خانه / آموزش / آیا “عشق” با “دوست داشتن” متفاوت است؟

آیا “عشق” با “دوست داشتن” متفاوت است؟

دیدگاه های مختلف روانشناختی به عشق

فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی:

عشق به عنوان یک نیروی تکاملی

عشق از منظر تکاملی نیز مشاهده شده است. به طور کلی، از نظر دیدگاه تکاملی عشق برای داشتن عملکردهای انطباقی است که تولید مثل و بقا را تضمین می کنند. برای مثال، عشق آتشین منجر به تولید مثل و نیروگذاری مشترک برای پرورش کودکان می شود. بعلاوه، در رسیدن به این هدف عشق والدینی مکمل عشق رمانتیک است، چراکه عشق کودکان را در زمانی که عمیقا وابسته هستند به سمت تضمین بقایشان هدایت می کند. در این روابط، عشق و رشد همزمان یک تعهد بلند مدت بین والدین، توسط روانشناسان تکاملی به عنوان “پیوند دو جانبه”، در نظر گرفته می شوند. شواهد حاکی از این است که ما تنها گونه هایی نیستیم که پیوند دوجانبه و تعهد بلند مدت را تشکیل می دهیم. اما، زمانی که دو انسان باهم پیوندی تشکیل می دهند، این تمایلات تکامل یافته منجر به شکل گیری تجارب عاشقانه می شود، که این تجربه ها خاص گونه ی ما است.

عشق به عنوان یک کلمه

افراد مختلف تعاریف بسیاری از عشق دارند. یک تحلیل عاملی از مجموعه ی ارزیابی ها نشان داد که “عشق” اغلب با صمیمیت، تعهد، و اشتیاق مرتبط است. بنابراین وقتی افراد در مورد عشق صحبت می کنند، منظور آن ها خیلی چیزهاست.

مردم اغلب بین “دوست داشتن” و “عاشق شدن” تمایز قائل هستند. “دوست داشتن” بیشتر منعکس کننده ی عشق مشفقانه است، در حالی که “عاشق شدن” بیشتر بر یک احساس عاشقانه ی شدید دلالت دارد. این کلمات و ارزیابی ها می توانند به عنوان معیارهایی برای روابط به کار گرفته شوند. برای مثال، وقتی از کسی که با او در ارتباط بودید جدا می شوید، اغلب از طرف مقابل می شنوید که، “دوستت دارم، اما عاشقت نیستم.” در اینجا احتمالا او در حال اشاره به فقدان شور و اشتیاق است، که یک عنصر ضروری برای یک رابطه ی جدی می باشد. علاوه براین، گاهی اوقات افراد در مورد اینکه احساس می کنند توسط شریک عاطفی شان دوست داشته نمی شوند شکایت می کنند. در این موارد، عشق چیزی است که فرد از دیگری دریافت می کند، نه فقط در قالب رفتارها، بلکه به عنوان احساسی که در طرف مقابل ایجاد شده است.

در مجموع، ارتباطات افراد با کلمه ی “عشق” پیچیده و نشان دهنده ی این حقیقت است که این تجربه در وصف دشوار است.

عشق به عنوان یک احساس

همان طور که نشان داده ایم، روانشناسان دیدگاه های مختلفی در مورد عشق ارائه داده اند. هرچند، اکثر این دیدگاه ها، عشق را به عنوان یک احساس مطرح می کنند، اما گاهی اوقات آن را با شناخت ها و رفتارها نیز تلفیق می کنند. حتی جان واتسون، “پدر رفتارگرایی”، هنگام نوشتن این متن برای معشوقه ی خود: “تک تک سلول های من برای توست. تمام واکنش های من مثبت و به سمت توست. همچنین تمام واکنش های قلبی من نیز به سمت توست. من نمی توانم بیشتر از اینکه هستم مال تو باشم حتی اگر یک عمل جراحی مارا تبدیل به یک نفر کند” در برابر این دیدگاه رمانتیک عشق شکست خورد. باتوجه به این نقل قول و دیدگاه های روانشناختی که ارائه کردیم، مفهوم عشق به عنوان یک احساس به خصوص در روانشناسی فراگیر است. اما اجازه دهید مشکلاتی را که با دیدگاه عشق به عنوان یک احساس وجود دارد ملاحظه کنیم.

مشکلات دیدگاه مرسوم

دیدگاه های روانشناختی اصلی در مورد عشق رمانتیک در تصورات فرهنگی مردم از عشق ریشه دارند. مفهوم مشترکی که عمدتا در این کتاب اهمیت دارد “عشق به عنوان یک احساس یا هیجان است”. در فرهنگ غربی مردن ما، افراد در مورد احساسات، هیجانات، انگیزه ها، اشتیاق، و نیازها در روابط عاشقانه صحبت می کنند، هرچند، زمانی که عشق به عنوان چیزی که احساس می شود، خصوصا به عنوان یک “احساس خوب” در نظر گرفته می شود، می تواند مشکل ساز باشد.

همه ی “احساسات خوب” در عشق مطلوب هستند. اما، هنگامی که تاکید زیادی بر احساسات خالص به عنوان نیرو محرکه در روابط صورت گیرد ممکن است افراد دچار نا امیدی و شکست شوند. بیشتر اوقات، افراد عشق را از منظر تاثیر آن بر خودشان می بینند، یعنی به جای اینکه بر توجه کردن به طرف مقابل تمرکز کنند، تمرکزشان براین است که چگونه شخص مقابل احساسی در آن ها به وجود می آورد و چگونه نیازهایشان برآورده می شود. از آغاز دوران رمانتیک در قرن هجدهم، مردم به طور فزاینده ای عشق را به عنوان دلیل اصلی شکل گیری روابط و ایجاد تعهدات مادام العمر، قرار داده اند. اما، درصورتی که افراد روابط خود را طبق چیزی که در افسانه ها گفته شده دنبال کنند، ممکن است دچار تناقض شوند و خود را غیر فعال و ناراضی ببینند.

محقق و مترجم: ندا مهفر_ کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

دیدگاه های مختلف روانشناختی به عشق فایل صوتی این مقاله به همراه توضیحات تکمیلی: عشق به عنوان یک نیروی تکاملی عشق از منظر تکاملی نیز مشاهده شده است. به طور کلی، از نظر دیدگاه تکاملی عشق برای داشتن عملکردهای انطباقی است که تولید مثل و بقا را تضمین می کنند. برای مثال، عشق آتشین منجر به تولید مثل و نیروگذاری مشترک برای پرورش کودکان می شود. بعلاوه، در رسیدن به این هدف عشق والدینی مکمل عشق رمانتیک است، چراکه عشق کودکان را در زمانی که عمیقا وابسته هستند به سمت تضمین بقایشان هدایت می کند. در این روابط، عشق و…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان آمده پنج ستاره بدهید.

User Rating: 4.75 ( 1 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه