خانه / بیماریهای مغزواعصاب / آشنایی با داروها / آشنایی با داروهای ام اس: اینترفرون بتا -1A ( آونکس)

آشنایی با داروهای ام اس: اینترفرون بتا -1A ( آونکس)

اینترفرون ها

داروی آونکس برای درمان مولتیپل اسکلروزیس (MS) استفاده می شود. آونکس فقط با تجویز متخصص و فقط برای درمان انواع خاصی از ام اس استفاده می شود.اینترفرون درمان قطعی ام اس نیست، اما ممکن است به کاهش تعداد حملات ضعف و کاهش سرعت پیشرفت بیماری ام اس کمک کند.آونکس داروی تولید شده توسط یک فرآیند بیوتکنولوژی از یکی از اینترفرون طبیعی (یک نوع پروتئین) است.

دوز دارو در بزرگسالان :

تزریق داخل عضلانی آونکس : 30 میکروگرم یک بار در هفته

روش افزایش دوز دارو در بزرگسالان:

 • هفته اول  7.5 میکروگرم ( 4/1 دوز )
 • هفته دوم  15 میکروگرم ( 1/2 دوز )
 • هفته سوم 22.5 میکروگرم ( 3/4 دوز )
 • هفته چهارم و پس از آن دوز کامل دارو

 نکات مهم در مورد آونکس:

 • توصیه می شود که افراد با سابقه اختلال افسردگی شدید یا اختلالات روانی دیگر این دارو را با احتیاط و زیر نظر  مستقیم پزشک مصرف کنند. زیرا که مواردی از تشدید افکار خودکشی در دوزهای بالای اینترفرون ها گزارش شده است.
 • در اوایل شروع مصرف این دارو ممکن است علائم شبیه آنفلوآنزا ایجاد شود که ضد دردها و یا تب برها ممکن است باعث کاهش این علائم خصوصا در اوایل درمان شوند.
 • در افراد با سابقه تشنج،مشکلات قلبی،مشکلات کبدی،واکنش های آلرژیک و مشکلات خونی نیز این دارو باید با احتیاط مصرف شود.
 • عوارض جانبی شایع  خصوصا در روزهای اول مصرف دارو عبارتند از علائم شبیه سرماخوردگی ( خستگی، لرز، تب ، درد عضلانی ، و عرق کردن).
 • در صورت ایجاد نشانه های افسردگی، از جمله غم و اندوه ، اضطراب ، از دست دادن علاقه به فعالیت های روزانه ، تحریک پذیری، کاهش عزت نفس ، احساس گناه ، کاهش تمرکز، بی تصمیمی ، سردرگمی ، و  اختلال غذا خوردن و خواب ، باید این علائم را بی درنگ به دکتر خود گزارش دهید.

دکتر مغز و اعصاب مصطفی امیری

 • دکتر مصطفی امیری متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات – دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی تهران
 •  مدیر دپارتمان مغز و اعصاب مجموعه کلینیک های تخصصی آلومینا

کلینیک آلومینا مرکز فوق تخصصی پیشگیری و درمان اختلالات مغز و اعصاب و روان در ایران است.

مرکز تخصصی فیزیوتراپی و توانبخشی شایگان مهر

درباره مرکز تحقیقات مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان مغزواعصاب جایروس از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی جایروس با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب فعال دیگر در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد. ---------------------------------------- برای دیدن نشانی و اطلاعات تمام شعب تهران و شهرستانها، اینجا کلیک کنید

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه