خانه / بیماریهای مغزواعصاب / سردرد / آشنایی با روش های غیر دارویی درمان سردرد: رواندرمانی

آشنایی با روش های غیر دارویی درمان سردرد: رواندرمانی

رواندرمانی سردرد

درمان میگرن و سردرد به مدت طولانی به عنوان یک مسئله کاملا پزشکی نگاه میشد اما اکنون چندین سال است که این نظریه تغییر کرده است و نقش فاکتورهای روانشناختی و استفاده از درمان های رواندرمانی در میگرن و انواع سردرد پررنگ تر می شود.

روان درمانی  می تواند نقش مهمی در کاهش دفعات و شدت میگرن و سردرد ایفا کند.

 

برخی از مزایای  روان درمانی برای میگرن و سردرد عبارتند از :

 

1-شناسایی عوامل محرک سردرد:این مرحله شامل شناسایی الگوهای  هر چیزی مانند غذا و عادات خواب ، فرایندهای عاطفی و آشنایی با فرآیند ایجاد درد مزمن است.

2-حذف عوامل محرک: پس از شناسایی عوامل محرک،درمانگر می کوشد تا با استفاده از تکنیک های شناختی رفتاری این عوامل را برطرف کند.

3-کاهش دادن سطح استرس: استرس عامل شناخته شده ای برای شروع سردرد و میگرن است .  مدیریت استرس می تواند مبتلایان به میگرن را به خوبی درمان کند.

4-مدیریت خشم . خشم ذخیره شده (احتمالا از حوادث زندگی قبل از آن ) ، یا یک گرایش به سمت حملات خشم نیز می تواند به میگرن و سردرد منجر شود.درمان شامل  بهبود مدیریت خشم و از بین بردن خشم ذخیره شده است .

5-مدیریت نشخوار فکری (مشغولیت ذهنی تکراری) : مقادیر بیش از حد نشخوار فکری می تواند منجر به سردرد در برابر استرس های عاطفی منجر شود. درمان برای پردازش مسائلی که باعث تاملات ، و همچنین بهبود مکانیزمی است که منجر به نشخوار فکری است.

6-تکنیک های تمدد اعصاب . افرادی که از میگرن رنج می برند اغلب دارای مشکل در آرام کردن خودشان هستند و تکنیک های تمدد اعصاب را به خوبی نیاموخته اند. آموزش صحیح این تکنیک ها گام بزرگی دردرمان میگرن است.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات

دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران

 مدیر کلینیک سردرد آلومینا و متخصص درمان های دارویی و غیر دارویی سردرد

 

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان  اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

2 نظر

  1. سلام .میخواستم بدونم کسی که مدام سردرد داره باید به چه دکتری مراجعه کنه؟بره پیش روانشناس یا فوق تخصص مغز واعصاب.یا بره پیش روانپزشک؟

    • مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

      بهتراست اول به متخصص مغزواعصاب داخلی مراجعه فرمایید. در مراحل بعدی اگر لازم باشد، خود پزشک اقدامات لازم جهت ارجاع را انجام می دهند. باسپاس

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه