خانه / آموزش / آیا من اختلال اضطراب دارم؟!

آیا من اختلال اضطراب دارم؟!

12 نشانه مبنی بر اینکه شاید اختلال اضطرابی داشته باشید…

تمایز بین اختلالات اضطرابی و اضراب “طبیعی” هرگز کاملا مشخص نیست.

اضطراب طبیعی

هر کسی ممکن است گاهی اوقات، هنگام صحبت کردن در جمع، یا در هنگام بروز مشکلات مالی و … عصبی یا مضطرب شود. این در حالی است که در برخی افراد اضطراب مکررا اتفاق می افتد و بسیار قدرتمند است، به طوری که زندگی آن ها را فرا می گیرد.

چطور می توانید متوجه شوید اضطرابی که به صورت روزانه تجربه می کنید تبدیل به اختلال شده یا طبیعی است؟! تشخیص این موضوع کار ساده ای نیست. اضطراب انواع گوناگونی، از قبیل: حمله های پانیک، فوبیاها، و اضطراب اجتماعی دارد، و تمایز بین اختلال اضطراب و اضطراب “طبیعی” هرگز کاملا مشخص نیست.

برای شروع: در صورتی که هریک از علائم زیر را به صورت منظم تجربه می کنید، بهتر است به یک روانپزشک یا روانشناس بالینی مراجعه کنید.

نگرانی بیش از حد

مشخصه ی اختلال اضطراب فراگیر (GAD)، که گسترده ترین نوع اضطراب می باشد، نگرانی “بیش از حد” در مورد مسائل کوچک و بزرگ است. اما “بیش از حد” به چه معناست؟!

در مورد GAD، به معنای داشتن افکار اضطرابی در اغلب روزهای هفته، به مدت شش ماه می باشد. همچنین، اضطراب باید به حدی قوی باشد که در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند و با نشانه های قابل توجهی از قبیل خستگی همراه باشد.

به طور خلاصه، تمایز بین اختلالات اضطرابی با اضطراب طبیعی با پاسخ به این سوال می شود: آیا هیجانات شما باعث درد و رنج زیادی می شوند؟!

مشکلات خواب

مشکل در “به خواب رفتن” یا “در خواب ماندن” با طیف وسیعی از شرایط سلامت، اعم از جسمانی و روانشناختی در ارتباط است. و البته، این مشکل با داشتن یک سخنرانی بزرگ یا مصاحبه ی شغلی نیز بی ارتباط نیست.

اما در صورتی که متوجه شوید به صورت مداوم وقتی به رختخواب می روید بیدار، نگران و آشفته هستید و به مسائلی مثل مشکلات مالی، یا حتی مسائلی که چندان مهم نیستند فکر می کنید، این موضوع می تواند یکی از نشانه های اختلالات اضطرابی باشد. طبق برخی از برآوردها، نیمی از افراد مبتلا به GAD مشکلات خواب را تجربه می کنند.

نمونه ی دیگری از مشکلات که اضطراب می تواند در آن دخیل باشد این است که با نگرانی از خواب بیدار می شوید، ذهنتان پر از فکر و خیال است، و نمی توانید خود را آرام کنید.

ترس های غیر منطقی

بعضی اضطراب ها عمومی نیستند و در هرجایی ظاهر نمی شوند، بلکه تنها به یک موقعیت خاص یا چیزی خاص، مثل پرواز، حیوانات، یا شلوغی وابسته هستند. در صورتی که ترس؛ بسیار شدید، مخرب، و نامتناسب با خطر واقعی باشد، این نوع ترس شاخصه ای از فوبیا (یکی از انواع اختلالات اضطرابی) است.

هرچند فوبیاها می توانند فلج کننده باشند، اما در هر زمانی ظاهر نمی شوند. در واقع، آن ها فقط زمانی آشکار می شوند که شما با موقعیت خاصی رو به رو و متوجه می شوید که نمی توانید بر ترس خود غلبه کنید. “ممکن است فردی با فوبیای مار سال ها بدون نیاز به درمان زندگی کند، اما زمانی که فرزندش می خواهد که باهم به اردو بروند، او نیاز به درمان را متوجه می شود.”

تنش عضلانی

تنش عضلانی تقریبا ثابت، شامل فشردن دندان ها، گره کردن مشت، یا انعطاف عضلات در تمام بدن شما، اغلب به همراه اختلالات اضطرابی است. این علامت می تواند به حدی ماندگار و فراگیر شود که افرادی که آن را برای مدت طولانی در زندگی خود تجربه کرده اند دیگر متوجه تجربه ی آن نباشند.

سوهاضمه ی مزمن

اضطراب ممکن است در ذهن شروع شود، اما اغلب از طریق علائم جسمانی مانند مشکلات گوارشی مزمن، خود را در بدن نیز آشکار می سازد. یکی از این مشکلات گوارشی سندروم روده ی تحریک پذیر (IBS) است، که به وسیله ی معده درد، دل درد، نفخ، گاز معده و یبوست یا اسهال مشخص می شود.

سندروم روده ی تحریک پذیر، همیشه با اضطراب همراه نیست، اما این دو اغلب باهم اتفاق می افتند و می توانند یکدیگر را بدتر کنند. روده نسبت به استرس روانی بسیار حساس است، و برعکس، ناراحتی های جسمانی و اجتماعی ناشی از مشکلات گوارشی مزمن نیز می توانند باعث شوند که شخص اضطراب بیشتری را تجربه کند.

وحشت ناشی ازحضور بر صحنه ی سخنرانی یا نمایش

اکثر افراد قبل از یک سخنرانی، یا قرار گرفتن در گروهی جدید ترس و اضطراب را تجربه می کنند. اما اگر این ترس به حدی قوی باشد که هیچ چیز آن را کاهش ندهد، یا در صورتی که شما زمان زیادی را صرف فکر کردن و نگرانی در مورد آن می کنید، ممکن است به نوعی از اختلالات اضطرابی به نام اضطراب اجتماعی مبتلا باشید.

افراد مبتلا به اضطراب اجتماعی، روزها یا هفته ها قبل از قرار گرفتن در یک موقعیت خاص، نگرانی و اضطراب زیادی را تجربه می کنند. و در صورتی که موفق به مدیریت آن موقعیت شوند نیز، تا مدت ها پس از آن نگران این هستند که چطور توسط دیگران قضاوت شدند.

خودآگاهی

اختلال اضطراب اجتماعی همیشه صحبت کردن در جمع یا در مرکز توجه بودن را شامل نمی شود. در بیشتر موارد، اضطراب توسط موقعیت های روزمره از قبیل مکالمه در یک مهمانی، و یا غذا خوردن در مقابل دیگران برانگیخته می شود.

در چنین موقعیت هایی، افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی احساس می کنند که همه ی چشم ها به سمت آن هاست، اغلب صورتشان از خجالت سرخ، و دچار لرزش، حالت تهوع، تعریق، و یا مشکل در تکلم می شوند. این علائم می توانند در ملاقات با افراد جدید، حفظ روابط، و پیشرفت در تحصیل یا کار مشکل ایجاد کنند.

پانیک (هراس)

حملات پانیک می توانند وحشتناک باشند: مجسم شدن یک تصویر ناگهانی، احساس ترس و درماندگی که می تواند چندین دقیقه طول بکشد، و با علائم فیزیکی ترسناک از قبیل مشکلات تنفسی، تپش قلب، سوزن سوزن شدن یا بی حسی دست ها، تعریق، ضعف یا سرگیجه، درد قفسه ی سینه، معده درد، و احساس گرما یا سرما همراه است.

هرکسی که حمله ی پانیک را تجربه می کند لزوما یک اختلال اضطرابی ندارد، اما افرادی که حملات پانیک را به صورت مکرر و آزارنده تجربه می کنند احتمالا مبتلا به اختلال پانیک تشخیص داده می شوند. افراد مبتلا به اختلال پانیک مدام در مورد زمان و مکان وقوع حمله ی بعدی می ترسند، و از جاهایی که در گذشته در آن ها دچار حمله شده اند اجتناب می کنند.

فلش بک ها

زنده بودن یک رویداد ناراحت کننده یا آسب زا، مثل یک برخورد پرخاشگرانه، یا مرگ ناگهانی یکی از عزیزان، مشخصه ی اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) است.

فلش بک ها ممکن است در انواع دیگری از اختلالات اضطرابی نیز رخ دهند. بعضی از مطالعات، نشان داده اند که برخی افراد مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی نیز فلش بک هایی مشابه افراد PTSD را تجربه می کنند. یکی دیگر از نشانه های PTSD این است که این افراد حتی ممکن است از یادآوری تجربه های آسیب زای خود نیز اجتناب کنند.

کمال گرایی

کمال گرایی که به عنوان ذهنیت وسواسی و ظریف شناخته می شود، به طور خاص در اختلال وسواسی_اجباری (OCD) دیده می شود.

رفتارهای اجباری

به منظور تشخیص اختلال وسواسی_اجباری، شخصی با افکار وسواسی و مزاحم باید با رفتارهای اجباری، که ممکن است ذهنی (مثل اینکه چندین بار به خودتان بگویید همه چیز خوب است) یا فیزیکی (شستن دست ها، چک کردن گازو…) باشند، همراه باشد.

شک داشتن نسبت به خود

شک و تردید مداوم نسبت به خود یک ویژگی مشترک در اختلالات اضطرابی، شامل اختلال اضطراب اجتماعی و OCD است. در برخی موارد، شک و تردید ممکن است شامل سوالاتی باشد که پیرامون هویت فرد هستند، به عنوان مثال :”اگر من همجنسگرا باشم چه؟” یا “آیا من همسرم را آنقدر که او مرا دوست دارد، دوست دارم؟”

لینک منبع

محقق و مترجم: ندا مهفر

کلینیک فوق تخصصی اختلالات خواب جایروس با مدیریت دکتر مصطفی امیری(متخصص مغز و اعصاب و فوق تخصص اختلالات خواب از اسپانیا)

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر شما نیز روانشناس یا متخصص حیطه مغز و اعصاب و روان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید ،برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

12 نشانه مبنی بر اینکه شاید اختلال اضطرابی داشته باشید... تمایز بین اختلالات اضطرابی و اضراب "طبیعی" هرگز کاملا مشخص نیست. اضطراب طبیعی هر کسی ممکن است گاهی اوقات، هنگام صحبت کردن در جمع، یا در هنگام بروز مشکلات مالی و ... عصبی یا مضطرب شود. این در حالی است که در برخی افراد اضطراب مکررا اتفاق می افتد و بسیار قدرتمند است، به طوری که زندگی آن ها را فرا می گیرد. چطور می توانید متوجه شوید اضطرابی که به صورت روزانه تجربه می کنید تبدیل به اختلال شده یا طبیعی است؟! تشخیص این موضوع کار ساده ای نیست.…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.73 ( 2 votes)
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه