خانه / اختلالات خواب / آپنه خواب / آسیب های مغزی ناشی از آپنه خواب

آسیب های مغزی ناشی از آپنه خواب

آسیب مغزی ناشی از آپنه خواب

در تحقیقات انجام شده محققان دریافته اند که آپنه انسدادی خواب باعث شکسته شدن سد خونی مغز می شود که نقش مهمی در حفاظت از بافت مغز ایفا می کند. این کشف مهم دیدگاه های جدیدی برای درمان آپنه خواب به دنبال دارد که یک مشکل رایج بین مردم می باشد.

آپنه انسدادی خواب باعث وقفه های مداوم در تنفس فرد می شود که دلیل آن باریک بودن یا مسدود بودن مسیر هوایی وی می باشد. سد خونی مغز مانع رسیدن باکتری ها، عفونت ها و مواد شیمیایی به مغز می شود. بررسی ها نشان داده اند که عملکرد سد خونی مغز با آسیب های مغزی ناشی از سکته مغزی، تشنج، مننژیت، MS، بیماری آلزایمر و دیگر شرایط دچار مشکل می شود.

محققان دریافتند که سد خونی مغز در مقابل آپنه خواب نفوذ پذیرتر است و شکستن آن باعث آسیب مغزی می شود، به علاوه آپنه خواب آسیب را تسریع می کند.

بهترین مراکز لیزر موهای زائد در سراسر کشور

کمتر هزینه کنید! خدمات بهتری بگیرید! بیشتر سود کنید!

اینجا کلیک کنید

آسیب های مغزی ناشی از آپنه خواب پیامدهای قابل توجهی بر روی حافظه و خلق و خو دارند و خطر بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهند، اما پزشکان و محققان بر روی استراتژی های درمانی غیر دارویی کار می کنند تا عملکرد سد خونی مغز را بازسازی کنند.

به لطف تحقیقات انجام شده در 12 سال گذشته، محققان دریافتند که نفس نفس زدن در طول شب یکی از مشخصه های آپنه خواب است که می تواند به مغز به شکلی آسیب برساند که منجر به بالا رفتن فشار خون، افسردگی، کم شدن حافظه و اضطراب خواهد شد. به علاوه به دلیل مختل شدن خواب شبانه، خواب آلودگی در طول روز در پی خواهد داشت. بی خوابی باعث سکته مغزی، دیابت و کم شدن سطح تستوسترون و مشکلات مربوط به غدد درون ریز خواهد شد.

آسیب مغزی ناشی از آپنه خواب احتمالا مربوط می شود به وقفه های مکرر تنفسی که در طول خواب رخ می دهند و در نتیجه اکسیژن کمتری به بدن می رسد. اما پزشک ها هنوز علت دقیق این آسیب و چگونگی پیشروی ان را نمی دانند. گرچه تحقیقات قبل نشان داده اند که کاهش میزان اکسیژن و افزایش فشار خون بر روی سد خونی مغز تاثیر می گذارد، اما اخیرا محققان دریافته اند که این از کار افتادگی در آپنه انسدادی خواب رخ می دهد.

این یافته ها با استفاده از روش MRI به دست آمدند. MRI یک روش غیرتهاجمی است که اندازه گیری میزان شکست سد خونی مغز استفاده می شود. در این تحقیقات مشخص شد که سد خونی مغز در افرادی که مبتلا به آپنه خواب هستند، آسیب پذیرتر و نفوذ پذیر تر از دیگر افراد می باشد.

از یافته های مطالعات انجام شده نتیجه این است که علاوه بر بهبود تنفسی افراد مبتلا به آپنه خواب، لازم است که عملکرد سد خونی مغز نیز بازسازی شود.

منبع:

http://m.medicalxpress.com/news/2015-09-evidence-obstructive-apnea-brain.html#nRlv

نگارنده: سمیه محمدی

گروه پزشکان جایروس

لیزر مو

درباره سمیه محمدی

گروه پزشکان آلومینا از سال 1388 با ترکیبی از اساتید دانشگاه و مجرب ترین کادر درمان حیطه مغز و اعصاب و روان کار خود را آغاز نموده است. این مجموعه تخصصی متشکل از پزشکان متخصص مغز و اعصاب، اعصاب و روان (روانپزشک)، روانشناس ، روان درمانگر، نوروتراپیست ،گفتار درمانگر،کاردرمانگر،فیزیوتراپیست و.... با هدف ارائه خدمات تشخیصی، درمانی و بازتوانی در جهت ارتقا توانمندی ها و تسریع تشخیص و بهبود اختلالات مرتبط در حیطه اعصاب، روانشناسی و روانپزشکی و با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و روش های درمانی (نوروفیدبک ،بیوفیدبک، شناخت درمانی،رفتار درمانی، روان درمانی شناختی،بازی درمانی،دارو درمانی،رفتار درمانی دیالکتیکی و ...) در خدمت شما عزیزان است. مجموعه تخصصی آلومینا با 4 مطب فعال در تهران و 9 مطب در حال راه اندازی در سراسر کشور،یکی از بزرگترین مراکز درمانی اختلالات حیطه مغز و اعصاب و روان در کشور می باشد.

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه