خانه / تغذیه / آیا بین نوشیدنی ، غذاهای خاص وخواب رابطه ای وجود دارد؟

آیا بین نوشیدنی ، غذاهای خاص وخواب رابطه ای وجود دارد؟

خواب و مواد غذایی

خواب،توانایی خودبخودی وخود کار بودن ارگان های هضم کننده ی غذا را کاهش می دهد.

بنابراین،سیستم های هضم غذا در حین خواب کارایی مشابه زمان بیداری را دارا نیستند؛ وبدن در حال خواب ممکن است قادر به هضم مناسب غذاها نباشد.

به همین دلیل، باید از مصرف غذاهای ادویه دار وسنگین،آن هم به مقدار زیاد در بعداز ظهرو نزدیکی ساعت خواب اجتناب  کرد وگرنه خواب دچار اختلال می شود.

بعلاوه از مصرف بعضی غذاها برای شام باید خودداری کرد ، غذاهای پروسه شده که در برگیرنده مواد شیمیایی افزودنی هستند ممکن است با معده وسیستم گوارش همه ی افراد سازگار نباشند.

مصرف قابل توجه کربوهیدرات های تصفیه شده(مثل آردسفید،شکر،غذاهای حاوی شکرمثل :  شکلات وکیک) باعث پرشدن وتحریک بیش از حدسیستم گوارش در طول فرایند ، هضم شده وبه معده شما فشار وارد می کند.

به همین نحو مصرف غذاهای پرچرب به سیستم گوارش فشار وارد می کند ، بنابراین خودداری ازمصرف مقادیر قابل توجهی ازغذاهای سرخ کردنی وپنیرضروری است.

بعضی ازغذاها از طریق تحریک بیش از حدسیستم گوارش باعث اختلال درخواب می شوند مثل : سبزی خام،سالادهاومیوه ها ، این مواد راباید در طول روز،یا به هنگام ناهار یا صبحانه مصرف کرد.

سایر غذاها عملکرد آرام کننده ای دارند(سیب زمینی،پاستا،برنج).غذاهایی که به تولیدتریپتوفان کمک می کنندباعث سهولت در خواب میشوند.

تریپتوفان،پیش سازسروتونین است که باعث تنظیم خواب می شود.

غذاهایی که آمینو اسید را در بر می گیرندعبارتنداز تخم مرغ،گوشت،ماهی،موز،بادام زمینی وپنیر سفت.اعتقاد بر این است که غذاهایی که حاوی مقادیربالایی کربوهیدرات هستند(مثل نان،برنج،پاستا) باعث سهولت در خواب میشوند در حالیکه مصرف رژیم های غذایی پر پروتیین باعث افزایش سطح هوشیاری می شوند.اما با این وجود،تحقیقات علمی انجام شده در این زمینه که قادر به تایید کامل این ادعاها باشد کافی نمی باشد.

یک لیوان شیر به علت دربر گرفتن مقداری تریپتوفان ممکن است باعث سهولت در خواب شود البته تحقیقات انجام شده در این زمینه به یافته های گوناگون دست یافته اند.اگربه شیر آلرژی دارید(یعنی عدم قبول لاکتوز)از خوردن این نوشیدنی به هرشکل خودداری کنید.

از نوشیدن مقادیر زیادی مایع دربعداز ظهرخودداری کنیدزیرا باعث می شود شما به دفعات، جهت تخلیه ادرار به دستشویی رفته ودر نتیجه خواب شما دچار اختلال شود.

از خوردن چای،قهوه ونوشابه در بعداز ظهر خودداری کنید چرا که این مواد حاوی کافئین بوده وبه صورت محرک عمل می کنند.بعلاوه،باید از مصرف الکل دربعداز ظهر خودداری کنید.

برای درمان اختلالات خواب میتوانید جهت ویزیت پزشک متخصص مغزواعصاب به بخش تماس با ما مراجعه فرمائید.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه