خانه / زندگی سالم / بارداری سالم / حساسیت های دوران بارداری و تاثیر آن بر نوزاد

حساسیت های دوران بارداری و تاثیر آن بر نوزاد

حساسیت های دوران بارداری و تاثیر آن بر نوزادReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on Feb 6Rating:
حساسیت های دوران بارداری

حساسیت های دوران بارداری

بررسی های جدیدی که بر روی موش ها انجام شده تاثیر حساسیت های دوران بارداری را روی کودکان نشان داده و محققان دریافتند که این حساسیت ها خطر بروز بیش فعالی و اوتیسم را افزایش می دهند.

محققان دانشگاه اوهیو متوجه تغییرات آشکاری در مغز نوزادان موش هایی شدند که قبل از تولد و در دوره ای که در رحم مادر بوده اند در معرض حساسیت های دوران بارداری قرار گرفته اند.

حیواناتی که قبل از تولد در معرض این حساسیت ها قرار گرفتند، در دوران بزرگسالی علائمی از بیش فعالی و رفتارهای ضد اجتماعی  از خود نشان دادند و اضطراب کمتری داشتند.

واضح است که قرار گرفتن در معرض آلرژی ها و موارد حساسیت زا، رشد و عملکرد مغز را تغییر می دهند که می تواند یکی از عوامل در بروز اختلالات عصبی تکاملی باشد. گرچه نوعی ارتباط بین حساست، ADHD و اوتیسم وجود دارد – و همچنین بین التهاب و خطر بروز اوتیسم، اسکیزوفرنی و ADHD – اما تغییرات سلولی که به این مشکلات منجر می شوند، مشخص نشده اند.

میزان شیوع اوتیسم و ADHD در پسرها 3 تا 4 برابر دخترهاست. به همین دلیل محققان نیز به دنبال میزان شیوع این مشکلات در جنسیت های مختلف بودند.

برای بررسی تاثیرات آلرژی بر روی نوزادان، محققان موش های ماده را قبل از بارداری به اووالبومین (که در سفیده تخم مرغ موجود می باشد) حساس کردند. سپس موش ها را در دوران بارداری در معرض این حساسیت قرار دادند و شاهد پاسخ سیستم ایمنی حیوان بودند.

آنها تعداد و رفتار سلول های ایمنی را در مغز نوزاد پس از رویارویی با این ماده حساسیت زا مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و متوجه تغییراتی در فعالیت های جسمی موش، رفتارهای شبه اضطرابی، توانایی یادگیری و جامعه پذیری شدند. به علاوه تراکم دندریتیک را در مغز حیوان نوجوان بررسی کردند.

بدون توجه به جنسیت، موش هایی که قبل از تولد در معرض این حساسیت قرار گرفتند، سطح بالاتری از سلول های ایمنی را داشتند که میکروگلیا نامیده می شدند.

حیواناتی که دچار حساسیت هایی بودند، کودکانی مبتلا به بیش فعاللی داشتند که البته سطح اضطراب آنها کمتر بود. زمانی که این موش ها با دیگر موش ها تعامل برقرار می کنند، موش های نر که تحت تاثیر ماده حساسیت زا قرار گرفتند، کمتر به بازی با هم سن و سالان خود پرداختند.

موش های نر که در معرض حساسیت مادر قرار گرفتند، بیشتر شبیه موش های ماده به نظر می رسیدند. آنها واقعا بیش فعال بودند و از لحاظ اجتماعی کمی مشابه ADHD بودند.

و زمانی که محققان توانایی های ذهنی حیوان را مورد بررسی قرار دادند، موش هایی که از مادران مبتلا به حساسیت متولده شده بودند، مشکلات بیشتری داشتند.

لینک منبع

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - حساسیت های دوران بارداری و تاثیر آن بر نوزاد

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه