خانه / اختلالات مغزواعصاب / آنچه باید در مورد دیستروفی های عضلانی بدانیم!

آنچه باید در مورد دیستروفی های عضلانی بدانیم!

آنچه باید در مورد دیستروفی های عضلانی بدانیم!Reviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Aug 2Rating:

دیستروفی عضلانی

دیستروفی عضلانی

دیستروفی های عضلانی گروهی از بیماریهای عضلانی ارثی هستند که باضعف عضلانی پیشرونده تظاهر میکنند. در واقع این بیماریها شامل طیف وسیعی از بیماریهای عضلانی با درجات مختلفی از ضعف عضلانی بوده و نحوه توارث بسیار متنوعی دارند ولی ویژگی مشترک همه انها یک جهش ژنتیکی بوده که منجر به تغییر در ساختمان یا عملکرد یکی از پروتئینهای موجود در سلولهای عضلانی میشود. وجود این پروتئین تغییریافته و غیرطبیعی در سلولهای عضلانی، منجر به اختلال عملکرد و گاهی تخریب پیشرونده سلولهای عضلانی شده و به این ترتیب با گذشت زمان، منجر به تحلیل و تضعیف پیشرونده عضلات مختلف میشود.
باید توجه کرد که افراد مختلف در طول عمر خود در معرض بیماریهای عضلانی (میوپاتی) های مختلف ارثی و غیرارثی هستند که همه این بیماریها ممکن است با ضعف عضلانی پیشرونده و در نهایت فلج اندامها تظاهر کنند. لذا نمیتوان به آسانی برای هر بیماری با ضعف عضلانی یا فلج اندامها، تشخیص دیستروفی عضلانی گذاشت.

علایم دیستروفی عضلانی


همانگونه که گفته شد دیستروفی های عضلانی شامل طیف وسیعی از بیماریهای عضلانی بوده که برخی از انها فقط عضلات اندامها و برخی علاوه بر عضلات اندامها، عضلات تنفسی و گاهی عضله قلب را نیز درگیر می کنند. نحوه توارث این بیماریها نیز بسیار متنوع بوده و برخی از انها مثل دیستروفی دوشن یا دیستروفی بکر عمدتا در جنس مذکر دیده شده ولی برخی دیگر در هر دوجنس دیده میشود.
سن شروع ضعف عضلانی نیز در انواع مختلف دیستروفی متفاوت بوده و برخی از شیرخوارگی یا سالهای اول زندگی شروع شده و برخی در دوران نوجوانی و جوانی و یا گاهی بزرگسالی شروع میشوند. ضعف عضلانی معمولا ابتدا از اندامهای تحتانی بصورت اختلال در بالا رفتن از پله و بلند شدن از روی زمین شروع شده و بتدریج سختی در راه رفتن به ان اضافه شده و سپس درگیری دستها بصورت ضعف دستها نیز اضافه میشود. بسته به نوع جهش ژنتیکی و درواقع نوع دیستروفی عضلانی در فرد مبتلا ممکن است درگیری عضلات تنفسی بصورت تنگی نفس و یا درگیری عضله قلب بصورت نارسایی قلبی و یا اختلال تعداد و ریتم ضربان قلب هم دیده شود. در برخی انواع دیستروفی ها از جمله دیستروفی میوتونیک ممکن است اختلال در شل شدن عضلات به دنبال انقباض عضلانی رخ دهد که بیماران بصورت سفتی عضلانی در هنگام فعالیتهای بدنی از ان یاد می کنند.
باید توجه کرد که با توجه به درگیری اختصاصی عضلات در دیستروفی های عضلانی، این بیماران علایم حسی مثل درد، و یا گزگز و مورمور در مناطق مختلف بدن را تجربه نمیکنند.

روشهای تشخیص دیستروفی های عضلانی


تشخیص این بیماریها کاری سخت و تخصصی بوده و عمدتا توسط متخصصین مغز و اعصاب (نورولوژیستها) که دید تخصصی تری در مورد بیماریهای عصب و عضلات (بیماریهای نوروماسکولار) دارند، انجام میشود. به این ترتیب که در بیمار با شکایت از ضعف عضلانی پیشرونده، در صورتی که شواهد ضعف عضلانی در معاینه توسط پزشک متخصص به اثبات برسد، در ابتدا میزان آنزیمهای عضلانی شامل کراتین فسفوکیناز، لاکتات دهیدروژناز و آلدولاز در نمونه خون فرد مبتلا چک شده و سپس نوار عصب و عضله برای اثبات درگیری عضلانی انجام میشود. با این اقدامات تنها میتوان اثبات کرد که فرد دچار نوعی بیماری عضلانی بوده و سپس برای تعیین نوع بیماری عضلانی، قدم بعدی انجام بیوپسی (نمونه برداری) از عضله است. با کمک بیوپسی عضلانی میتوان گفت که آیا فرد مبتلا به دیستروفی عضلانی بوده و یا به انواع دیگری از بیماری عضلانی مبتلاست. گاهی با کمک رنگامیزی های اختصاصی روی نمونه حاصل از بیوپسی عضله میتوان نوع دقیق دیستروفی را تعیین نمود ولی در اکثر مواقع برای تعیین نوع دقیق دیستروفی عضلانی و تعیین نحوه توارث و بیان میزان خطر ابتلا به بیماری در سایر اعضای خانواده، انجام تست ژنتیک ضروری میباشد.

درمان دیستروفی های عضلانی


با توجه به ماهیت ارثی و ژنتیکی این بیماریها، متاسفانه تا امروز دارویی برای بهبود قطعی این بیماریها کشف نشده است ولی با روشهای مختلف توانبخشی و کاردرمانی میتوان باعث کند شدن سیر پیشرونده این بیماریها شده و کیفیت زندگی این بیماران را بهبود بخشید.

تیم تحقیقاتی نگارنده مقاله

تیم تحقیقاتی نگارنده مقاله

دکتر فردوس نظری
متخصص بیماریهای مغز، اعصاب و عضلات

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

دیستروفی عضلانی دیستروفی های عضلانی گروهی از بیماریهای عضلانی ارثی هستند که باضعف عضلانی پیشرونده تظاهر میکنند. در واقع این بیماریها شامل طیف وسیعی از بیماریهای عضلانی با درجات مختلفی از ضعف عضلانی بوده و نحوه توارث بسیار متنوعی دارند ولی ویژگی مشترک همه انها یک جهش ژنتیکی بوده که منجر به تغییر در ساختمان یا عملکرد یکی از پروتئینهای موجود در سلولهای عضلانی میشود. وجود این پروتئین تغییریافته و غیرطبیعی در سلولهای عضلانی، منجر به اختلال عملکرد و گاهی تخریب پیشرونده سلولهای عضلانی شده و به این ترتیب با گذشت زمان، منجر به…

مشاهده بازنگری

اگر خوشتان امده 5 ستاره بدهید.

User Rating: 4.8 ( 3 votes)

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه