خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / آنچه که والدین باید در مورد اکستازی بدانند

آنچه که والدین باید در مورد اکستازی بدانند

آنچه که والدین باید در مورد اکستازی بدانند

اکستازی (MDMA) دارویی است که غیرقانونی تولید می‌شود.

دارویی است که غیرقانونی تولید می‌شود.

اکستازی دارویی محرک است که می‌تواند موجب توهم شود. این دارو با عنوان داروی طراح  شناخته شده است  به این دلیل که به منظور ایجاد حال فرح‌بخشی تولید شده است. این دارو بین نوجوانان و جوانانی که زیاد به میهمانی و کلوب  و کنسرت می‌روند، رواج زیادی دارد.

 

 مصرف‌کنندگان آن تصور می‌کنند که این دارو احساس خوبی به آنها می‌دهد که باعث می‌شود بتوانند چندین روز را بدون استراحت به‌راحتی سپری کنند. اما کسانیکه از اکستازی استفاده می‌کنند، متوجه خطرات این دارو نیستند.

اکستازی به یکی از متداول‌ترین داروهای غیرقانونی که در خیابان‌ها به فروش می‌رسد تبدیل شده است. طی چند سال اخیر، به دلیل عوارض‌جانبی خطرناک اکستازی، بسیاری از جوانان به اتاق اورژانس بیمارستان‌ها روانه شده اند. این دارو حتی می‌تواند موجب مرگ مصرف‌کننده شود.

گاهی اوقات  :   XTC، X، Adam، E، Roll، A، 007 نیز خوانده می شود

طریقه مصرف

اکستازی به شکل قرص قابل بلعیدن و به شکل پودر قابل کشیدن است.

اکستازی دارویی توهم‌زا و محرک است که موجب می‌شود مصرف‌کنندگان آن دچار حمله احساسات خوب شده و این احساسات را برای آنها قوی‌تر می‌کند، چه خوب باشند و چه بد. عوارض‌جانبی این دارد معمولاً تا 6 ساعت به طول می‌انجامد.

اکستازی چه می‌کند

اکستازی ضربان‌قلب را افزایش می دهد و می تواند موجب خشکی دهان، گره خوردن دندان، تاری دید، لرز، عرق کردن و یا حالت‌تهوع ‌شود. همچنین ممکن است موجب احساس  اضطراب، گیجی و پارانوئید در  بعضی از مصرف‌کنندگان نیز بشود،به طوریکه انگار شخصی قصد آسیب زدن به آنها را دارد یا برای آنها توطئه می‌کند. اکستازی موجب آسیب رساندن به سلول‌های مغزی می‌شود که در فکر کردن و حافظه دخیل هستند.

بدن شخصی که قرص اکس مصرف می‌کند، طی رقصیدن یا سایر فعالیت‌های بدنی به شدت گرم شده و این می‌تواند موجب تحریب عضلات، کلیه، کبد و قلب و حتی مرگ فرد شود. استفاده از این دارو همچنین موجب تشنج، تورم مغز و آسیب دائمی مغز شود.

منبع:

kidshealth

 لعیا عباسی اصل- کارشناس ارشد علوم تربیتی

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه