خانه / بیماریها و اختلالات جسمی / آثار روانی مبتلایان به اختلالات شنوایی

آثار روانی مبتلایان به اختلالات شنوایی

آثار روانی مبتلایان به اختلالات شنواییReviewed by مدیر ارشد دپارتمان روانشناسی on Jan 19Rating:

 

ناشنوا

اختلال شنوایی سد بزرگی برای رشد طبیعی گفتار و فعالیت اجتماعی به خصوص فعالیت های مدرسه است. با آنکه جامعه به اختلالات شنوایی کمتر از اختلالات بینایی اهمیت میدهد با این وجود آثار روانی مبتلایان به اختلالات شنوایی به مراتب بیشتر از آثار روانی مبتلایان به اختلالات بینایی است.

 

کودک ناشنوا بیشتر در معرض اختلالات روانی قرار دارد و حتی ثابت شده که خود کشی در ناشنوایان بیشتر نابینایان است.مردم همیشه سعی می کنند به نحوی به نابینایان کمک کنند ولی ناشنوایان را مسخره می کنند.

 

بیمار می داند که نمیشنود بنابراین وقتی مشاهده می کند که در رفتار اطرافیانش تغییری پیش آمده را به خود نسبت می دهد و همین امر باعث بروز اختلالات روانی در کودک می گردد.

 

در دوران یادگیری مهارتها،کودک ناشنوا مانند کودک نابینا از برقراری رابطه با محیط عاجز است به هر حال قادر به فهم کامل توضیحات اطرافیان و مربیان نیست و نمی تواند نیازهای خود را بیان کند.

 

در این مرحله کودک از آنچه واقعا هست کم هوشتر به نظر می رسد ، بعضی ها اعتقاد دارند در دوران رشد شخصیت که به مرحله عقده ادیپ معروف است کودک ناشنوا فوق العاده حسود میشود.

 

چون کودک خود را از هر نوع ارتباط و مکالمه با دیگران محروم میبیند لذا این امر موجبات حسادت شدید او را نسبت به اطرافیانش که پیوسته با هم در حال ارتباط . گفت وشنود هستند فراهم  می آورد.

 

در زمینه فردی نیز موجب اختلال در گویایی و حتی لالی کامل،انزوا طلبی ،بدبینی و زودرنجی میشود.

در زمینه تحصیلی موجب تنبلی غیر واقعی و عقب ماندگی های کاذب تحصیلی میشود.

در زمینه اجتماعی نیز منجر به اختلالات و عکس العمل های غیر اجتماعی ،ضد اجتماعی و حتی انتقامجویی میشود.

 

اختلالات روانی در مبتلایان به کری نسبی ممکن است به صورت واکنشهای پسیکوتیک ( هذیان و توهمات گوناگون)،واکنش های نوروتیک (افسردگی،اضطراب ) و اختلالات رفتاری مانند دزدی ،دروغگویی ، فرار ، مخالفت ،طغیان و … تظاهر نماید.

 

بهترین پیشنهادات برای شما

اگر مطلب مفیدی بود، از منو زیر برای دوستانتان ارسال کنید

 

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

گروه پزشکان جایروس (آلومینا) حاصل بزرگترین کار گروهی فوق تخصصی مغزواعصاب و روان

Untitled 206x300 - آثار روانی مبتلایان به اختلالات شنوایی

 

برای کسب اطلاعات تماس و اخذ نوبت از کلیه شعب تهران و شهرستانها اینجا کلیک کنید. 

سایت جایروس بزرگترین سایت و بهترین مرکز تخصصی اطلاع رسانی ،درمان و پیشگیری از بیماری ها با تمرکز ویژه بر مشکلات مغز و اعصاب و روان در کشور است که مستقیما توسط پزشکان متخصص و تیم درمانگران اعصاب (روانشناس،روانپزشک،گفتار درمانگر و…) مدیریت می شود. ما از سال 1388 آغاز کردیم و اکنون گروه پزشکان جایروس با معرفی برترین کادر درمانی در مناطق مختلف تهران و شهرستان های مختلف کشور حضور دارند و در رفع مشکلات جسمی در حیطه های مغز و اعصاب و روان و ارتوپدی و توانبخشی و مشکلات روانپزشکی بزرگسالان و کودکان به شما کمک می کنند.

2 نظر

 1. ای خدا کصش میتونستم با اونی که این مطلبو نوشته ارتباط داشته باشم خیلی برایم مهم است لطفا ایمیل یا شماره تلفن یا ادرس ایشان برایم بفرستید تورو خدا برایم بفرستید تشکر خدا قوت
  صبا رضایی از آلمان

  • مرکز تحقیقات کلینیک آلومینا

   سلام
   مطالبتان را به ایمیل سایت ارسال نمایید.
   به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.
   سپاس

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

عضویت در خبرنامه ثبت نام
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد
در خبرنامه ما عضو بشید و دسترسی خودتون به اطلاعات جالب و جذاب رو راحت کنید. باقی کارها رو ما برای شما انجام میدیم. تنظیم خبرنامه خبرنامه سلامت خبرنامه مغز و اعصاب و روان خبرنامه زیبایی و تغذیه