دچار احساس خطر می شود. در حقیقت هرگاه ذهن ما در اثر تنشهای روانی و استرسی های عصبی و حوادث ناخوشایند و ناگواری که در زندگی مکررا برایمان رخ میدهد از روال عادی خارج شود و حساسیت بیش از حد…

مشاهده بازنگری

خلاصه: اگر از مطلب راضی هستید 5 ستاره دهید

User Rating: 4.76 ( 5 votes)
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه