خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / آنچه که کودک قبل از رفتن به مهد کودک باید بداند

آنچه که کودک قبل از رفتن به مهد کودک باید بداند

 

مهد کودک رفتن

  وقتی کودکان وارد مهد کودک می شوند باید مهارتها و ابزراهای ضروری برای کمک به راحتی خودشان، در چند ساعتی که  از والدین  یا مراقب خود دور هستند را کسب کرده باشند.
در حالی که مربیان خیلی انتظار ندارند که کودکان کاملاً طبق دستور العمل ها و قوانین مهد رفتار کنند، با این حال لازم است که کودک مهارتهایی را برای بودن در گروه آموزش ببینند.
به نظر می رسد بهتر است این کودکان را قبل از ورود به مهد کودک ، با مهارتهایی مانند، استقلال، اعتماد به نفس، مهارتهای اجتماعی، عاطفی و تحصیلی آشنا کرده و آموزش های لازم را به آنها بدهیم.

_ جدا شدن از والدین یا مراقبان
کودک باید یاد بگیرد که از یک پرستار آشنا برای چند ساعت در روز جدا شود. کودکانی که هرگز از پدر و مادر خود دور نشده اند ، ممکن است در رفتن به مهد کودک با مشکل روبه رو شوند.
اگر برای شما ممکن است کودک خود را گاهی به کسی بسپارید، از زمان های کم شروع کنید مثلاً 1 ساعت، پیش یک دوست یا فامیل بگذارید و به او بگویید  زود بر می گردید و برای او زمان دقیق تعیین کنید مثلاً وقت ناهار بر می گردم و حتماً در همان زمان پیش او بر گردید. این رفتار کمک می کند تا کودک بداند که پدر و مادر اگر رفتند بر می گردند، و می تواند در روز زمان خاصی را برای برگشتن شما پیش بینی کند.

_ مهارت های عاطفی
با اینکه  معلمان پیش دبستانی  بر روی رشد عاطفی کودکان کار می کنند،با این حال  کودکان نوپا باید مهارتهای مقابله با استرس های اولیه ورود به مهد کودک را آموزش دیده باشند.
حالا او در مهد کودک با کودکان دیگر باید اسباب بازیها را به اشتراک بگذارد، باید منتظر بماند،  نوبت را رعایت کند،  درخواست خود را مطرح کند، باید بتواند دوستی برای خود انتخاب کند، وقتی خشمگین می شود جیغ نکشد، گاز نگیرد، هل ندهد و نزند.
لازم است کودک قبل از ورود به مهد کودک،مهارت های خودآگاهی، خودکنترلی، انعطاف پذیری و… را یاد بگیرد.
شما باید او را کنجکاو  و علاقه مند به یادگیری با میل به شرکت در فعالیت های گروهی تربیت کنید.

_ مهارتهای خود مراقبتی
حالا او در مهد کودک است،باید خودش غذا بخورد، وسایلش را از کوله پشتی در آورد و داخل کوله پشتی بگذارد، دست و صورت را خودش بشورد. او باید نکات اساسی در مراقبت از خود را بداند.

_  مهارت های گوش دادن
انتظار می رود کودک وقتی وارد کلاس می شود، قادر باشد به مدت زمان حداکثر نیم ساعت یک جا بنشیند، به حرفهای معلم و نظرات  سایر کودکان گوش دهد، او باید توانایی پیروی از دستورالعمل های ساده را آموزش دیده باشد، برای مثال زمانی که معلم از آنها می خواهد : بعد از تمیز کردن اسباب بازیها آنها را داخل کمد بگذارند و بنشینند. کودک باید قادر باشد این موارد را دنبال کند.

♦ اگرچه ممکن است آموزش های شما والدین به طور کامل در کودک نمودار نشود، یا نتوانسته باشید مهارتها را در کودک خود آنطور که انتظار می رود پرورش دهید، اما بهتر است در مورد مهارت هایی که در بالا اشاره شد آموزش داده باشید حتی اگر او یاد نگرفته باشد، اجازه بدهید مهد کودک محیطی برای نهادینه وماندگار کردن مهارتها باشد نه شروع یادگیری مهارت ها.

♦ یادگیری مهارت های اساسی قبل از مهد کودک سبب می شود تا کودک شما در مهد کودک توانایی و آرامش لازم را برای توجه و تمرکز بر روی موضوعات درسی و بازیهای گروهی داشته باشد. یاد گرفتن این مهارتها تازه در محیط مهد کودک  آنها را درگیر موضوعات دیگری می کند که می تواند رشد سایر مهارت های او را  به تأخیر بیندازد.

لعیا عباسی

 

 

لعیا عباسی – کارشناس ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه