خانه / تربیت فرزندان / آموزش کودکان / آموزش مدیریت زمان به کودکان

آموزش مدیریت زمان به کودکان

مدیریت زمان

مدیریت زمان، یکی دیگر از مهارتهای تفکر است که کمک می کند تا کودکان به اولویت بندی وظایف و تکمیل آنها در مدت زمان تعیین شده بپردازند.این کار شامل تخمین مدت زمان لازم برای تکمیل یک کار و آگاهی از چگونگی برنامه ریزی برای این مدت زمان می باشد.

مدیریت زمان به چه شکلی عمل می کند؟

مدیریت زمان یکی از مهارتهای اساسی برای موفقیت تحصیلی کودک به شمار می رود. مدیریت زمان اغلب شامل نظارت خود کودک بر تلاش و اقدامات خود ، آگاهی داشتن به ضروریات انجام تکلیف و توانایی دنبال کردن گام به گام کار می باشد.

_ کودکان و نوجوانانی که مهارت سازماندهی آنها رشد یافته است:

●  در انجام کارها به برنامه ریزی و زمان بندی تمایل دارند.

● قادر به تخمین مدت زمان لازم برای تکمیل تکلیف بر اساس توانمندی های خودش می باشد.

● قادر به تکمیل وظایف محوله در مدت زمان تعیین شده می باشند.

● فعالیت های خود را به شیوه ای موثر اولویت بندی می کنند.

● زمان مورد نیاز برای تکمیل پروژه های بلند مدت مدرسه ای را پیش بینی می کنند.

_ کودکان و نوجوانانی که مهارت مدیریت زمان در آنها به حد کافی رشد نیافته است:

● غالباً با عجله تکالیف خود را انجام میدهند.

● اغلب در تکمیل تکالیف خود دیر می کنند.

● در برآورد مدت زمان لازم برای تکمیل کار مشکل دارند.

● بیشتر وقت خود را به طفره رفتن از انجام تکلیف سپری می کنند.

● اغلب صبح ها برای رفتن به مدرسه زمان زیادی را صرف می کنند و به موقع در کلاس حاضر نمی شوند.

بهبود مهارت مدیریت زمان در کودکان

راهکارهایی برای کمک به بهبود مهارت مدیریت زمان در کودکان:

● انجام کارهایی که در یک فهرست روزانه تعیین شده است. برنامه ای منظم  را که شامل سه یا چهار فعالیت برای روز آینده است تهیه کنید.می توانید از کارهایی که کودک آنها را خوب انجام می دهد شروع کنید و هر روز به تعداد کارهایی که باید انجام شود اضافه کنید.

● اگر کودک شما کاری را در مدت زمان تعیین شده کامل انجام می دهد به او پاداش بدهید.

● به کودک خود کمک کنید تا کارهای بزرگ و پیچیده را به مراحل جزئی تری تقسیم کنند. مثلاً اگر کودک شما قرار است در عرض یک ماه، یک پروژه را تحویل بدهد به او کمک کنید تا پروژه اش را به بخش های کوتاه هفتگی به طور ی که در پایان هر هفته بخش خاصی انجام شده باشد، تقسیم کند.

● گاهاً کارها را رقابتی کنید،برای مثال: از کودک خود بپرسید که فکر می کنی چقدر طول می کشد که یک صفحه تمرین را انجام دهی؟ و با یک زمانسنج ،مدت زمانی را که صرف انجام تکلیف می کند اندازه بگیرید و به او اطلاع دهید و با هم آن را با رکوردهای قبلی مقایسه کنید.

مدیریت زمان و مهارتهای تحصیلی

مدیریت زمان در میزان بهره وری یک دانش آموز نقش عمده ای دارد، بسیاری از دانش آموزان ممکن است مهارتها و اطلاعات علمی زیادی داشته باشند اما در بروز موثر آنها مشکل داشته باشند،چراکه آنها قادر نیستند زمان را طوری تنظیم کنند کار را به طور کامل انجام دهند.دانش آموزان باید یاد بگیرند که با توجه به دانش خود و آزمون از درسی که پیش رو دارند ، برای سوالات آسان و پیچیده ،مقدار زمان لازم را تخمین بزنند. و بر اساس آن تلاش خود را تنظیم کنند.

_  خواندن

● مهارت مدیریت زمان به کودک کمک می کند تا زمان کافی برای مطالعه ی یک مطلب و مرور آن را پیش بینی کند و بر اساس این تعیین زمان،  برنامه ریزی کند.

_ ریاضی

● اولویت بندی بین اطلاعات مهم و مطالب کم اهمیت بخشی از مدیریت زمان برای آماده شدن برای آزمون ریاضی است.

_ نوشتن

● مهارت مدیریت زمان برای اندازه گیری مقدار زمان لازم برای پاسخگویی به سوالات تشریحی و تستی در مسابقات علمی بسیار ضروری است.

منبع: www.learningworksforkids.com

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه