خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / آموزش های جنسی به کودکان و پاسخ به سوالات آنها

آموزش های جنسی به کودکان و پاسخ به سوالات آنها

آموزش های جنسی به کودکان و پاسخ به سوالات آنهاReviewed by مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان on Jun 21Rating:

در این مقاله مصاحبه ای با خانم دکتر ندا فرزانه از روانپزشکان مجموعه پزشکان جایروس در مورد پاسخ به سوالات جنسی کودکان خواهیم داشت.

نوجوان

در مواجهه با سوالات سخت کودکمان چه کنیم؟

بارها در تجربه ویزیت مراجعه کنندگان به کلینیک های روانپزشکی ، با والدینی آشفته روبرو شده ام که با اضطراب ، سوالی رایج را از من میپرسند:” مدتی است که کودک یا نوجوانمان از ما سوالاتی در مورد نحوه خواهر و برادر دار شدن و هویت جنسی خود میپرسد و هرچقدر هم که به او پاسخ میدهیم، قانع نمی شود.چه باید کرد؟”
سوالی که من به عنوان روانپزشک و رواندرمانگر بعد از گنجاندن این سوال در غالب فرهنگ و عرف جامعه از والدین مطرح میکنم این است:”میزان اطلاعات شما که بر پایه شواهد علمی ثابت شده است در مورد تربیت جنسی فرزندان به چه میزان است؟”
با کمال تعجب متوجه شدم که حتی والدین تحصیلکرده نیز پاسخهایی غیر علمی و ابتدائی بیان میکنند که به نظر میرسد این مورد ، ریشه در مورد نحوه آموزش نامناسب والدین دارد.
بنابراین هدف از این نوشتار، ارائه آموزش روانی به والدین در مورد نحوه پاسخگوئی به منظور بهبود بهداشت روانی و شکل گیری وانسجام شخصیت کودکان و نوجوانان که همانا والدین نسل آینده اند، برپایه شواهد علمی ثابت شده میباشد.

قابل ذکر است که بیان جنسی در مورد مهارتهای جنسی ، مورد نظر این مقاله نیست چون در سنین پائین و نوجوانی، اصولا نیازی به آموزش مستقیم جنسی نیست و هدف از این نوشتار، ایجاد نگرش صحیح فردی در مورد تربیت فرزندان بر مبنای ساختارهای هنجار وعرف جامعه میباشد که صد البته به علت تابو بودن مسائل جنسی و پیش فرض های ریشه دار در جوامع مختلف و دورانهای مختلف تاریخی، بررسی و راهنمائی در این مورد آسان نیست.
بنابراین در پاسخ به سوالهای مراجعه کنندگان محترم، مختصری از شواهد علمی ثابت شده را بیان میدارم .

نکته قابل تامل این است که در مواجهه با این گونه سوالات، نباید با کودک و نوجوان به تندی برخورد کرد.به این ترتیب، این امکان برای فرزند فراهم میگردد که این گونه سوالها را در فضای امن روانی ناخودآگاه و خوداگاه با والدین خود مطرح کند. البته باید به کودک و نوجوان یاد داد که صحبت کردن در مورد مسائل جنسی باید فقط با والدین و بدون حضور فرد دیگر صورت گیرد.به این ترتیب، این پیام به فرزندان منتقل میگردد که والدینشان پاسخگوی سوالات آنها میباشند که البته این مسئله، مستلزم حل تعارض و اضطراب ناخودآگاه والدین در مورد نحوه پاسخ گوئی صحیح به این مقوله مهم میباشد.

بنابراین در مواردی که والدین ، اطلاعات دقیق در مورد نحوه پاسخ گوئی ندارند، توصیه می شود که اطلاعات غلط و یا فرضیه های نادرست به کودکان منتقل نگردد و در اسرع وقت بامتخصصین محترم روانپزشک و روانشناس کارآزموده در مورد نحوه پاسخ گوئی به کودک و نوجوان با در نظر گرفتن سن فرزند، بایدها و نبایدهای دینی، ابعاد شخصیتی فرزند و بسترفرهنگی جامعه مشورت صورت گیرد.
در پایان به ذکر این مورد بسنده میکنم که در باره تربیت جنسی باید دقت شود تا بستری نامناسب برای دریافت اطلاعات غیرعلمی و نادرست که مغایر با مسائل عرفی، اخلاقی و تربیتی توسط فرزندان کنجکاو که در مرحله رشد روانی – جنسی قرار دارند ،توسط برخی رسانه ها ، کتب غیرموثق و افراد غیر کارشناس فراهم نگردد.

دکتر ندا فرزانه

روانپزشک و رواندرمانگر

فارغ التحصیل دوره تخصصی روانپزشکی از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

 دارای بورد تخصصی اعصاب و روان از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران

عضو انجمن روانپزشكان ايران از سال 1391

رواندرمانگر اختلالات جنسی (مشکلات میل جنسی،اختلال نعوظ، واژینیسموس و سایر مشکلات روابط جنسی و زناشویی)

دکتر ندا فرزانه

برای کسب نوبت ویزیت دکتر فرزانه و ورود به صفحه تماس با ما اینجا کلیک کنید.

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - آموزش های جنسی به کودکان و پاسخ به سوالات آنها

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه