خانه / تازه های علم و تکنولوژی / آیا با بوییدن کره ی بادام زمینی می توان به نشانه های اولیه بیماری آلزایمر پی برد؟

آیا با بوییدن کره ی بادام زمینی می توان به نشانه های اولیه بیماری آلزایمر پی برد؟

کره ی بادام زمینی و آلزایمر
تشخیص بیماری آلزایمر در مراحل اولیه ی آن همواره چالش بر انگیز بوده است، هیچ آزمونی نمی تواند دقیقاً تعیین کند که فرد مبتلا به آلزایمر یا انواع دیگری از زوال عقل است.

اما محققان دانشگاه فلوریدا، اعلام کرده اند یک راه ساده برای کشف این بیماری یافته اند، آنها معتقدند،کره ی بادام زمینی می تواند به یک راه ارزان و غیر تهاجمی برای آزمایش  امکان ابتلا به آلزایمرتبدیل شود.

لوب گیجگاهی اولین منطقه ای است که در بیماری آلزایمر آسیب می بیند، این منطقه در پردازش بوها و شکل گیری خاطرات نقش دارد، این دو مهارت در اولین مراحل ابتلا به زوال شناختی مثل بیماری آلزایمر آسیب می بیند.

در مورد بیماران آلزایمر،حس بویایی به طریقی خاص تحت تأثیر قرار می گیرد، این تأثیر گذاری بر سوراخ چپ دماغ به طور قابل توجهی بیش از سوراخ راست  دماغ است.

محققان در این آزمایش، 24 بیمار که علائم خفیف اختلال شناختی را نشان می دادند (گاه نشانه های موجود در افراد  به بیماری آلزایمر اشاره داشت و گاهی معلوم نبود چه چیز دیگری است) مورد مطالعه قرار دادند، به این شکل که یکی از سوراخ های بینی افراد را پوشاندند و فاصله ای را که فرد می توانست،بوی یک قاشق کره ی بادام زمینی را تشخیص دهد اندازه گیری کردند.

نتایج تکان دهنده بود: 10 نفر از افراد در سوراخ سمت چپ اختلال نشان دادند، 14 نفر اختلالی در سوراخ سمت چپ بینی نشان ندادند.
در این آزامایش به این دلیل از کره ی بادام زمینی استفاده شد که این ماده یک بودار خالص است.

کره بادام زمینی هیچ عنصر Trigeminal ندارد و بوی خالص آن، این ماده را برای این آزمایش ایده آل کرده است.البته محققان این دانشگاه معتقدند نیاز به مطالعات بیشتری دارند.

منبع:
http://news.ufl.edu/2013/10/08/alzheimers-test/

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه