خانه / آموزش روابط / آیا توصیه کردن در تغییر رفتار مردم موثر است؟

آیا توصیه کردن در تغییر رفتار مردم موثر است؟

آیا توصیه کردن در تغییر رفتار مردم موثر است؟Reviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Aug 11Rating:

صحبت کردن دو نفر

مردم عاشق این هستند که به شما بگویند چگونه زندگی کنید!

خانواده، دوستان، همکاران، همسایه ها ، مجلات ، روزنامه ها و سایت های اینترنتی همگی در حال راهنمایی کردن ما هستند!

مردم دوست دارند به شما یاد بدهند چه بخورید،چه نخورید،چه لباسی را بپوشید،به چه کسی رای بدهید،چه کاری را انجام دهید و چه کاری را انجام ندهید و….

در حالیکه اکثر مردم فکر می کنند این توصیه ها اگر با استدلال کافی باشد موثر است،تحقیقات نشان داده است که فقط موارد بسیار نادری از این توصیه ها موثر است.

مثلا به بحث دو نفر در مورد کاندیدی مورد علاقه انتخاباتی شان،اعتقادات مذهبی شان و…فکر کنید.تا به حال چند بار شده که یکی از طرفین در پایان بگوید: وای حق با توست! من تا الان در اشنباه بودم و ممنونم که من رو راهنمایی کردی!

بدون تعارف بنظر میرسد که وقتی مردم شمارا نصیحت میکنند به نوعی سعی میکنند وارد حریم خصوصی تفکرات و عقاید شما شوند و شما نیز به شیوه مقابله جویانه با آنها برخورد خواهید کرد ( همان لج بازی خودمان!)

مخلص کلام: نصیحت کردن معمولاً موثر نیست و حتی در اغلب اوقات نتیجه معکوس دارد.

حال سوال اینست که اگر نصیحت کردن موثر نیست پس مردم چگونه مسیر زندگی و افکار خود را شکل میدهند؟ 

ینظر میرسد اکثر مردم تا حد زیادی از روی رفتارهای بقیه افراد و میزان همخوانی این رفتارها با سخنان این افراد الگو برداری میکنند و احتمالاً بهترین شیوه برای ایجاد تغییر در افراد نیز الگو سازی رفتاری است.

به عنوان مثال در مطالعات روی خانواده های مسیحی دیده شده که در خانواده هایی که فرزندانی بسیار دیندار داشته اند،  اغلب دارای پدر و مادری بوده اند که خوش رفتار و مهربان و در عین حال دیندار بوده اند و در واقع طی سالهای طولانی الگوهای رفتاری موفقی برای فرزندانشان بوده اند.

 

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - آیا توصیه کردن در تغییر رفتار مردم موثر است؟

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه