خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / آسیب ها و ضربه های مغزی

آسیب ها و ضربه های مغزی

آسیب ها و ضربه های مغزیReviewed by مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز on May 16Rating:
ضربه مغزی

ضربه مغزی

آسیب به سر

مغز در مقابل اکثر آسیب ها به خوبی محافظت می شود. مغز در داخل یک استخوان سخت قرار گرفته است. لایه هایی از غشاء و مایع این محافظت را بیشتر می کنند. اما حتی با همه این محافظت های طبیعی مغز ممکن است آسیب ببیند و آسیب به مغز می تواند تمام کارهای شما را تحت تاثیر قرار دهد، از فکر کردن تا راه رفتن شما. آسیب مغزی هر ضربه ای می باشد که آنقدر سخت است که عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد.

چگونه مغز آسیب می بیند؟

یک ضربه سخت به سر باعث تکان خوردن مغز در داخل جمجمه شده و منجر به کبودی، پارگی رگ های خونی و یا آسیب عصبی به مغز می شود. زمانی که ضربه سختی به سر وارد می شود اما هیچگونه خونریزی مشاهده نمی شود، ممکن است نوعی آسیب مغزی بسته بروز کرده باشد. آسیب مغزی باز زمانی رخ می دهد که یک جسم به داخل مغز نفوذ می کند.

آسیب مغزی خفیف در مقابل آسیب شدید

آسیب مغزی ممکن است خفیف یا شدید باشد. ضربه زمانی که خفیف باشد، بهبود خیلی سریع حاصل می شود. ضربه شدید ممکن است هوشیاری را تا مدت طولانی دچار مشکل سازد. ضربات شدید حتی منجر به کما یا مرگ خواهند شد.

ضربه مغزی چیست؟

ضربه مغزی بر اثر ضربه رخ می دهد که مغز را در داخل جمجمه به عقب و جلو تکان می دهد. هر ضربه سختی به سر یا بدن می تواند منجر به ضربه مغزی شود. گرجه ضربه مغزی یک آسیب مغزی خفیف محسوب می شود، اما ممکن است موجب آسیب های طولانی مدت شود.

پس از وارد شدن ضربه به سر ممکن است برای مدتی کوتاه دچار مشکل شوید. اما بسیاری از افراد مبتلا به ضربه مغزی در ابتدا علائم بارزی نشان نمی دهند. اولین نشانه های ضربه مغزی عبارتند از سرگیجه، تهوع یا استفراغ، تاری دید، سردرد و مشکل در فکر کردن که در صورت بروز این نشانه ها به پزشک مراجعه کنید.

درست مانند مچ پایتان که پس از پیچ خوردگی نیاز به استراحت دارد، مغز هم پس از ضربه خوردن به استراحت نیاز دارد. برای بهبود مغز به خواب زیادی احتیاج دارید. به آرامی فعالیت های قبلی خود را شروع کنید. بدون تایید پزشک برخی فعالیت ها را انجام ندهید. زمان بهبود ضربه مغزی دوم بیشتر طول می کشد و خطر آسیب های دائم را بیشتر می کند.

شکستگی جمجمه

جمجمه بسیار سخت است. اما اگر ضربه سختی به آن وارد شود، ممکن است ترک بردارد. اگر لبه های تیز بخش های شکسته جمجمه به مغز فشار وارد آورد، باعث آسیب رسیدن به بافت ظریف مغز شده و منجر به خونریزی مغز می شود. یکی از علائم شکستگی جمجه خونریزی یا خارج شدن مایع شفاف از بینی یا گوش ها می باشد.

آسیب رسیدن به مغز و همچنین آسیب دیدن رگ های خونی داخل مغز منجر به خونریزی مغزی می شوند. این خون در یک جا جمع شده و تشکیل توده ای به نام هماتوم می دهد. اگر هماتوم به مغز فشار وارد کند، منجر به قطع جریان خون به مغز می شود که یک وضعیت اورژانسی است. سردرد، استفراغ و عدم تعادل نیز از علائم هماتوم هستند.

پزشک با انجام برخی آزمایش ها ضربه مغزی را تشخیص می دهد. برای بررسی حافظه، تمرکز، توانایی حل مشکل و دیگر عملکردهای مغز سوالاتی از شما خواهد پرسید. اگر علائم شدیدتری نشان دهید مغز شما از طریق سی تی اسکن یا MRI بررسی خواهد شد.

تاثیر ضربه مغزی بر حافظه

Brainstorming concept

ضربه مغزی ممکن است به بخش هایی از مغز آسیب برساند که کار ذخیره سازی اطلاعات را انجام می دهند. به همین دلیل در این مواقع تاریخ تولد خود یا آنچه را که باعث بروز این مشکل شد به سختی به یاد می آورید. برخی فراموشی ها پس از ضربه مغزی طبیعی است اما باید به حالت قبل بازگردد. افرادی که دچار ضربات مغزی شدیدتر می شوند، حافظه خود را برای مدت طولانی تری از دست می دهند.

ضربه مغزی ممکن است به بخش هایی از مغز آسیب برساند که به تعادل و راه رفتن شما کمک می کند. در نتیجه ممکن است دچار سرگیجه شوید. به علاوه ممکن است بخش های مربوط به بینایی در مغز دچار آسیب شوند. درمان جسمی و دیگر روش های توانبخشی باعث بهبود تعادل و حرکت پس از ضربه می شوند.

پس از وارد شدن ضربه به سر ممکن است فرد آسیب دیده دچار مشکلات خلقی شود. بیش از نیمی از افراد آسیب دیده دچار علائم افسردگی می شوند، از جمله ناراحتی و بی خوابی مداوم. برخی دیگر علائمی از نوسانات خلقی نشان می دهند، لحظه ای می خندند و لحظه ای بعد گریه می کنند. برخی هم دچار عصبانیت یا اضطراب شدید می شوند. اگر نمی توانید احساسات خود را کنترل کنید، به پزشک مراجعه کنید.

اثرات بلند مدت ضربه مغزی

برخی اثرات مربوط به ضربه مغزی شدید تا آخر عمر همراه شما می مانند. مشکلات فکری، حرکتی و کنترل عواطف ممکن است به راحتی برطرف نشوند، به ویژه اگر ضربات زیادی به سر وارد شده باشند (به عنوان مثال در نتیجه ورزش). شواهدی وجود دارد که نشان می دهد ضربه مغزی خطر بروز آلزایمر، بیماری پارکینسون و دیگر اختلالات مغزی را افزایش می دهد.

در مورد ضربات خفیف به مغز بهترین روش درمانی استراحت کردن و فرصت دادن به مغز می باشد. عوارض جسمی و ذهنی ناشی از ضربه های مغزی شدید از طریق گفتار درمانی و روش های درمانی جسمی و شغلی بهبود می یابند. جلسه های مشاوره با روانشناس و روانپزشک به شما کمک می کنند تا بتوانید با مشکل خود زندگی کنید.

سالانه 2.5 میلیون انسان دچار تصادف هایی می شوند که منجر به ضربه مغزی می شوند. بیشتر ضربه های سر خفیف هستند، اما صدها ضربه مغزی شدید نیز در این تصادفات رخ می دهند.

کودکان و آسیب های مغزی

آسیب های مغزی در کودکان منجر به ناتوانی یا مرگ می شود. سالانه حدود نیم میلیون کودک – که بیشتر آنها پسر هستند – به دلیل آسیب های مغزی به اورژانس منتقل می شوند. کودکانی که دچار آسیب های مغزی شده اند نسبت به هم سن و سال های خود بیشتر دچار مشکلات یادگیری می شوند. به علاوه این کودکان دچار مشکلات عاطفی و رفتاری نیز می شوند.

شروع راه رفتن برای کودکان پر از لغزش و افتادن است. خوشبختانه کودکان در مقابل ضربات خفیف به سر مقاوم هستند، اما اگر کودک پس از پرتاب شدن، گریه خود را متوقف نکند و از ناراحتی سر و گردن خود شکایت می کند و مشکل بیدار شدن از خواب دارد، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

زمانی که کودکان به سن مدرسه می رسند، در معرض خطر آسیب های بیشتری هستند، چه در زمان ورزش، دوچرخه سواری یا تصادف با اتومبیل. به کودکان خود آموزش دهید که در زمان ورزش کلاه ایمنی و دیگر لباس های محافظ را بپوشند.

در موقع انجام برخی ورزش ها، موتور سواری، اسب دوانی و دوچرخه سواری از سر خود محافظت کنید. تصادف اتومبیل ممکن است منجر به آسیب های مغزی جبران ناپذیری شود. بنابراین قبل از روشن کردن اتومبیل کمربند ایمنی خود را ببندید. کودکان کم سن و سال را روی صندلی های مخصوص قرار دهید. به کودکان خود آموزش دهید در هنگام سوار شدن به اتومبیل حتما کمبر ایمنی خود را ببندند.

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

 


گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت ) واحد ویژه روانپزشکی و مشاوره

شامل دپارتمان های روانپزشکی،روانشناسی،روانکاوی ، مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک :

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 8 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22648627

021-22636863

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

مرکز شماره یک تهران (شریعتی تقاطع دولت) واحد ویژه مغز و اعصاب و رواندرمانی

شامل دپارتمان های مغز و اعصاب، اختلالات خواب ( انجام و مشاوره تست خواب)،گفتار درمانی،رواندرمانی،درمان و مشاوره اختلالات جنسی

تهران,خیابان دکتر شریعتی, روبروی خیابان دولت,کوچه امامزاده, نبش فروشگاه جامبو, پلاک 14, طبقه دوم واحد 6 (برای دیدن مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید)

021-22616377 

09024802196 

ساعات تماس :همه روزه (غیر از جمعه ها) 9 صبح الی 8 شب

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

مرکز شماره دو (شرق تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره

شامل دپارتمان های مغزواعصاب,روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، واحد 2

77136229-77091723

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

مرکز شماره سه (غرب تهران) ویژه روانپزشکی ،مغز و اعصاب و مشاوره و رواندرمانی

تهران، ميدان آزادی،به سمت بزرگراه محمدعلی جناح، ابتدای بلوار صالحی، كوچه جعفرنیا ،پلاك ٢١ ،طبقه ٤ ، واحد ١٦

021-66038295

09012941637

دپارتمان مغز و اعصاب،روانپزشکی،روانشناسی،مشاوره و رواندرمانی، نوروفیدبک و بیوفیدبک

ساعات تماس: همه روزه غیر از تعطیلات، 9 صبح الی 9 شب

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

مرکز زوج درمانی و سکس تراپی (شریعتی تقاطع قلهک)

تهران،خ شریعتی ،جنب بیمارستان ایران مهر، کوچه میری، ساختمان پزشکان جهانمهر ، واحد 4

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

شماره های تماس مرکز شماره چهار (شریعتی):

09035445828_ 26600456

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی ارتوپدی, فیزیوتراپی و توانبخشی (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان درد های کمر و گردن به روش های غیر جراحی و کلیه خدمات تخصصی و پیشرفته توانبخشی و فیزیوتراپی انجام می شود. برای دیدن لیست کلیه مشکلاتی که در این مرکز درمان می شوند اینجا کلیک کنید.

تهران،بزرگراه رسالت، بعد از میدان رسالت به سمت شرق، نرسیده به چهار راه سرسبز، روبروی مسجد حجتیه،پلاک 686، طبقه پنجم، واحد 10

برای مشاهده مسیر دسترسی از طریق نقشه گوگل اینجا کلیک کنید

دپارتمان طب فیزیکی و توانبخشی،حرکات اصلاحی،ورزش درمانی،فیزیوتراپی,ارتوپدی (شایگان مهر)

صبح تا 3 بعد از ظهر:

77189615

09338178807

3 بعد از ظهر تا 9 شب:

77189675

09901865597

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

مرکز فوق تخصصی کودک و خانواده بوجیکا (واقع در شمال تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان مشکلات کودک و نوجوان (اختلالات یادگیری، مشکلات رفتاری، افسردگی و اضطراب،مشکلات گفتار و زبان و… انجام می شود). برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و گفتار درمانی، بازی درمانی، هنر درمانی و…استفاده می شود.

تهران، خیابان شریعتی، تقاطع خیابات دولت و شریعتی، ابتدای کوچه امامزاده، پلاک 14 واحد 7

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  02122636858

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

مرکز فوق تخصصی درمان های دارویی و غیردارویی وسواس (واقع در شرق تهران)

در این مرکز فوق تخصصی درمان وسواس و کلیه اختلالات مرتبط با وسواس بصورت فوق تخصصی و با ترکیب روش های دارویی و غیردارویی انجام می شود . برای درمان در این مرکز از روش های درمان های دارویی،غیر دارویی و…استفاده می شود. این مرکز تحت نظر دکتر مهدی هرمز پور روانپزشک، دکتر زینب طاهری متخصص مغزواعصاب و گروهی از روانشناسان می باشد. همچنین درمان مشکلات مغزواعصاب (سکته مغزی،ام اس، تشنج، سردرد و… ) هم در این مرکز انجام میشود.

تهران، خیابان دماوند،بین سبلان و وحیدیه،خیابان میرحسینی،ساختمان شهریار،پلاک 1، طبقه سوم، واحد 25

تلفن جهت هماهنگی نوبت ویزیت و پاسخ به سوالات:  77839404

ساعات تماس:همه روزه غیر از تعطیلات رسمی  9 صبح الی 7 شب

برای کسب اطلاعات بقیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید.

اینترنت پر است از سایت هایی که مطالب پزشکی دارند اما مطالب این سایت ها چقدر معتبرند؟ 

سایت جایروس بزرگترین سایت و مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری های مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغزو اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند. استفاده از اطلاعات موجود در سایت رایگان است ولی لطفا کپی نکنید.

اگر خودتان روانشناس یا کادردرمانی حیطه مغزواعصاب وروان هستید و مایلید به تیم مجموعه پزشکان و درمانگران جایروس بپیوندید  برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

 

درباره مدیر ارشد دپارتمان تحقیقات توجه و تمرکز

■ فاطمه امیری ■ دانش آموخته روانشناسی بالینی از دانشگاه تهران ■■ متخصص نوروتراپی، درمانگر اختصاصی در زمینه استرس و اضطراب ( کودکان و بزرگسالان)، سردرد،اختلال بیش فعالی/نقص توجه، تریکوتیلومانیا، و افزایش تمرکز و تقویت حافظه ●●● در صورت تمایل به تعیین نوبت ویزیت به صفحه تماس با ما مراجعه کنید●●●
عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه