خانه / اختلالات مغزواعصاب / آشنایی بیشتر با سندرم تورت

آشنایی بیشتر با سندرم تورت

سندرم تورت

یک اختلال عصبی  که با حرکات تکراری و غالبی ، غیر ارادی و کلیشه ای همراه با صدا که تیک نامیده میشود است.

این اختلال اولین بار اولین بار توسط دکتر ژیل تورت متخصص مغز و اعصاب در فرانسه در سال 1885  توصیف شد.

اولین نشانه ها در سنین کودکی  و به طور میانگین در سنین 3 تا 9 سال و در برخی افراد با قومیت خاص روی میدهد و در مردان 3 تا 4 برابر نسبت به زنان بیشتر رخ میدهد واز هر 100 نفر ،یک نفر به این اختلال دچار میشوند.

این اختلال در بدترین حالت در سنین نوجوانی به وجود می آید که البته با رشد آنها  در اواخر نوجوانی و در اوایل بزرگسالی تا حدودی علائم بهبود می یابند.

سندرم تورت با ترکیبی از تیک های حرکتی و کلامی پیچیده شناخته می شود.تیک ها در مبتلایان به توره ابتدا ممکن است فقط بصورت تیک های ساده مثل بالاانداختن شانه ها،حرکات چشمها و دهان باشند ولی در نهایت ترکیبی از تیک های پیچیده کلامی و حرکتی ،غالب می شود. به عنوان  مثال ممکن است فرد مبتلا به این سندرم بصورت بی اختیار ناسزا گویی کند و منجر به ایجاد لطمه های بزرگ اجتماعی برای خودش و اطرافیانش شود.

سندرم تورت در بسیاری موارد با انواع دیگر اختلالات شامل: عدم توجه، بیش فعالی و تکانشگری (بیش فعالی با کمبود توجه اختلال ADHD) ، اختلال در خواندن، نوشتن، و محاسبه ، و نشانه های وسواس مانند افکار مزاحم ،نگرانی دائمی و رفتارهای تکراری همراهی دارد.

علت

علت این تیک ناشناخته است ولی تحقیقات نشان داده است که در این نوع تیک ،ناحیه ای در قسمت فرونتال مغزی و قشر مغز درگیر است واختلال در انتقال دهنده های شیمیایی از جمله : سروتونین،دوپامین،نوراپی نفرین می تواند بر روی این اختلال تاثیر گذار بگذارد.

منبع:

http://www.ninds.nih.gov/disorders/tourette/detail_tourette.htm#220453231

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی

مریم عبداللهی روانشناس و نوروتراپیست دارای 14 سابقه فعالیت در زمینه های مشاوره تربیتی،آموزشی کودک وخانواده رفتار درمانی درمانگر کودکان در حیطه های کودکان استثنایی، بیش فعالی،تشخیص اوتیسم درمانگر بزرگسالان در زمینه های تقویت حافظه،ارتقای عملکرد ذهنی،اضطراب ومشاوره روابط پیش از ازدواج ( رفتار و بهداشت جنسی ). در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت با ما تماس بگیرید.
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه